همکاری ایران اندوزنی در حوزه خوراکی

سیدمهدی طبیب‌زاده

چاپ

سیدمهدی طبیب‌زاده در نشست جمعی از فعالان اقتصادی استان با سفیر اندونزی در ایران، افزود: کرمان بزرگترین و مشهورترین کارخانه تولید لاستیک ایران را داراست و سالانه ۲۲ تا ۲۵ هزار تن کائوچوی طبیعی را به ارزش ۷۰ میلیون دلار وارد می کند که به دلیل مشکلات تبادل مالی و حمل نقل تنها ۱۰ درصد این واردات سهم اندونزی است. وی همچنین با اشاره به اینکه در کرمان حدود ۴۰۰ هزار تن ظرفیت تصفیه و بسته بندی روغن خوراکی وجود دارد و بهترین روغن ایران محسوب می شود، خاطرنشان کرد: در این زمینه نیز ظرفیت کمی از مواد اولیه مورد نیاز این کارخانه از اندونزی وارد می شود.

طبیب زاده، در ادامه به معرفی بیشتر ظرفیت های استان کرمان پرداخت و خاطرنشان کرد: خرما و پسته، فرش با کیفیت و ماندگار، صنایع دستی متنوع، پنج اثر ثبت جهانی، قرارگرفتن در ذوزنقه طلایی برای تولید انرژی خورشیدی، بزرگترین شرکت هواپیمایی کشور، معادن و فلزات، گیاهان دارویی با کیفیت و سابقه صادراتی ۲۰ ساله، دارابودن زیرساخت هایی مانند راه آهن، فرودگاه، انبارها و کارخانه های بزرگ و… از جمله این ظرفیت‌ها است. رئیس اتاق کرمان تصریح کرد: زمینه های فراوان سرمایه گذاری در کرمان وجود دارد که کشور ثروتمند و قوی اندونزی می تواند در این زمینه ها سرمایه گذاری کند.

سفیر اندونزی در ایران نیز در این نشست گفت: اندونزی روابط خوب و نزدیکی نه تنها در زمینه سیاسی بلکه در زمینه های تجاری و فرهنگی با ایران دارد و در دو سال گذشته شاهد افزایش و ارتقای روابط به ویژه در زمینه اقتصادی بین دو کشور بوده‌ایم. اوکتاویان علیم الدین، افزود: هیچ مشکلی بر سر راه ارتقای روابط دو کشور وجود ندارد و از بازرگانان و فعالان اقتصادی کرمان درخواست می کنیم اقدامات لازم را برای افزایش روابط انجام دهند.