سه شنبه, ۰۱ اسفند ۱۳۹۶
»   اقتصادی, بانک و بیمه  »   FATF گامی مهم در جهت مبارزه با پولشویی
۱۷ مرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۰۸

FATF گامی مهم در جهت مبارزه با پولشویی

کارشناس ارشد بانکی FATF را گامی مهم در جهت مبارزه با پولشویی دانست و گفت: اجرا و ارائه صورت های مالی جدید بانک ها بر اساس استانداردهای بین المللی گزارشگری مالی و استقرار گروه ویژه اقدام مالی در بانک ها راه جلوگیری از اقدامات مافیای بین‌المللی و تبهکاران مالی است.

کامران‌ندری در مورد بخشنامه اخیر بانک مرکزی در خصوص‌صورت‌های مالی‌جدید بانک‌ها و ارائه آنها بر اساسIFRS  اظهار داشت: یکی‌ از اقدامات درست بانک مرکزی در جهت شفاف‌سازی صورت‌های مالی بانک‌ها بود که از سال‌های پیش هم مطرح شد.

وی افزود: در روش‌های حسابداری پیشین که بانک‌ها شناسایی می‌کردند سودها و درآمدها واقعی‌نبودند و دست‌اندرکاران صورتهای مالی سودهای موهومی را در نظر می‌گرفتند.

ندری با بیان اینکه سودهایی که بین سپرده‌گذران تقسیم می‌شد به نوعی زیر سوال می‌رفت گفت: مشخص نبود که این سودها از چه محلی به سپره گذاران پرداخت شده است و این امر مشکلاتی را برای بانک‌ها به وجود می‌آورد زیرا این موضوع باعث شد تا درآمدهایی‌ ایجاد شود که موهوم بوده و مدیران بانک‌ها فکر آن را هم نمی‌کردند.

ندری خاطر نشان کرد: در صورتی که این بخشنامه پیاده و اجرایی شود این صورت‌های مالی‌ ضمن شفاف و دقیق‌تر شدن، مشکلات و مسائل بانک‌ها را نیز روشن‌تر خواهد کرد و می‌تواند به مررو زمان مورد قبول بانکهای خارجی و نهادهای مالی بین المللی نیز قرار گیرد.

این کارشناس بانکی‌ افزود: صورت‌های‌ مالی‌ قدیمی‌ بانک‌ها با استانداردهای بین‌المللی فاصله زیادی دارد اما  با صدور این بخشنامه از سوی بانک مرکزی که حدود ۱ تا ۲ سال هم از عمر آن می‌گذرد و هنوز پیاده‌سازی نشده یک قدم به سمت استانداردهای بین‌المللی نزدیکتر خواهیم شد.

وی در خصوص FATF  نیز گفت: این موضوع مربوط به الزامات و استانداردهای مربوط به مبارزه با پولشویی و تامین مالی‌تروریسم است و قطعنامه‌های شورای امنیت از این استانداردها حمایت کرده و تمام کشورهای دنیا را ملزم به رعایت آن می‌کند.

ندری تصریح کرد: در صورتی که این استانداردها رعایت نشود بستری برای مافیای بین‌المللی و تبهکاران مالی برای تطهیر اعمال‌ نامشروع‌شان فراهم خواهد شد تا به اهداف‌شان دست یابند.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , بانک و بیمه

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی - حمید رسولی گفت: در حال حاضر، میزان ذخایر استراتژیک این شرکت از سه نوع کود (ازته، فسفره و پتاسه) بیش از ۳۰۰ هزار تن است که با این میزان ذخیره، به استقبال کشت بهاره می رویم. رسولی...
بیژن زنگنه با بیان اینکه تولیدنفت در ۱۰ ماه نخست امسال نسبت به پارسال ۱۶۵ هزار بشکه افزایش تولید نشان می‌دهد، اظهار کرد: صادرات نفت نسبت به ۱۰ ماه نخست پارسال ۶۰ هزار بشکه افزایش یافته است. وزیر نفت تصریح کرد: پس از برجام...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 96 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها