جمعه, ۲۸ تیر ۱۳۹۸
»   اقتصادی  »   ایران 10 درصد یارانه انرژی دنیا را به خود اختصاص داده است
۱۰ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۸:۴۵

ایران ۱۰ درصد یارانه انرژی دنیا را به خود اختصاص داده است

سید مهدی طبیب زاده در نشست هم اندیشی آینده انرژی، دسترسی به انرژی الکتریکی را یکی از شاخص های سنجش فضای کسب و کار برشمرد و افزود: پرداختن بیشتر به بحث انرژی می تواند باعث توسعه کسب و کار در بخش خصوصی شود.

وی اظهار کرد: درآمد حاصل از فروش حامل های انرژی در استان کرمان حدود چهار هزار میلیارد تومان و ارزش حساب شده واقعی آن ۴۰ هزار میلیارد تومان برآورد شده و این تفاوت قیمت نمایانگر این است که در حوزه حامل های انرژی اقدامات مطالعاتی دقیق انجام نشده است.

در ادامه این نشست محمد جواد فدایی استاندار کرمان، مباحث تراز انرژی، عرضه و تقاضای انرژی، کارایی انرژی، شدت انرژی و بازارهای انرژی را رئوس اصلی اقتصاد انرژی برشمرد و بیان کرد: در حال حاضر به ازای هر واحد تولید ناخالص داخلی هشت مگا ژول انرژی مصرف می شود که نشان دهنده مصرف بالای انرژی و شرایط بسیار نامناسب در این زمینه است.

وی با اشاره به ظرفیت بالای استان کرمان برای استفاده از انرژی های پاک، ادامه داد: در استان اقدامات خوبی برای استفاده از انرژی خورشیدی صورت گرفته است و در دوره جدید نیز در حال پیگیری و حمایت از طرح ها هستیم. وی ادامه داد: در کشورهایی با منابع انرژی بسیار، سرمایه گذاری در استفاده از منابع به نسبت سرمایه گذاری در آموزش و نیروی انسانی سرعت بیشتری دارد و این موجب عقب ماندگی از توسعه می شود.

فدایی افزود : ضعف در کارشناسی، ارائه طرح های مناسب، تاخیر در تصمیم گیری ها و اجرای تصمیمات را از مشکلات اصلی عدم توسعه در تمامی بخش ها از جمله حوزه انرژی دانست و ادامه داد: بسیاری از مشکلات در حوزه اقتصاد انرژی، صرفه جویی، مصرف بهینه و نیز توسعه، به تصمیم گیری صحیح و مسائل کارشناسی و تامین منابع مالی بستگی دارد.

فدایی بیان کرد: بر اساس آخرین آمار موجود، ۱۴ درصد برق استان در صنعت مصرف می شود در حالی که متوسط آن در کشور ۳۳ درصد است و این به معنای مصرف پایین برق در صنعت استان است. وی ادامه داد: از سوی دیگر مصرف برق در حوزه کشاورزی استان ۴۳ درصد و متوسط کشور ۱۷ درصد است که با توجه به میزان زیاد مصرف برق و وضعیت منابع آبی، استفاده از سیستم های نوین آبیاری باید بسیار مورد توجه قرار گیرد. استاندار کرمان بیان کرد: در مجموع ۶۰ درصد از برق استان در صنعت و کشاورزی مصرف می شود که متوسط این میزان در کشور ۵۰ درصد است و از متوسط کشور برق بیشتری مصرف می کنیم.

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

روشنگران حساب کارآمد خدمات حسابداری و حسابرسی ارائه صورتهای مالی و یادداشتهای پیوست رسیدگی اسناد و مدارک شرکتها مطابق با ماده 229 قانون مالیاتهای مستقیم صورت معاملات فصلی و ارزش افزوده اظهارنامه مالیاتی و دفاتر مشاوره نرم افزارهای مالی و کدینگ حسابها جهت کسب اطلاعات بیشتر با روشنگران...
فهرست خدمات اكتشاف سنگها و كانيهاي صنعتي (پرليت، دياتوميت و ورميكوليت) برگرفته از سایت نظام فنی و اجرایی کشور اطلاعات...

مطالب مرتبط با برچسب

محمود سیادت در گفتگو با خبرنگار ما لازمه تحقق شعار سال را بسترسازی و زمینه سازی برای اجرا، رفع موانع و تدوین سند مشخصی به منظور تحقق آن در کل حاکمیت و نه فقط دستگاه های اجرایی دانست. وی با اشاره...
حسین سلاح‎ورزی در همایش فرصت‎های اقتصادی دربازار عراق و سوریه اظهار کرد: در سال ۹۷ صادرات حدود ۱۰ میلیارد دلاری را در کشور به بازار عراق و سوریه تجربه کردیم ولی سهم لرستان متاسفانه از این صادرات بسیار ناچیز بوده...
خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 97 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها