شنبه, ۲۹ دی ۱۳۹۷
»   اقتصادی, بانک و بیمه  »   FATF گامی مهم در جهت مبارزه با پولشویی
۱۷ مرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۰۸

FATF گامی مهم در جهت مبارزه با پولشویی

کارشناس ارشد بانکی FATF را گامی مهم در جهت مبارزه با پولشویی دانست و گفت: اجرا و ارائه صورت های مالی جدید بانک ها بر اساس استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی و استقرار گروه ویژه اقدام مالی در بانک ها راه جلوگیری از اقدامات مافیای بین‌المللی و تبهکاران مالی است.

کامران‌ندری در مورد بخشنامه اخیر بانک مرکزی در خصوص‌صورت‌های مالی‌جدید بانک‌ها و ارائه آنها بر اساسIFRS  اظهار داشت: یکی‌ از اقدامات درست بانک مرکزی در جهت شفاف‌سازی صورت‌های مالی بانک‌ها بود که از سال‌های پیش هم مطرح شد.

وی افزود: در روش‌های حسابداری پیشین که بانک‌ها شناسایی می‌کردند سودها و درآمدها واقعی‌نبودند و دست‌اندرکاران صورتهای مالی سودهای موهومی را در نظر می‌گرفتند.

ندری با بیان اینکه سودهایی که بین سپرده‌گذران تقسیم می‌شد به نوعی زیر سوال می‌رفت گفت: مشخص نبود که این سودها از چه محلی به سپره گذاران پرداخت شده است و این امر مشکلاتی را برای بانک‌ها به وجود می‌آورد زیرا این موضوع باعث شد تا درآمدهایی‌ ایجاد شود که موهوم بوده و مدیران بانک‌ها فکر آن را هم نمی‌کردند.

ندری خاطر نشان کرد: در صورتی که این بخشنامه پیاده و اجرایی شود این صورت‌های مالی‌ ضمن شفاف و دقیق‌تر شدن، مشکلات و مسائل بانک‌ها را نیز روشن‌تر خواهد کرد و می‌تواند به مررو زمان مورد قبول بانکهای خارجی و نهادهای مالی بین المللی نیز قرار گیرد.

این کارشناس بانکی‌ افزود: صورت‌های‌ مالی‌ قدیمی‌ بانک‌ها با استانداردهای بین‌المللی فاصله زیادی دارد اما  با صدور این بخشنامه از سوی بانک مرکزی که حدود ۱ تا ۲ سال هم از عمر آن می‌گذرد و هنوز پیاده‌سازی نشده یک قدم به سمت استانداردهای بین‌المللی نزدیکتر خواهیم شد.

وی در خصوص FATF  نیز گفت: این موضوع مربوط به الزامات و استانداردهای مربوط به مبارزه با پولشویی و تامین مالی‌تروریسم است و قطعنامه‌های شورای امنیت از این استانداردها حمایت کرده و تمام کشورهای دنیا را ملزم به رعایت آن می‌کند.

ندری تصریح کرد: در صورتی که این استانداردها رعایت نشود بستری برای مافیای بین‌المللی و تبهکاران مالی برای تطهیر اعمال‌ نامشروع‌شان فراهم خواهد شد تا به اهداف‌شان دست یابند.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , بانک و بیمه

غلامحسین شافعی در همایش تجلیل از صادرکنندگان برتر خراسان رضوی، دستیابی به توسعه پایدار را نیازمند صادراتی متکی بر تولیدات دانش محور و مبتنی بر تکنولوژی های پیشرفته روز دانست و افزود: در این زمینه با مشکلات زیادی مواجه هستیم...
محمد صمدی در دهمین جلسه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی استان که با حضور استاندار و معاونین آن درمحل سالن جلسات اتاق بازرگانی بجنورد برگزار شد با قدر دانی از حمایت های استاندار از بخش خصوصی و توجه ویژه...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 97 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها