یکشنبه, ۲۵ آذر ۱۳۹۷
»   اجتماعی  »   راه اندازی نرم افزار تفکیک پسماند زباله از مبدا
۹ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۳:۲۸

راه اندازی نرم افزار تفکیک پسماند زباله از مبدا

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهر تهران در برنامه ویژه «روز اسکان بشر» اظهار کرد: در کشور ما ۳۱ مرکز استان، ۴۶۰ شهرستان، هزار و ۲۸۰ شهر و ۶۲ هزار روستا وجود دارد که مجموعاً روزانه ۵۸ هزار تن زباله تولید می کنند، این در حالی است که ۹ هزار تن زباله از این میزان در تهران تولید می شود. در واقع ۱۶ درصد زباله های کل کشور در پایتخت تولید می شود.

وی با بیان اینکه زباله ها یک تهدید بسیار بزرگ برای جوامع بشری هستند، افزود: اگر این تهدید به درستی مدیریت شود حتماً به لحاظ اقتصادی و زیست محیطی می تواند به یک فرصت بزرگ هم تبدیل شود.

رضا عبدلی با بیان اینکه پایتخت به لحاظ شرایط آب و هوایی دارای خاک حاصل خیز نیست، اضافه کرد: ما نمی توانیم در کشورمان مواد آلی را به سوخت تبدیل کنیم، در واقع مواد آلی به دست آمده از کمپوست ها باید به نحوی مدیریت شود که به طبیعت بازگردد. البته باید برای پسماندهای ریجکتی هم که قابل دفع نیستند، فکری بکنیم زیرا سال ها زمان می برد تا مواد ریجکتی به مواد طبیعی تبدیل شود.

عبدلی با بیان اینکه برای ۳ هزار و ۲۰۰ تن پسماند ریجکت سوز فراخوان برگزار کردیم، اضافه کرد: در حال حاضر ۵ شرکت برای سرمایه گذاری از این موضوع استقبال کردند تا بتوانیم این مواد را به برق و انرژی تبدیل کنیم.

وی با اشاره به تفکیک پسماند زباله از مبدا و راه اندازی نرم افزاری در این باره توضیح داد: در منطقه یک اپلیکیشنی در نظر گرفته شده که به لحاظ اشتغال زایی و پاکسازی شهر می تواند موثر واقع شود، در واقع در این منطقه به صورت پایلوت از این برنامه برای تفکیک پسماند از مبدا استفاده کرده ایم و امیدواریم به مناطق دیگر نیز تسری پیدا کند.

رئیس سازمان مدیریت پسماند شهر تهران با بیان اینکه شهروندان باید بیش از پیش مشارکت انجام دهند، اضافه کرد: اگر خانوارها ۵۰۰ سی سی از رطوبت زباله های خانگی را کم کنند به لحاظ آلودگی کاهش قابل ملاحظه ای به وجود می آید. البته در حال حاضر جمع آوری هر کیلو زباله برای تهرانی ها ۱۲۰ تومان هزینه دربردارد و این در حالی است که سرمایه گذاری تبدیل پسماند به انرژی یک سرمایه گذاری پرهزینه است و امکان دارد شهرداری از عهده آن برنیاید.

وی با بیان اینکه در تهران علاوه بر ۹ هزار تن زباله ۴۳ هزار تن پسماند ساختمانی تولید می شود، خاطرنشان کرد: از این میزان ۲۷ هزار تن را در آبعلی دپو می کنیم که اگر از آن جا عبور کنید کوه گازی ایجاد شده قابل مشاهده است. البته تلاش ما این است از دپوی خاک جلوگیری کنیم و آن را به مصالح مصرفی ساختمان تبدیل کنیم.

عبدلی یادآور شد: اخیراً تلاش کرده ایم یک کارخانه که ۱۰۰ درصد آن توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده برای این موضوع احداث کنیم و احتمالاً تا نیمه دوم مهرماه با هماهنگی شهرداری تهران این کارخانه افتتاح خواهد شد.

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

محمد اسلامی گفت: مدیران دستگاه های اجرایی و خدماتی مجری قوانین هستند و نباید با تفسیر های شخصی از اجرای آن سرباز زنند. وی تاکید کرد: مصوبات شورای گفت و گو نباید در حد فرمایشی باقی بماند و اجرای آن مخدوش...
اصلاح و تصویب اساسنامه، انتخاب اعضا اصلی و علی البدل، استماع گزارش هیات مدیره و بازرس از دیگر بخشهای مختلف این مجمع را به خود اختصاص داد. ایجاد بستری مناسب برای تبادل دانش فنی و تجربیات اعضا به یکدیگر ، هماهنگی...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 97 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها