دوشنبه, ۲۹ بهمن ۱۳۹۷
»   اجتماعی  »   سامانه سیب برای خدمات به بیماران
۱۸ شهریور ۱۳۹۷ , ساعت ۱۵:۰۸

سامانه سیب برای خدمات به بیماران

معاون بهداشت وزیر بهداشت در نشست معاون بهداشت وزیر بهداشت با مدیر منطقه‌ای مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت درباره اجرای طرح تحول نظام سلامت و عملکرد و تاثیرات آن در حوزه بهداشت و درمان در سراسر کشور توضیحاتی ارائه داد و گفت: خانه‌های بهداشت در تمام شهرها و روستاها متمرکز شده‌اند و پزشکان، مراقبین سلامت، بهورزان و … به مردم خدمت ارایه دارند.

دکتر علیرضا رئیسی تاکید کرد: با اجرای طرح تحول نظام سلامت، اکثر روستایی‌ها و افرادی که بیمه نبودند توانستند به صورت رایگان بیمه شوند و در این سیستم از نظام پزشکی و درمانی بهره‌مند شوند.

در ادامه این نشست رئیس مرکز مدیریت شبکه‌ وزارت بهداشت، در باره سامانه “سیب” توضیحاتی ارائه داد و گفت: سامانه یکپارچه بهداشت یا “سیب” کل خدمات حوزه بهداشت را نمایش می‌دهد. این سیستم به گونه‌ای است که هر کس با دسترسی شخصی خود اعم از وزیر، معاونت بهداشت و مدیران ارشد می‌توانند از خدمات واحدهای گوناگون مطلع شوند و برتمامی خدمات و فعالیت‌های زیر مجموعه‌های خود کنترل لازم را دارند.

وی ادامه داد: روزانه حدود ۱۳۰هزار نفر در این سیستم ثبت می‌شوند و از خدمات ما در سراسر کشور بهره‌مند می‌شوند. در طول تقریبا یک سال، بیش از یک میلیارد خدمت به مردم عرضه شده است. این خدمات به طور روزانه، هفتگی و ماهانه در این سیستم قابل رویت است. این سیستم فارسی زبان است، اما ورژن انگلیسی این سامانه نیز برای انگلیسی زبان‌ها در دسترس است.

دکتر شریعتی درباره تاثیر سامانه سیب در ارزیابی خدمات به بیماران، گفت: هر فرد ایرانی زمانی که به مراکز بهداشت مراجعه می‌کند، مشخصات خدماتی که به او ارائه می‌شود، در سامانه سیب ثبت می‌شود و بعد از آن پیامک ارزیابی خدمت برای وی ارسال می‌شود.  هدف از این کار ارزیابی خدمت ارئه شده به وی است. در این راستا میزان رضایتمندی فرد را می‌سنجیم و در صورت نارضایتی فرد از نوع خدمت، با او تماس گرفته می‌شود و علت نارضایتی او را جویا می‌شویم و درصدد رفع مشکل بر می‌آییم. به عنوان مثال در تاریخ یکم فروردین ماه سال ۹۷، حدود ۲۹میلیون نفر را ارزیابی کردیم و حدود ۹۶ درصد از این جمعیت از خدماتی که دریافت کردند راضی و حدود ۳.۴ دهم درصد ناراضی بودند. تمامی علل نارضایتی این تعداد بررسی شده است و در جهت افزایش میزان رضایتمندی تلاش می‌شود.

شریعتی درباره نظام پرداخت در این سیستم گفت: نظام پرداخت این طرح بسته به میزان عملکرد و کیفیت خدمات خدمت دهنده، طراحی شده است. سقف نظام پرداخت بسته است و خدمت دهنده بنا بر میزان عملکردش پول دریافت می‌کند. اگر ارائه دهنده خدمت،  اطلاعات غلط را وارد کند، برای بار اول ۱۵ درصد از میزان پرداختی وی کسر می‌شود و اگر برای بار دوم این موضوع تکرار شود ۳۰ درصد از میزان دریافتی کسر و اگر بار سوم این اتفاق افتد، علاوه بر پرداخت جریمه، اخراج می‌شود.  ما در این سیستم برای دستیابی به شاخص‌های متفاوت، سیستم پاداش و جریمه را در پرداختی‌های خود داریم. پرداخت ما به صورت ماهیانه تخصیص یافته است.

وی با بیان اینکه مجموع ۱۱۰ هزار نفر ارائه دهنده خدمت شامل پزشک، بهورز، مراقبین سلامت و…  در خانه‌های بهداشت فعالند، افزود: حدود ۹۹ هزار نفر طی چند روز اخیر ارائه دهنده خدمت بودند، که ما با وارد کردن کد ملی آن‌ها از محل خدمت، نوع خدمت و تعداد خدماتی که انجام می‌دهند، مطلع هستیم. همچنین اطلاعات کافی درباره کیفیت عملکرد و میزان رضایتمندی بیماران از آن از خدمتی که دریافت کرده‌اند، را داریم. بر اساس همین اطلاعات، میزان پرداختی ارایه دهندگان خدمت مشخص می‌شود.

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

محمد صمدی گفت: از سوی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی مرکز به دبیرخانه شورای گفتگوی اتاق های بازرگانی سراسر کشور امتیازاتی در زمینه های مختلف اتخاذ شده است که دبیرخانه شورای گفتگوی اتاق بازرگانی خراسان شمالی از 80 درصد...
مدیر کمپین «اونم هست» با اعلام این موضوع که زمان مشخصی برای پایان دادن به فعالیت کمپین تعیین نشده است گفت: اهداف این کمپین براساس ضرورت‌هایی اجتماعی تبیین شده است، به نحوی که مسیرهای رسیدن به آن‌ها قابلیت آن را دارد...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 97 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها