چهارشنبه, ۲۵ مهر ۱۳۹۷
»   اقتصادی, امور زیربنایی, صنعت و معدن, فرهنگ و هنر, مدیران برتر, یادداشت ها  »   گسترش فرهنگ کار، ضرورتی برای مقابله با بیکاری
۱۲ شهریور ۱۳۹۶ , ساعت ۲۰:۴۲

گسترش فرهنگ کار، ضرورتی برای مقابله با بیکاری

 اگرچه، پدیده بیکاری، مانند ماری بر زندگی جوانان  فارغ التحصیل کشورمان، چنبره زده است اما، افراد صاحب نظر کشورمان نیز بیکار ننشسته و در این زمینه، به ارائه متون و سخنان کارشناسانه ای پرداخته و می پردازند. حال، نویسنده اندیشمندی که سال گذشته، کتاب ” نیاز به بیداری” را به جامعه کتابخوان ایران، عرضه کرده بود، به نوشتن مقاله حاضر، اهتمام ورزیده و برای ما ارسال کرده است.

مهندس علیرضا گودرزی، انسان خودساخته ای است که به رغم دشواری های گوناگون در زندگی شخصی اش، با روحیه ای شجاعانه و متهورانه، به عرصه کار و تلاش وارد شد و تجاربی گران، کسب نمود که باید به انتظار نشست و تجاربش را خواند و در زندگی، به کار برد.

امیداست که این متن کارشناسی، برای مسئولان نهادها و سازمانهای مرتبط با کار و گسترش فرهنگ کار، مفید و موثر افتد. 

با گسترش روزافزون فناوری (تکنولوژی) و توسعه همه جانبه ماشین آلات و ابزار فنی در سطح جهان، متاسفانه نیاز به نیروی انسانی( اعم از ماهر و غیر ماهر) کاهش بارز و چشمگیری یافته است. به طوری که استفاده از رباتها و ماشینهای فرمانبردار، دگرگونی عظیمی بین انسان و مواد و مصالح کار را رقم زده است.

واقعیت قضیه این است که ماشین آلات، حضور فیزیکی انسانها رابه طور اساسی، کاهش داده و نقش و جایگاه سازنده خود را به معنای واقعی کلمه، دگرگون کرده است.

ماشین آلات، مواد خام و اولیه در جهان را صرفاً برای تامین سوخت خود (مانند مواد غذایی) می بلعند. یعنی، درحالی که تولید در جهان رو به افزایش است اما نیاز کارخانجات به وجودانسانها، روز به روز، کاهش می یابد. با چنین روندی، طبیعی است که برشمار افراد فقیر و بی خانمان در جهان افزوده می شود.

از آن جایی که یکی از دغدغه ها و معضلات کنونی کشورهای پرجمعیت جهان، تامین شغل برای نیروهای انسانی بیکاراست،بالتبع در برابراین خواسته مهم متقاضیان کار، که خواهان اشتغال برای کسب معاش حداقلی اند، احساس درماندگی می کنند و قادر نیستند امنیت شغلی و رفاه اجتماعی برای آنان تامین کنند.

با بررسی ساختار فیزیکی جهان، متوجه این نکته ظریف اما مهم می شویم که ذرات کوآنتومی در تلاش و کار مضاعف، ساختمان جهان یا طبیعت موجود را بنا کرده اند؛ لذا،هریک از موجودات و جانداران، براساس ماموریت و هدفی خاص، طراحی شده اند که مانند یک کارخانه تعاونی بزرگ و درچرخه ای منظم و در قالب مجموعه ای به نام کیهان،به کار و فعالیت اشتغال دارند.

براین اساس” کار” را می توان عاملی برای بقاء وادامه زندگی خلاقانه نوع انسان دانست و بالعکس، بیکاری را عاملی برای افسردگی.

اگرچه، بحث افسردگی کنونی مردم جهان دراین مطلب و مقال، منظور و نظرنگارنده نیست، ولی با قاطعیت تمام، بایستی متذکر شوم که یکی از علل اصلی بیماری پبشرونده افسردگی، بیکاری است.

انسان، ذاتاً در حرکت و تکاپو آفریده شده است و در زمانی که از جنبش بازمی ایستد، روی به رفتارهای نامتعارف می آورد.

ناهنجاریهای موجود در اجتماعات به عاملی به نام بیکاری و نبودن راهی برای سرگرمی و گذر زمان می رسد. نمایش سرسام آور اما کودکانه  تفاخر به ثروت و زندگی تجملی  ثروتمندان، باعث نابودی فرهنگ کار و ایجاد فاصله طبقاتی شدید در اجتماعات انسانی شده است.

به ترتیبی که امروزه، انسانها دیگرتمایلی به کارهای سخت ندارند و  شیوه و منش کارو کارگری، جایگاه اجتماعی خود را از دست داده است. با گسترش شهرنشینی و پیروی از آداب و قوانین آن، انسانها دچار نوعی بی هویتی شده اند و دوگانگی شخصیتی در رقتار و کردار آنها به وضوح دیده می شود؛ زیرا روح انسان معاصر در چنبره دیوارها و اتاقهای آپارتمانها، محبوس و زندانی شده است و به نوعی انسان از زمانی که به تمدن رسیده است، اسیرضوابط آن شده است، فاصله انسان از طبیعت باعث برهم ریختگی روح و روانش می شود و انسان طبیعتگرا با زندگی شهری و قرار گرفتن در چهارچوبهای اجتماعی به افسردگی و درماندگی می رسد و علت و اساس رسیدن اجتماعات به چنین معضلی دنیای مدرن امروزی است، نیازهای انسانیمان افزایش یافته است و خواسته های جوامع بشری روبه ازدیاد است.

در گذشته های دور و نزدیک، بیشترانسانها به کار و فعالیت  مشغول بودند و با روی آوردن به کشاورزی و دامداری، مخارج و مایحتاج زندگی خود را تامین می کردند؛ اما امروزه، غول سرمایه داری با نابودی شغلهای خرد، اکثریت مشاغل را در اختیار گرفته است و کشاورزی مدرن به کمک ماشین آلات جدید به ابزاری برای گسترش بیکاری مردم جهان تبدیل شده است؛ نیاز اصلی انسانها تامین مواد غذایی است و کشاورزی، تنها راه بقاء برای جهانیان است، با توجه به استفاده روزافزون ماشین آلات مدرن در صنعت کشاورزی، رفته رفته ماشین آلات به جای انسانها به کار گرفته می شوند.

علی ای حال، گریزی از این گزیرتلخ نیست که سالهای پیش روی انسان معاصر را باید “عصر رباتیک” نامید. عصری که در آن، آهن و مواد فولادی، جایگزین انسانها بر کره زمین می شوند.

آری، نظام جهانی امروزه، به دنبال ساخت بردگانی فرمانبرداراست که بدین روش نظام جدیدی با عنوان بردگان فرمانبردار در جهان برقرار خواهد شد، دانشمندان به دنبال ساخت موجوداتی هوشمند با ویژگیهای انسانی هستند ولی غافل از آنند که جان بخشیدن به مواد تنها در اختیار خالق جهان است یکی از مخاطرات روسای جمهوری در کشورها تامین کار و رفاه اجتماعی است برای رسیدن به رفاه نسبی شاخصها و معیارهای مختلفی وجود دارد که می بایست به اجرا در آورده شود اما خودخواهی و زیاده خواهی بسیاری از انسانها، تعادل زندگی را از بین برده است.

واقعیت این است که انسانها برای تامین معاش خود، مجبور به انجام کارهای متفاوتی اند؛ پس باید در ابتدا برای رسیدن به کار و خواسته هایمان، زیر ساخت و زیربنایی را طراحی کنیم که قابل اجرا برای حال و آینده جهانیان باشد.

معضل بیکاری در کشورما نیز، مسئله ای جدی است و در حال تبدیل به بحران، از نوع قابل گسترش آن است؛ چنان که در صورت کاهش یافتن تولید داخلی و افزایش واردات بی رویه، با بحرانها ومسایل حادتری، رو به رو خواهیم شد.

بدین روش، جای نگرانی دارد که چشم انداز ایران در آینده، کشوری فقیر و بحران زده باشد. سرعت رشد علمی و اقتصادی کشور به علت ورود فرهنگهای مهاجم رو به کاهش است.

همچنین، به علت وجود چند دستگی در سلایق و رفتارهای اجتماعی، جامعه به جایی رسیده است که بسیاری از افراد، به جای همیاری و همبستگی، روی به تمسخر یکدیگر آورنده اند و این، خطر بزرگی برای یک جامعه رو به پیشرفت است. جو ساده نگری به زندگی، معضل بسیاری از خانوارهای ایرانی شده است و امروزه، جوانان با واقعیات مسلم زندگی  خود، فاصله فراوانی گرفته اند.

پرواضح است که با پایان یافتن منابع خدادادی وکاهش درآمدهای حاصله ازآن، فقر و تنگدستی نصیبمان می گردد و بدین روش، آینده و آیندگان خود را به مرز نابودی می رسانیم.

این در حالی است که همه انسانها در زمان حیات خود، مسوولیتی برعهده دارند و مسئولیت ما انسانها نیز، تحویل جهان به نسلهای بعد است اما متاسفانه، بر اثراشرافی گری، فخرفروشی دیوانه وار برخی از افراد جوامع جهان و سرانجام، سوق داده شدن انسانها به سمت زندگی فرعونی، محل زیست ما انسانها در معرض تهدید جدی قرار گرفته است. راستی که نداشتن تعهد نسبت به نوع بشر، اجتماع و قوانین حاکم برآن، عامل بدبختی و عقب ماندگی کشورهاست.

ما نیزبرای ساخت کشوری قدرتمند با شاخص های روز جهانی، بایستی از این نقطه آغاز کنیم. شایسته است که داشتن شغل، پیشه و اساساً، کار و کارگری، افتخار ملی برایمان تلقی گردد و فرهنگی برای احترام به اقشار ضعیف و کارگر بنیان نهاده شود.  حضرت علی (ع) می فرمایند: بزرگترین تفریح، کار است. لذا، برای رسیدن به چنین جایگاه فرهنگی عظیمی، بایستی از هم اکنون آغاز کنیم؛ با ترویج فرهنگ کار در کشورمان به سوی ساخت و سازی جدید قدم برداریم و با کسب فنون جدید و تلفیق ابزار و شیوه های سنت و مدرن( ماشین آلات) برای جوانان بیکارکشورمان ایجاد شغل کرد.

ما به تاریخ کهن و بزرگان علمی و فرهنگی مان می بالیم اما متاسفانه و در واقع، از تجارب، پندها و اندرزهای گذشتگان خود، درس نگرفته و نمی گیریم. درصورتی که زمان ایجاد جنبشی برای تغییرنگرش به فرهنگ کار، فرارسیده است تا به جای تقلید از سبک و سیاق ناهمگون و غیر متناسب جوامع غربی، در نهادینه سازی سنتهای موفق و موثق تاریخمان کشورمان بکوشیم.

طبیعی است که کشوری می تواند در عرصه های جهانی، پای به میدان مدیریت جهانی گذارد که در ابتدا، فرهنگ عمومی خود را به جهان عرضه کند و به نوعی با قدرت نرم اجتماعی خود به جنگ کشورهای متخاصم برود.

طی چندسال گذشته، میزان حضور زنان کشورمان در مراکز علمی افزایش یافته است و با ورود آنان به اجتماع، بسیاری از مردان فرصتهای شغلی خود را از دست داده اند، این مسئله، جامعه  را با بحران تعادل در تنظیم خانواده روبه رو ساخته است.البته، باید توضیح داد که ما این موضوع را از نگاه جنسیتی درنظر نمی گیریم و فقط آن را مورد ارزیابی قرار داده ایم. فرهنگهای مهاجم و ترویج زندگی مجلل به رویا و فکر انسانها مبدل شده است و انسان برای پیشرفت و رسیدن به اهداف خود به دنبال امیال و آرزوهای خود، در اجتماع وارد می شود و پس از مدتی به درک این موضوع می رسد که تحقق رویاها در عالم واقعیت بسیار سخت بوده و برای رسیدن به آن، روی به ناعدالتی می آورد.

یکی از راهکارهای مفید و موثر فرهنگ کار در طرح ساماندهی بیکاری جوانان (اعم از فارغ التحصیلان و غیرآن) این است که باید به جای فراهم آوردن رفاه مضاعف و تزئین و نورافشانی شهرها، به گسترش روستاهای کشو روی آورد؛ مناطقی که از مراکز کار و تولید به شمار می آیند.

این روزها با تجمع سرمایه داری در شهرهای بزرگ، مشاغل نیز به آن نقاط کشانده می شوند و جمعیت روستایی به دنبال رسیدن به زندگی شهری دست به مهاجرت می زند، انسان با دستان خود فضای ترسناکی را برای خود طراحی می کند و این فضا زندگی مدرن و جهان مدرنیته است.

عامل بیکاری انسانهای امروزی گسترش دنیای مدرنیست که هرروزه به مناطق بیشتری در سطح جهان کشانده می شود و در نهایت، انسان به این مهم دست می یابد که فناوری( تکنولوژی) و به واسطه آن،سهولت ظاهری، گریبانش را گرفته است و به زبان علمی، ماده خلق شده به ضدماده مبدل شده است که می تواند بشر را به انقراض ونابودی بکشاند.در حالی که برای ساخت جامعه خود بایستی، دست به کار شویم و با گسترش مشاغل گذشتگان خود، بحرانهای کنونی را پشت سر گذاریم.

شرایط اقلیمی و جغرافیایی ایران در جهان در سطح مطلوبی است؛ وجود چهارفصل منظم و آب و هوایی متنوع، ایران را در جایگاه و مرتبه ای خاص قرار داده است و با مدیریتی صحیح، می توان، ایرانی سربلند را برای نسل حال و آینده به ارمغان آورد.

بنابراین، فرهنگ کار باید در قالب تشکلها، مجامع و احزاب کارگری گسترش یابد و با ادای احترام به نقش و جایگاه کارآفرینی و بالا بردن دستمزد کارگران کشور، آنان را به کار و سازندگی تشویق  و ترغیب کنیم. کشوری که توانایی تولید در بخشهای کشاورزی، دامداری، صنایع نساجی و مواد جدید را داراست، شایسته است  تا در جایگاه بالاتری قرارگیرد.

واقعیت آن است که توقع داشتن از دیگران،امر بیهوده ای است زیرا، دیگر افراد، توانایی ایجاد رفاه و آسایش را برای ما نداشته و ندارند؛ لذا ما راهی به غیر از اتکای به خود و توکل و مدد جویی از خالق توانای جهان نخواهیم داشت. اگرامروزه  شاهد ناکارآمدی درسطح جهان هستیم و می بینیم که جوابگویی به  نیازهای جوامع نازل است، وعده ها محقق نمی شود، باید یه این نکته توجه داشت که مسئولیت ساخت یک کشور، بر دوش کلیه آحاد آن است و هر فرد از جامعه بایستی، نسبت به کشور خود متعهد باشد. در این صورت، در راستای تحقق عدالت اجتماعی گام برداشته ایم.

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , امور زیربنایی  , صنعت و معدن  , فرهنگ و هنر  , مدیران برتر  , یادداشت ها

  از این پس، همه سینماهای شهر تهران در روز شنبه نیز بلیت نیم‌بهاء ارائه می‌کنند. علی سرتیپی، سخنگوی شورای عالی اکران به خبرنگار سینمایی ما گفت: در جدید‌ترین جلسه شورای عالی اکران تصمیم بر این شد که از این پس تمامی...
 رییس جمهوری با بیان اینکه هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی نخواهیم داشت، گفت: دولت طرح‌های گسترده‌ای برای مقابله با جنگ روانی و اقتصادی دشمنان و رفع مشکلات دارد.  حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی، روز دوشنبه در جلسه اقتصادی با حضور...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 96 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها