چهارشنبه, ۲۸ آذر ۱۳۹۷
»   اجتماعی  »   احداث ۵۴۵ کلاس درس در نقاط زلزله زده استان کرمانشاه
۱۴ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۹:۲۸

احداث ۵۴۵ کلاس درس در نقاط زلزله زده استان کرمانشاه

مدیرکل تجهیز و نوسازی مدارس استان کرمانشاه، با اشاره به امضای تفاهم نامه با خیران حقیقی، حقوقی و بنیاد برکت به منظور ساخت ۱۱۰ مدرسه با ۵۴۵ کلاس درس در مناطق زلزله زده استان اظهار کرد: مشارکت حداکثری خیران مدرسه ساز در بازسازی فضاهای آموزشی تخریب شده بر اثر زلزله کرمانشاه در نوع خود بی نظیر و کم سابقه بوده است. این مشارکت به گونه ای بوده است که خیران برای ساخت تمام مدارس آسیب دیده در مناطق زلزله زده اعلام آمادگی کرده و تفاهم نامه ساخت مدارس جدید به همت خیران مدرسه ساز منعقد شده است.

مرزبان نظری ادامه داد: در مجموع عملیات ساخت یا مقاوم سازی ۱۳۰ واحد آموزشی در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه در دست اقدام است.

وی در ادامه و با اشاره به وارد آمدن خسارت جدی به ۷۸ مدرسه در زلزله مهیب ۷.۳ ریشتری و همچنین نیاز به بازسازی و مقاوم سازی ۵۲ مدرسه فاقد استحکام، یادآور شد: در مجموع یک هزار و ۴۵۰ میلیارد ریال اعتبار برای ساخت مدارس تخریب شده و مقاوم سازی مدارس باقی مانده نیاز است.

نظری خاطرنشان کرد: البته با توجه به سهم آورده خیران و تفاهم نامه های امضاء شده، به حدود ۷۰۰ میلیارد ریال اعتبار دولتی نیاز است.

این مقام مسئول، همچنین از اختصاص ۱۰ میلیارد ریال اعتبار دولتی برای تکمیل سه پروژه نیمه تمام شامل مدارس ۶، ۹ و ۱۵ کلاسه در شهرستان های سرپل ذهاب و قصرشیرین از سوی سازمان نوسازی مدارس کشور خبر داد و گفت: از این سه واحد آموزشی، مدرسه ۹ کلاسه قصرشیرین تحویل دانش آموزان شده و ۲ مدرسه دیگر تا پایان سال به بهره برداری خواهد رسید.

وی همچنین با اشاره به پایان کار بازسازی ۶ مدرسه کمتر تخریب شده در شهرستان های سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی، یادآور شد: عملیات ساخت ۷۰ مدرسه نیز که ۱۰۰ درصد تخریب شده بودند آغاز شده است.

نظری یکی دیگر از اقدام های صورت گرفته برای تأمین امکانات تحصیلی دانش آموزان مناطق زلزله زده را ارسال حدود ۳۰۰ کلاس درس پیش ساخته (کانکس) به این مناطق ذکر کرد.

وی گفت: از مجموع ۷۵۷ فضای آموزشی واقع در مناطق زلزله زده که شامل ۲ هزار و ۸۵۴ کلاس درس می شود، ۷۸ مدرسه با ۴۱۵ کلاس درس آسیب جدی دیده و غیرقابل استفاده شده اند که این رقم حدود ۱۱ درصد فضاهای آموزشی موجود در مناطق زلزله زده را شامل می شود.

نظری یادآور شد: بیشترین آسیب به مدارس روستایی وارد شده است به طوری که از ۷۸ مدرسه آسیب دیده در مجموع ۵۱ مدرسه در مناطق روستایی و ۲۷ مدرسه نیز در مناطق شهری بوده است که این موضوع نشان می دهد مدارس روستایی که قدمت بالایی داشته اند و عملیات مقاوم سازی در آنها انجام نشده در زلزله اخیر بیشترین خسارت را متحمل شده اند. در بین مناطق روستایی نیز شهرستان های سرپل ذهاب و ثلاث باباجانی هریک با ۱۹ و ۱۸ مدرسه آسیب دیده، بیشترین مدارس خسارت دیده را داشته اند.

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

سیدناصر موسوی لارگانی، با اشاره به مصوبه اخیر مجلس در خصوص تصویب گزارش کمیسیون تلفیق درباره بند الحاقی (۲) تبصره ۱۶ لایحه بودجه سال ۹۷ در مجلس، گفت: برای بررسی و تصویب این بند، کمیسیون اقتصادی مجلس بارها با مسئولان...
خلاصه داستان: داستان فیلم، درباره مرد جوانی به نام قدرت ( حامد بهداد ) است که سودای رسیدن به قدرت و سخنرانی در مجلس را دارد اما با اتفاقات گوناگونی مواجه می شود که سرنوشت او را تغییر می دهد. کارگردان : کمال...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 97 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها