دوشنبه, ۰۱ بهمن ۱۳۹۷
»   اقتصادی  »   روابط تجاری با دوحه جهش خواهد داشت؟
۲۹ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۲۳:۰۵

روابط تجاری با دوحه جهش خواهد داشت؟

بیشتر از ۱۰ روز از قطع ارتباط ۴ کشور عربی با قطر می‌گذرد، موضوعی که باعث کاهش مناسبات سیاسی توسط کشورهای دیگری هم شد تا ترکش‌های این موضوع تأثیراتی بر روی روابط تجاری دوحه نیز بگذارد.

اما تنش‌های موجود در روابط دوحه و برخی کشورهای عربی می‌تواند فرصتی برای گسترش روابط تجاری و اقتصادی ایران با این کشور همسایه باشد.

به نقل از مهر، بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، در سال گذشته ۵۰ قلم کالای کشاورزی و صنعتی و درمجموع یک‌میلیون و ۱۱ هزار تن کالا به ارزش ۳ هزار و ۲۲۲ میلیارد ریال کالا به قطر صادرشده است.

ارزش دلاری کالاهای صادرشده در سال ۹۵ به این کشور معادل ۱۰۳ میلیون دلار بوده است درحالی‌که در فضای امروز منطقه می‌توان با توسعه مناسبات تجاری این رقم را افزایش مناسبی داد.

بر اساس این گزارش گمرک ایران انواع کالاهای صادراتی به این کشور شامل کف‌پوش‌ها به‌ جز گبه از پشم یا از مو نرم (کرک) حیوان، کف‌پوش‌های غیر مخملی باف، از مواد نسجی سنتتیک یا مصنوعی آماده مصرف بوده است.

سیمان‌های پودر نشده موسوم به کلینکر، سیمان‌سفید ، سنگ‌آهن هماتیت دانه‌بندی با خلوص آهن کمتر از ۴۰ درصد به هم فشرده نشده ازجمله سایر کالاهای صادراتی از ایران به این کشور بوده است.

در بخش کالاهای کشاورزی هندوانه، مغز پسته تازه یا خشک، زعفران خرده نشده و ساییده نشده هم جزء کالاهای صادراتی به این کشور بوده است.

و اما طی روزها و هفته‌های اخیر تحرکاتی در استان‌های مختلف کشور به‌ویژه در سطح اتاق‌های بازرگانی و فعالان اقتصادی بخش خصوصی شکل‌گرفته تا از فرصت رخ‌داده بیشترین بهره را ببرند که نشان از موقعیت سنجی برخی تجار دارد.

تشکیل جلسات تخصصی در سطوح کارشناسی و متولیان حوزه اقتصاد در استان‌های مختلف این روزها جدی‌تر شده، هرچند به نظر می‌رسد همچنان فضای بهینه برای دستیابی به نتایج ایده‌آل شکل نگرفته است و باید هم افزایی و هماهنگی بیشتری صورت گیرد.

بوشهر، فاصله ۱۴۰ کیلومتری برای صادرات

یکی از استان‌هایی که سهم زیادی از صادرات ایران به قطر را به خود اختصاص داده استان بوشهر است به‌طوری‌که ۲۰ درصد صادرات کشورمان به دوحه از مبادی این استان صورت می‌گیرد. در شرایط جدید منطقه و تغییر موازنه تجاری تحرکات در استان بوشهر برای رونق صادرات به قطر بیشتر شده است.

استاندار بوشهر معتقد است که انتظارمان را در روابط با کشور قطر باید بر اساس واقعیات بنا کنیم و می‌گوید: هر گشایشی در روابط با کشور قطر پیش آید ما بیشترین بهره‌برداری را از آن خواهیم کرد به‌طوری‌که ظرف چند روز گذشته ٢ هزار تن کالا از دو بندر استان بوشهر به قطر صادرشده است.

مصطفی سالاری اظهار داشت: در راستای تقویت روابط تجاری و اقتصادی بوشهر با قطر پیگیری‌های زیادی را از سه سال پیش تاکنون داشته‌ایم و توافقاتی نیز در این زمینه صورت گرفته است.

وی از بررسی راهکارهای لازم برای تقویت روابط بوشهر با قطر خبر داد و اضافه کرد: شرایط با گذشته متفاوت است و شرایط خوبی برای تقویت این رابطه فراهم‌شده است.

استاندار بوشهر بیان کرد: با توجه به این بندر بوشهر با بندر الرویس قطر فاصله ۱۴۰ کیلومتری دارد، شرایط برای تسهیل روابط این دو بندر فراهم است و طرح بندر آزاد تجاری بوشهر برای تقویت این روابط ارائه‌شده است که تا دو ماه آینده در مجلس بررسی می‌شود.

وی از تلاش برای افزایش مراودات با کشور قطر خبر داد و افزود: توافقات اولیه برای صدور ویزای قطر به بازرگانان و صادرکنندگان کالاهای ایرانی انجام‌شده است و جلسه تخصصی هیئت دولت برای توسعه مبادلات تجاری با کشور قطر هفته آینده تشکیل می‌شود.

سالاری از بررسی راهکارهای افزایش مراودات تجاری ایران و قطر با محوریت بوشهر در دولت خبر داد و تصریح کرد: استان بوشهر برای انجام اقدامات حمل‌ونقل کالا نیز ظرفیت بالایی دارد.

وی با تأکید بر لزوم تقویت ناوگان دریایی بخش خصوصی و کاهش بروکراسی، افزود: سازمان صنعت، معدن و تجارت با همکاری جهاد کشاورزی ظرفیت استان بوشهر برای صادرات محصولات مختلف به قطر را مشخص کند.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

همایش آموزشی چالش های مدیریتی اقتصاد ایران با حضور جمعی از مدیران ارشد دستگاههای اجرایی استان و فعالان بخش خصوصی در سالن اجتماعات اتاق بازرگانی مازندران برگزار شد. در این مراسم ابتدا عبدا… مهاجر رئیس اتاق بازرگانی مازندران با برشمردن ضرورت...
رقم شاخص ملی محیط کسب و کار در پاییز امسال به 6.49 رسیده است. با توجه به این که نمره 10 ، نشان دهنده بدترین ارزیابی است، این شاخص نسبت به تابستان امسال 1.37 درصد و نسبت به پاییز سال...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 97 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها