پربازدید های شنبه, ۲۸ مهر ۱۳۹۷

شنبه, ۲۸ مهر ۱۳۹۷
»   فرهنگ و هنر  »   برج 400 ساله عباس‌آباد بهشهر مرمت شد
۱۳ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۲۳:۱۱

در راستای بهسازی ابنیه جهانی

برج ۴۰۰ ساله عباس‌آباد بهشهر مرمت شد

 برج دوم فشار شکن باغ جهانی عباس‌آباد بهشهر که بیش از ۴۰۰ سال قدمت دارد مرمت و پس از ۱۸ سال درهای آن باز شد.

مجموعه باغ ‌های عباس‌آباد با ۵۰۰ هکتار وسعت در ۹ کیلومتری شهر جنوب شرقی بهشهر و در دامنه رشته کوه‌های البرز و در میان جنگل‌های انبوه واقع است و در زمره مهم‌ترین و بزرگ‌ترین باغ‌های تاریخی ایران است.

این مجموعه در قالب پرونده‌ زنجیره‌‌ای باغ‌های ایرانی در سال ۱۳۹۰ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.
این مجموعه شامل سد عباس‌آباد، مخزن و دریاچه سد، گل‌باغ، کاخ، حمام، آسیاب آبی و ۲ برج آجری است که به دستور شاه عباس در سال‌های ۱۰۲۰ و ۱۰۲۱ هجری قمری در محلی که پیشتر «خرگوران» نام داشت ساخته شد و در حال حاضر مهم‌ترین باغ غیر کویری ایران به ‌شمار می‌آید.
باغ جهانی عباس‌آباد دارای ۲ برج فشار شکن است که برج دوم آن به ارتفاع ۱۴ متر حدود ۱۸ سال پیش درهای آن به خاطر خرابی و احتمال ریزش بسته شد تا مرمت شود.
برج نخست باغ عباس‌آباد سال ۹۶ مرمت و احیای شد، اما به دلیل کمبود اعتبار و همزمانی با فصل برداشت مرمت برج دوم به سال جاری موکول شده بود.
صاحب دِهِشت افزود: برای مرمت این بنا بیش از ۸۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات امانی تامین شد.
وی با اعلام اینکه در حال حاضر بازدید از برج برای عموم به دلیل خطر سقوط در موج‌شکن ممنوع است، افزود: در آینده با ایجاد حصارکشی و برقراری شرایط ایمنی امکان بازدید عموم فراهم خواهد شد، اما تا آن زمان بازدید با مجوز تنها برای محققان‌، پژوهشگران و دانشجویان امکان‌پذیر است.
مجموعه تاریخی باغ عباس‌آباد بهشهر از جمله ۹ باغ تاریخی ایران است.

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع فرهنگ و هنر

  هنوز هم خیلی ها سعید پیردوست را با مجموعه های طنز مدیری به خاطر دارند. بازیگر پیشکسوتی که از دوران جوانی وارد عرصه بازیگری شد و در فیلم ها و سریال های بسیاری ایفای نقش کرد. پیردوست که مدتی...
مدیران صندوق اعتباری هنر طی سفر حمایتی به استان کهگیلویه و بویراحمد با اهالی فرهنگ و هنر شهرستان های دنا و دهدشت دیدار و در منازل شماری از هنرمندان و فرهیختگان سی سخت و دهدشت حضور یافتند. براساس این گزارش، نمایندگان...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 97 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها