یکشنبه, ۰۳ تیر ۱۳۹۷
»   مدیران برتر  »   بمناسبت روز استقلال کانون وکلای دادگستری و روز وکیل
۷ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۹:۵۱

وکالت؛ هنر است و پیکار

بمناسبت روز استقلال کانون وکلای دادگستری و روز وکیل

پیشینه تاریخی حرفه وکالت، معادل قدمت بشریت است و قدمت تاریخی وکالت در امور مدنی در حقوق اسلام هم، به حدود ۱۴۰۰ سال می رسد. در ایران نیز ظهور و بروز حقوق مدرن با پدیده «وکالت دعاوی» در جامعه توأم بوده است.

    از نظر تاریخی در ایران تا قبل از انقلاب مشروطه، دعاوی توسط روحانیون و علمای دین حل و فصل می شد و یا این افراد، بدون رعایت تشریفات خاص، در مقام دفاع از حقوق اشخاص نزد محاکم شرعی، اشتغال به وکالت داشتند.

    در سال ۱۲۸۷ قمری نیز اولین «کمیسیون تنقیح قوانین» در ایران تشکیل شد. این کمیسیون در ۱۳۳۲ قمری اولین فرمان راجع به وکلا را صادر نمود که به موجب آن، وکلا موظف شدند در امتحانی شرکت کرده و گواهینامه دریافت دارند.

    در ۲۰ آبان ماه ۱۳۰۹ شمسی وزیر وقت عدلیه، کانون وکلا عدلیه را رسماً افتتاح و خود را به عنوان رئیس کانون وکلای عدلیه معرفی کرد. از آن پس، هر چند این نهاد نام کانون وکلا را بر خود داشت اما رسماً در قالب رهنمودهای وزارت دادگستری عمل می کرد. بعد از ارسال لایحه ۱۰ ماده ای کانون وکلا در تاریخ ۰۴/۱۰/۱۳۳۱ برای نخست وزیر دولت ملی (دکتر محمد مصدق)،  کانون وکلا به معنای واقعی خود نزدیک شد که با امضای «لایحه قانونی استقلال کانون وکلای دادگستری» به توسط دکتر محمد مصدق در تاریخ ۰۷/۱۲/۱۳۳۱ این لایحه تصویب و کانون وکلای دادگستری به کمال تقریبی خود رسید. در ادامه، این لایحه پس از کودتا، گرفتار وقفه هایی به ظاهر قانونی شد و به موجب طرح قانونی الغاء گردید اما بنا به تبصره طرح قانونی مزبور در سال ۱۳۳۳ توسط دولت در مجلسین مطرح و با تغییراتی جزئی در تاریخ ۰۵/۱۲/۱۳۳۳ به تصویب کمیسیون مشترک مجلسین رسید و اجرائی شد.

     بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، حدود ۱۸ سال استقلال کانون وکلای دادگستری به حالت تعلیق در آمد و در سال ۱۳۷۶ با تصویب قانون جدیدی، اعضای هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری انتخاب و در دوران فعالیت مستقل آن، دفاع از حقوق شهروندی آغاز گردید.

     بررسی پیشینه تاریخی نهاد کانون وکلا به نقش بسیار ارزنده این نهاد مدنی در نظام سیاسی کشور تأکید دارد تا آنجا که در کنار قاضی مستقل، از وکیل مستقل به عنوان یکی از دو بال فرشته عدالت نام برده می شود، فرشتگانی که هدف آن ها، حمایت از حقوق شهروندان و دفاع از ملت می باشد. در کشورهای توسعه یافته، استقلال کانون های وکلا به معنای عدم مداخله دولت ها در تأسیس و اداره آنهاست. عدم مداخله ای که می تواند به نقش و کارایی این نهاد مدنی در حمایت از حقوق شهروندان، تحقق عدالت در نظام سیاسی کشور، تضمین دموکراسی و مردم سالاری دینی و … کمک نماید.

سید یاسر شریفی قلعه سری – وکیل پایه یک دادگستری

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع مدیران برتر

رئیس سازمان مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش در گردهمایی آموزشی توجیهی روسای ادارات مشارکت‌های مردمی و ناظران میدانی استانهای سراسر کشور به نقش و جایگاه آموزش و پرورش در سیر پیشرفت جوامع اشاره و اظهار کرد: توجه جدی...
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) - محمدجواد دهقانی گفت: نتایج رتبه‌‌‌‌‌بندی سال ۲۰۱۹ کیو اس که به تازگی منتشر شده، نشان از حضور ۶ دانشگاه صنعتی شریف با رتبه ۴۳۲، دانشگاه صنعتی امیرکبیر با رتبه ۴۹۸، دانشگاه علم و...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 96 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها