شنبه, ۳۱ فروردین ۱۳۹۸
»   اقتصادی  »   کارت های بازرگانی یک بار مصرف وجود خارجی ندارند
۲۴ بهمن ۱۳۹۷ , ساعت ۹:۰۸

کارت های بازرگانی یک بار مصرف وجود خارجی ندارند

«کارت های بازرگانی»، ابزار مهم و اساسی فعالان اقتصادی برای انجام امور تجاری‌شان به شمار می آید. اما در ماه های گذشته و به موازات تغییرات مکرر در بخشنامه ها و آیین نامه های تجاری، بحث های متفاوتی در خصوص نحوه استفاده از این کارت های مهم مطرح می شود.

«کارت های بازرگانی یک بار مصرف»، «کارت های بازرگانی اجاره ای» و… نمونه ای از عناوینی هستند که به بهانه تغییر در روندها و رویه های صادراتی و وارداتی، در رسانه ها تولید می شوند. حتی در هفته های گذشته، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس مدعی شد که؛«کارت های یکبار مصرف بازرگانی به دلیل بی‌هویت بودنشان ۳۰ هزار میلیارد تومان از منابع مالیاتی کشور را غیر قابل وصول کرده‌اند.»

علیرضا عزیزی، سرپرست خدمات بازرگانی اتاق مشهد گفت : کارت های بازرگانی یک بار مصرف وجود خارجی ندارند. در واقع کارت های بازرگانی صادرشده، دارای حداقل یک سال اعتبار بوده و در این بازه، صاحبان آن ها می توانند چندین بار فرآیند صادرات و واردات را به انجام برسانند.

وی ادامه می دهد: همچنین واحدهای تولیدی (دارای پروانه بهره برداری) می توانند برای کارت های بازرگانی خود بین یک تا حداکثر ۵سال، تقاضای اعتبار ارائه نمایند.

عزیزی یادآور می شود: در رسانه ها بعضا از تعبیر «کارت های بازرگانی یکبار مصرف» استفاده می شود و این طور تلقی می نمایند که کارتی برای تنها یک مرحله فعالیت تجارتی صادر شده و بعد دور انداخته می شود اما این مفهوم به هیچ وجه درست نیست و مدعای مذکور صحت ندارد.

 

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

معاون وزیر کار از تصویب حق مسکن ۱۰۰ هزار تومانی کارگران در نشست دیروز کمیسیون اقتصادی دولت به ریاست وزیر اقتصاد خبر داد. حاتم شاکرمی،معاون وزیرکار ، با اشاره به اینکه حق مسکن 100 هزار تومانی روز گذشته در کمیسیون اقتصادی...
جعفر عبدالکاظم القزاز تاجر بین المللی عراق در شهر بغداد با محمد صمدی، رییس اتاق بازرگانی خراسان شمالی در سال جاری دیدار کرد. براساس این گزارش این دیدار باهدف گسترش روابط تجاری، صادرات و واردات، سرمایه گذاری مشترک بین دوطرف انجام...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 97 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها