چهارشنبه, ۲۸ شهریور ۱۳۹۷
»   اعلام مناقصه  »   مناقصه خرید آبگرمکن خورشیدی در روستاهای سمنان
۹ اسفند ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۵۱

مناقصه خرید آبگرمکن خورشیدی در روستاهای سمنان

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان گفت : یکصد دستگاه آبگرمکن خورشیدی شامل۵۰ شعله اجاق گاز و ۵۰ تنورگازی بین خانوار های روستایی توزیع می شود. توزیع آبگرمکن خورشیدی ،اجاق گاز و تنور گازی با هدف  حفظ ذخایر ژنتیک گونه های گیاهی، تغییر الگوی مصرف سوخت و ترویج استفاده از انرژی های پاک و ترویج فرهنگ استفاده صحیح از منابع خدادادی در بین آحاد مردم روستا انجام می شود.
محمد علی سفیدیان حفظ عرصه های طبیعی ،جلوگیری از قطع درختان جنگلی و بوته کنی از سطح مراتع را  از دیگر اهداف توزیع این تجهیزات دانست.

معاون حفاظت و امور اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان درباره گروه هدف واگذاری این تجهیزات خاطرنشان کرد : منابع طبیعی بر اساس قراردادهایی با عنوان’قرداد حفاظت مشارکتی’ با مرتع داران دارد در ازای حفاظت از منابع طبیعی برخی از این امکانات را به آنها واگذار می کند.در صورت مشارکت بهره برداران برای حفاظت از عرصه های منابع طبیعی، آگاهی دادن به دیگر افراد، کمک کردن در مهار آتش سوزی و اعلام تخریب و تجاوز اراضی آبگرمکن خورشیدی و تنور گازی و اجاق گاز به آن ها تعلق می گیرد.

وی تصریح کرد : ساکنان روستاهای مناطق جنوبی که از تاغ استفاده می کنند وساکنان مرزی جنگل ها از دیگر مشمولان استفاده از این طرح هستند.

سفیدیان گفت : بسیاری از مردم در روستاها برای فعالیت هایی همانند پخت نان ،طبخ غذا دست به قطع درختان می زنند و این موجب تخریب عرصه های منابع طبیعی می شود، به همین منظور تنورهای گازی و اجاق گاز به افراد داده می شود.

وی با بیان این که خرید این وسایل به مناقصه گذاشته شده است، افزود:در صورت موفقیت درمناقصه این وسایل تا پایان تیرماه سال آینده به صورت رایگان یا مشارکتی در اختیار مشمولان قرار می گیرد.

وی در ادامه گفت: از سوی منابع طبیعی استان برای تهیه این تجهیزات یک میلیارد و ۶۰۰میلیون ریال هزینه شده است. در سال گذشته به دلیل نبود اعتبار کافی هیچ گونه تجهیزات بین روستاییان و بهره برداران از مراتع توزیع نشد ولی در سال ۹۴ در حدود ۳۴ دستگاه آبگرمکن خورشیدی در روستاهایی مانند بادله در شهرستان دامغان ، کالپوش ،طرود و شمال مهدیشهر برای استفاده اهالی روستا از انرژی پاک و جلوگیری ازقطع درختان تاغ و اورس توزیع شد.
سفیدیان بر ضرورت فرهنگ سازی حفاظت از منابع طبیعی تاکید کرد و گفت: با توجه به اقلیم خشک استان سمنان و مشکلاتی مانند خشکسالی و کم آبی، مردم باید برای حفاظت از منابع طبیعی همکاری داشته باشند.

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اعلام مناقصه

سید مهران عالم زاده-شهردار کرمان  در خصوص آسفالت معابر شهر کرمان بیان کرد: با توجه به محدودیت منابع مالی در بحث آسفالت حدود ۴۰ میلیارد تومان از محل فاینانس و تامین مالی توسط پیمانکار در بودجه دیده شده است. وی ادامه داد:...
حسن بهرام نیا -نماینده مردم نهاوند در مجلس گفت: به منظور ادامه اجرای عملیات ۸ کیلومتر دیگر از محور نهاوند- آورزمان از سه راهی عشوند تا سه راهی آورزمان با انتخاب پیمانکار استانی و با ۲۰ میلیارد تومان اعتبار درخواست...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 96 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها