پنجشنبه, ۰۲ اسفند ۱۳۹۷
»   اجتماعی, امور زیربنایی, تئاتر, فرهنگ و هنر, فرهنگی, مدیران برتر, یادداشت ها  »   طنز مکتوب ایران، یکی از بزرگانش ‌را از دست داد
۱۱ آذر ۱۳۹۷ , ساعت ۱۲:۵۰

در پی درگذشت "ابوالفضل زرویی"

طنز مکتوب ایران، یکی از بزرگانش ‌را از دست داد

یک طنزپردازکشورمان با اشاره به درگذشت ابوالفضل زرویی نصرآباد، گفت: طنز ایران، یکی از بزرگترین و بی‌ادعاترین آدم‌هایش را از دست داد.

زرویی

شهرام شهیدی با غیرقابل باور دانستن خبر فوت ابوالفضل زرویی نصرآباد و این که نبودش، فقدانی برای جامعه طنز است، در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: بزرگ‌ترین ویژگی او این بود که  تمام ادبیات کلاسیک، چه در زمینه طنز و چه غیرطنز، را نه تنها خوانده بلکه بر آن مسلط بود؛ چیزی که در نسل معاصر کمتر دیده می‌شود و  دریغ این که آثار گذشتگان خود را نمی‌خوانند. زوریی نصرآباد، تسلط کاملی بر ادبیات داشت ‌و از وادی ادبیات، وارد طنز شده بود.

شهیدی، افزود: زرویی نصرآباد، بسیار آدم صبوری بود، دانش زیادی داشت و معلم بود. ممکن است برخی افراد، داشته‌های علمی و ادبی زیادی داشته باشند اما نتوانند به خوبی آن از منتقل کنند. چیزی، حدود ۷۰-۸۰ درصد نسل امروز طنز ایران از شاگردان زرویی نصرآباد هستند؛ او، تمام این افراد را با کمک و راهنمایی های بی منت خود، وارد طنز کرده بود. کم پیش می‌آید کسی بتواند شاگرد خوب پرورش بدهد. او شرایط را برای ورود به عرصه طنز بدون هیچ چشمداشتی فراهم ‌می‌کرد.

این طنزپرداز، تأکید کرد: او مرد بزرگوار و بی‌همتایی بود؛ چیز دیگری نمی‌شود درباره‌اش گفت. او ادعایی نداشت، در مجامع شرکت نمی‌کرد و مدتی هم دوری گزیده بود. در صحنه، حضور نداشت و افتاده بود. این ویژگی‌ها، سخت در یک آدم جمع می‌شود.

شهیدی، با بغض خاطره آشنایی‌ خود با زرویی نصرآباد را این‌گونه تعریف کرد: زمانی‌که ۱۷ سال داشتم، برای مجله «گل‌آقا» مطلبی نوشتم. نامه‌ای از این مجله دریافت کردم که آقای زوریی نصرآباد از طرف ماهنامه برایم نوشته بود یعنی، مطلبم پذیرفته شده بود و باید برای صحبت‌های بیشتر به دفتر مجله بروم. این دیدار، باعث شد که من به مجله «گل‌آقا» قدم بگذارم و  در ادامه، عضو تحریریه بشوم.  استاد زرویی، دست من و دیگرانی را که وارد «گل‌آقا» شدند، گرفت. ایرادها را گام به گام ، گوشزد و سپس به مطالعه بیشتر، دعوت می‌کرد؛ این‌که چه کتاب‌هایی را بخوانیم و هرچه را خود خوانده بود در اختیار آدم‌ها می‌گذاشت؛ بدون آن که چشمداشتی داشته باشد. سال ۷۰ که وارد «گل‌آقا» شدم، رویم نمی‌شد در را بزنم. آن «گل‌آقا» مجله بزرگی بود و من با نگرانی وارد دفترشان شدم. او مرا به گرمی پذیرفت و با برخورد خوب، من را به دیگران معرفی کرد. چنان صمیمی با من برخورد کرد که ترسم در آن‌جا، ریخت و بدین ترتیب، خانه‌زاد «گل‌آقا» شدم.

او در پایان با بغض همراه با گریه، گفت: آقای زرویی، نقش بسیارزیادی در ورود نسل جدید طنزنویسان به این عرصه داشت. قدیمی‌ها نسبت به نسل جدید گارد می‌گرفتند و آن‌ها را بر نمی‌تافتند و  به عبارتی،  نادیده شان می‌گرفتند اما او، به جوانان اجازه می‌داد وارد «گل‌آقا» شوند و از آن‌جا یاد بگیرند. بسیاری از طنزپردازان، کار خود را از آن‌جا شروع کردند. روحش شاد باد که به جامعه طنز ایران خدمت‌ زیادی کرد.

یادآور می شود: زنده یاد ابوالفضل زرویی نصرآباد، زاده اردیبهشت ۱۳۴۸ در تهران بود که دهم آذرماه خبر درگذشتش اعلام شد. او با اسم‌های مستعار ملانصرالدین، چغندر میرزا، ننه قمر، کلثوم ننه، آمیز ممتقی، میرزا یحیی و عبدل در نشریاتی مانند: گل‌آقا، همشهری، جام جم، ایرانیان، انتخاب، زن، مهر، کیهان ورزشی، بانو، جستجو، عروس و تماشاگران، طنز نوشته‌ است.

از کتاب‌های او هم به این موارد می‌توان اشاره کرد: «تذکره المقامات»، «افسانه‌های امروزی»، «پقایع‌نامه طنز ایران» (همکاری با فریبا فرشادمهر)، « بامعرفت‌های عالم» (کتاب گویای طنز)، «رفوزه‌ها» (مجموعه شعر طنز)، «حدیث قند» (مجموعه مقالات طنزپژوهی)، «غلاغه به خونه‌ش نرسید» (مجموعه افسانه‌های طنزآمیز)، «ماه به روایت آه»، «خاطرات سر پروفسور حسنعلی‌خان مستوفی»، «یک بغل کاکتوس: صد شعر طنز»، «اصل مطلب: مجموعه شعر طنز»، «اندر حکایت شیرین بیمه» و «این مرد مشکوک».

به گزارش فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی  , امور زیربنایی  , تئاتر  , فرهنگ و هنر  , فرهنگی  , مدیران برتر  , یادداشت ها

در خصوص اجرای تصویبنامه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی (50432 مورخ 31 تیر 1396) مبنی بر ممنوعیت حسابرسی 10 ساله سازمان تامین اجتماعی تصویب شد: الف- با توجه به عدم اجرای کامل تصویب نامه شماره ذکر شده ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در...
نخستین نشست اندیشکده انرژی کرمان با حضور رئیس و جمعی از اعضاي هیات نمایندگان و رئیس مرکز مطالعات و پژوهش های اقتصادی اتاق کرمان، رئیس و معاون دانشگاه صنعتی شریف، استاد تمام گروه مهندسی سیستم های انرژی دانشگاه صنعتی خواجه...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 97 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها