دوشنبه, ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
»   اجتماعی  »   سامانه سجام روشی برای گزارش رانت ها و احتکارها
۲۶ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۱۴:۴۱

سامانه سجام روشی برای گزارش رانت ها و احتکارها

مدیر کل پیشگیری‌های مردمی قوه قضاییه به فعالیت سامانه سجام (سامانه جامع اطلاعات مردمی) اشاره و تصریح کرد: این سامانه در سطح کشوری فعال است و مردم می‌توانند به عنوان ناظران پیشگیری، ورود جدی داشته و به سامانه گزارش بدهند.

وی افزود: می‌خواهیم به کمک سامانه سجام، گمنامی را کاهش دهیم چرا که برخی افراد از فضای گمنامی سو استفاده می کنند و مرتکب جرم می شوند.
سید علی اصغر رفاهی ادامه داد:مردم به عنوان ناظران پیشگیری ما را در این معاونت کمک کنند و گزارش های لازم را در سامانه سجام ثبت‌کنند، به گزارش دهنده قول می دهیم که تا به نتیجه رساندن گزارش در کنار مردم باشیم.
وی گفت: هر جا در هر نقطه ای از کشور که احساس می شود شخصی شروع به احتکار کرده و کالاهای ضروری را به‌جای اینکه روانه بازار کردند؛جمع آوری کردند به سامانه سجام گزارش دهند و در اولین فرصت ممکن به مقامات می رسانیم.

رفاهی ادامه داد: مردم می‌توانند متخلفان اقتصادی را هم به این سامانه گزارش دهند و مردم می‌توانند در هر نهادی و اداره ای فکر می‌کنند مفسد اقتصادی وجود دارد و رانتی مطرح است در همین سامانه ثبت کنند.
رفاهی همچنین به حقوق عامه اشاره و تصریح کرد: بر اساس قانون اساسی، احیای حقوق عامه از وظایف قوه قضاییه است و هر جا شهروندان موضوعی مرتبط با تضییع حقوق‌ عامه را دیدند،‌می‌توانند تخلفات دستگاه های اجرایی را به ما اعلام کنند.

وی‌ افزود:برخی از مردم از بانک‌ها بابت‌دادن وام های کلان به برخی افراد گله مند هستند، در این راستا هر شهروندی ‌احساس می‌کند از سوی بانکی ‌ظلمی شده و یا رانتی مطرح است و یا بدهکار کلان بانکی رامی‌ شناسند،  می‌توانند گزارش دهند.

رفاهی به مشکلات کارگری اشاره کرد و گفت:اگر کارخانه ای در شرف تعطیلی است، کارگران هم می توانند اطلاعات را به سامانه اعلام کنند و امیدواریم اتفاقات خوبی بیفتد تا کارخانه ها تعطیل نشوند.

وی همچنین از مردم خواست تا زمین خواری و ساحل خواری را از این طریق گزارش دهند.
رفاهی ادامه داد:مردم اگر گزارشی را در سجام بفرستند، انذارهای لازم را ابتدا به مقام مسئول خصوصی می‌دهیم، البته نمی‌خواهیم به پروندههای موجود در دادگستری اضافه کنیم و رویکرد ما هم پیشگیری است.

مدیر کل پیشگیری‌های مردمی قوه قضاییه اظهار داشت این سامانه به نشانی Sajam.adliran.ir در خدمت مردم است.

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

محمد صمدی گفت: از سوی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مرکز به دبیرخانه شورای گفتگوی اتاق های بازرگانی سراسر کشور امتیازاتی در زمینه های مختلف اتخاذ شده است که دبیرخانه شورای گفتگوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی از 80 درصد...
مدیر کمپین «اونم هست» با اعلام این موضوع که زمان مشخصی برای پایان دادن به فعالیت کمپین تعیین نشده است گفت: اهداف این کمپین براساس ضرورت‌هایی اجتماعی تبیین شده است، به نحوی که مسیرهای رسیدن به آن‌ها قابلیت آن را دارد...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 97 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها