سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   آغاز دور جدید بلوکه کردن حساب‌ بانکی ایرانی‌ها
۹ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۹:۴۴

آغاز دور جدید بلوکه کردن حساب‌ بانکی ایرانی‌ها

تحریم‌های بانکی اگرچه یکی از سیبل‌های اصلی کشورهای غربی برای تحت فشار قرار دادن ایران و مراوداتش با جامعه جهانی بود، اما به سرعت در صدر شرایطی قرار گرفت که مذاکره‌کنندگان ایرانی برای به ثمر رساندن برجام، به آن تکیه داشتند و آن را از محورهای معامله خود با غرب معرفی می‌کردند. آن روزها بسیاری از مردان تیم اقتصادی دولت، از شرایط سهلی سخن می‌گفتند که  قرار بود بر نظام بانکی ایران و به طور قطع، اقتصاد بانک محور کشور حاکم شود.

تبلیغات در رابطه با گشایش‌های بانکی با نظام مالی دنیا، ارتباطات با بانکهای بزرگ اروپایی، گشایش سهل‌الوصول ال سی و بازگشت دوباره سوئیفت، آنقدر زیاد بود که همه فکر می‌کردند که همه چیز در نظام بانکی ایران، به شرایط ایده‌آل خواهد رسید و دیگر بساط همه حواله‌ها و صرافی‌ها برچیده خواهد شد. البته بانک مرکزی هم مدعی بود که نظام بانکی گشایش‌های زیادی را تجربه خواهد کرد و دیگر ردپایی از حواله‌ها و مراودات بانکی پشت پرده و حتی جابجایی دلار با پالت‌های نقدی هم برچیده خواهد شد و حسابهای بلوکه شده ایرانی‌ها، به زودی زود آزاد خواهد شد و دیگر بلوکه نمی‌ماند.

همه این وعده ها به  مطالبات فعالان اقتصادی تبدیل شد؛ مطالباتی که هنوز محقق نشده و فعالان اقتصادی بر این باورند که هنوز، قفل‌ تحریم بر پای مراودات بانکی ایران بسته مانده  است و  گشایش جدی در  مراودات بانکی ایران حاصل نشده است. آنها اکنون دیگر از دولت یازدهم برای تسهیل مراودات بانکی و ارتباط کارگزاری با بسیاری از بانکهای دنیا ناامید شده‌اند و به این دل بسته‌اند که شاید در دولت دوازدهم، این گشایش‌ها اتفاق بیافتد.

واقعیت این است که برجام کار بزرگی بود و توانست بخشی از مشکلات اقتصادی ایران را حل کند، اما برخی مشکلات نیز همچنان باقی است و در زمینه مراودات بانکی، گشایش های مورد انتظار، آنگونه که باید و شاید، انجام نشده است.

حال خبر رسیده که حساب‌ بانکی ایرانی‌ها در کشورهایی همچون ترکیه، عمان، امارات متحده عربی به خصوص دوبی و ابوظبی یکی پس از دیگری در حال مسدود شدن است و این اتفاقات جدیدی است که برگی دیگر از تحریم‌های بانکی ایران را در حال رقم زدن دارد.

فعالان اقتصادی می‌گویند در چند هفته گذشته و به خصوص بعد از سفر دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور حاشیه‌ساز ایالات متحده آمریکا به عربستان سعودی، این موضوع تشدید شده و اکنون کشورهای عربی، فشارهای زیادی را به ایرانیان برای مراودات بانکی وارد می‌آورند. آنها حسابهای بانکی ایرانی‌ها را بدون اطلاع مسدود می‌کنند و حتی راه را برای انجام عملیات بانکی به میزان بیشتری از نیاز روزانه یک خانواده دشوار کرده‌اند.

به نقل از مهر، یکی از فعالان اقتصادی که می‌خواهد نامش ذکر نشود، می‌گوید: واقعیت این است که بعد از برجام، تغییر زیادی در روند باز کردن حسابهای مسدود ایرانی‌ها یا حتی گشایش حسابهای بانکی جدید اتفاق نیفتاده که بتوان گفت اکنون این حسابها در حال مسدود شدن است؛ حسابهایی که در دوران تحریم باز بوده، که همچنان کار می‌کرده و فعال بوده است؛ ولی حسابهایی که بسته بودند، هیچگاه بعد از برجام فعال نشد.

وی تصریح کرد: اما اگر بخواهیم بعد از برجام، شرایط را بررسی کرده و بگوییم تغییری به سمت بدتر شدن شرایط ایجاد شده است یا خیر، باید گفت که این تغییرات منفی در کشورهای عربی رخ داده است و حتی امارات متحده عربی هم از این تغییرات منفی مستثنی نبوده است؛ به خصوص اکنون در دوبی و ابوظبی؛ اوضاع روابط بانکی بدتر شده است.

یکی دیگر از فعالان اقتصادی می‌گوید: اکنون حسابهای ایرانی‌ها در ترکیه و عمان مسدود می‌شود و هیچ راه گریزی هم از آن وجود ندارد. این اتفاق دو سه هفته‌ای هست که آغاز شده و دومینووار به سایر کشورهای عربی در حال سرایت است.

وی می‌افزاید: متاسفانه مسدود کردن حسابهای ایرانی‌ها در برخی کشورهای غیراروپایی و به خصوص کشورهای عربی، چند روزی است رونق بیشتری گرفته؛ در حالیکه مدتی بود که این نوع حرکات در قبال ایرانی‌ها متوقف شده بود؛ اما اکنون به بهانه و به دلیل از ترس اینکه تحریم ها دوباره شدت بگیرد و سنا تصمیمات جدیدی را اتخاذ کند، بانکها در لاک احتیاط فرو رفته اند.

این فعال اقتصادی می‌گوید: چنین حرکاتی سیاسی است و از دامنه تصمیمات اقتصادی خارج است، بنابراین دستگاه دیپلماسی ایران باید فشارهای سیاسی به این کشورها وارد بیاورد که منجر به تجدیدنظر در این رفتار شود.

وی می افزاید: ترکیه هنوز هم با ایران ده ها میلیارد دلار مبادله بانکی دارد و آنها به ایران میلیاردها دلار کالا صادر می‌کنند اما با این وجود، حسابهای تجار غیرمقیم ایرانی را می بندند؛ البته این رفتار از سوی اروپایی‌ها مشاهده نشده و کشورهای عربی و ترکیه این راه را در پیش گرفته اند؛ این در حالی است که در انگلیس، آمریکا و اروپا و مخصوصا آلمان و سوئیس، در زمان تحریم‌ها این کار صورت گرفت؛ ولی بعد از اینکه تحریم‌ها لغو شد، فضا به حالت عادی برگشت؛ اما اکنون در کشورهای منطقه دوباره این رفتارها علیه ایرانی‌ها مد شده است.

در پایان این فعال اقتصادی می‌گوید: هنوز چنین مواردی از سوی کشورهای اروپایی دیده نشده که حسابهای ایرانی ها را پس از برجام مسدود کنند.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

دکتر پیمان صابریان گفت:پیشرفت های خوب و قابل توجهی را به نظر امکانات نرم افزاری و سخت افزاری داشتیم و دکتر کولیوند زحمات زیادی داشتند.  هدفمان این است که بتوانیم خدمات و امکانات با کیفیتی به مردم ارائه کنیم.  با تامین بودجه،...
آیدین هاشمی  گفت:این پروژه مهم در سه‌راهی عنبرلو و در مسیر راه فرعی پارس‌آباد به شهر مغانسر واقع شده که این سه‌راهی ضمن اتصال شهر پارس‌آباد، روستاهای محمودآباد طالقانی، تکله‌کندی و عباس‌آباد را نیز به مغانسر متصل می‌کند. به‌خاطر تصادفات زیاد...

مطالب مرتبط با برچسب

به نقل از ایسنا،خوردوهایی که از چراغ قرمز در امارات متحده عربی عبور کنند توسط پلیس توقیف و به بیش از 50 هزار درهم جریمه نقدی محکوم خواهند شد. پلیس ابوظبی درگزارشی اعلام کرد، خودروهایی که از چراغ قرمز عبور کنند...
وزیر مشاور در امور خارجه امارات در جدیدترین موضع گیری خود اعلام کرد اگر قطر خواهان بازگشت به جمع همسایگان و اطرافیانش است باید به تصمیمات شورای همکاری پایبند باشد. قطر حمایت از تروریسم را متوقف کند. به نقل از النشره،...