شنبه, ۰۵ اسفند ۱۳۹۶
»   اجتماعی, امور زیربنایی, فرهنگ و هنر, فرهنگی  »   نوروز، الگوی همگرایی، تعامل و صلح بین کشورهاست
۶ فروردین ۱۳۹۶ , ساعت ۱۸:۴۷

معاون میراث‌ فرهنگی:

نوروز، الگوی همگرایی، تعامل و صلح بین کشورهاست

محمدحسن طالبیان، در مراسم جهانی گفت: نوروز، الگوی همگرایی، صلح و تعامل بین کشورهاست.

محمد حسن طالبیان

معاون میراث‌ فرهنگی سازمان میراث‌ فرهنگی و گردشگری کشورمان گفت: نوروز می‌تواند الگوی همگرایی و تعامل و گفت‌وگو بین کشورهای مختلف باشد.

براساس این گزارش، جشن جهانی نوروز با پیام “میراث صلح و دوستی، پیوند فرهنگ و طبیعت” امروز ششم فروردین با حضور اسحاق جهانگیری معاون‌اول رئیس‌جمهوری، زهرا احمدی‌پور معاون رئیس‌جمهوری و رئیس سازمان میراث‌فرهنگی و گردشگری، محمد فرهادی وزیر علوم، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه، محمدرضا صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، حجت‌الاسلام علی یونسی دستیار ویژه رئیس‌جمهوری در امور اقوام و اقلیت‌ها، معاونان سازمان میراث‌ فرهنگی و نیز با حضور سفیران و نمایندگان ۱۲ کشور حوزه نوروز، فرهنگ‌دوستان و علاقه‌مندان به تاریخ و تمدن ایران اسلامی در کاخ جهانی گلستان برگزار شد.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث‌ فرهنگی سازمان میراث‌ فرهنگی و گردشگری، در این مراسم به‌ تشریح روند ثبت‌جهانی نوروز در فهرست میراث جهانی یونسکو پرداخت و گفت: کاخ گلستان به‌ لحاظ تاریخی بسیار اهمیت دارد، چون در این کاخ همیشه میزبان دولتمردان و مردم برای رسم دیرین سلام نوروزی بوده است و امروز شاهد استمرار این رسم دیرین هستیم.

او با بیان این که ما ایرانیان در طول تمدن خود از روزنه فرهنگ با کشورهای همسایه ارتباط داشته‌ایم؛ گفت:نوروز یکی از این روزنه‌های این ارتباط است و از کهن‌ترین آیین‌های بشری است که مبنای آن، بر تغیر و تحول طبیعت است. این میراث دیرپا از تنگناهای تاریخ گذشته است تا امروز امید به زندگی را بشارت دهد، و راز ماندگاری نوروز فقط در یک جمله است: نوروز پیام‌آور صلح، امید و اعتدال است.

طالبیان اضافه کرد: نوروز در سال ۸۳ با مشارکت هشت کشور به‌ ثبت رسید. سپس در سال ۹۵، ۵ کشور خواهان پیوستن به این پرونده شدند و به‌ این‌ ترتیب با همکاری نمایندگان ۱۲ کشور پرونده نوروز بازنویسی شد و پرونده جدید نوروز اواخر ۲۰۱۶ دوباره به‌ ثبت رسید. نوروز مصداق بارز میراث صلح و دوستی و اعتدال و امید است.

معاون میراث‌ فرهنگی سازمان میراث‌ فرهنگی وگردشگری اضافه کرد: نوروز می‌تواند الگوی هم‌گرایی و تعامل و گفت‌وگو بین کشورهای مختلف باشد.

او با بیان اینکه ما همان کاری را امروز در نوروز انجام می‌دهیم که نیاکانمان انجام می‌دادند بیان کرد: نوروز سند هویت و اصالت ماست. نوروز به میدان آمدنِ خجستگی نور در برابر ظلمت است. ویژگی دیگر نوروز بر سر نشادن امید و شادی است. نوروز نماد و نشان دو فرشته اهورایی و نیز احترام به تفاوت‌ها و پاسداشت تنوع‌هاست.

طالبیان اضافه کرد: نوروز جشن احترام به ریشه‌های صلح و دوستی است که از سوی کشورهای ما به اقیانوس جهان می‌رسد.

پایان خبر – م م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی  , امور زیربنایی  , فرهنگ و هنر  , فرهنگی

معاون پژوهش و فناوری وزیر نفت در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر انتقاد برخی سازندگان ایرانی در استفاده نکردن توتال از ظرفیت های داخلی، گفت: در قرارداد توسعه فاز 11 پارس جنوبی با توتال فرانسه، استفاده حداکثری از ظرفیت‌های...
رییس کمیسیون بررسی سانحه هواپیمای ATR آسمان - حسن رضایی فر با تاکید بر اینکه تمام اطلاعات FDRو CVR جعبه سیاه هواپیما در ایران بررسی می‌شود، اظهار داشت : بیش از 100 نوع اطلاعات پرواز در FDR ثبت و ضبط می‌شود...

مطالب مرتبط با برچسب

در حالی شرکت عمران و بهسازی شهری ایران کارخانه قدیمی ریسباف اصفهان را ۲۱۰ میلیارد تومان خریداری کرد که کل بودجه سال ۹۶ برای رفع حاشیه‌نشینی در ۹۱ شهر، تنها ۲۲۰ میلیارد تومان است. به نقل از مهر، یکی از وظایف...
خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 96 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها