سه شنبه, ۲۷ مهر ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   اتمام مراحل مناقصه بین المللی ساخت کارخانه تولید کک نفتی تا تابستان آینده
۲۵ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۰:۳۰

اتمام مراحل مناقصه بین المللی ساخت کارخانه تولید کک نفتی تا تابستان آینده

مدیر طرح کک نفتی و مدیر گروه تبدیل و بهینه سازی پژوهشکده پالایش پژوهشگاه صنعت نفت از اتمام مراحل مناقصه بین المللی ساخت کارخانه تولید کک نفتی تا تابستان سال آینده خبر داد و گفت: امیدواریم ساخت کارخانه هر چه سریع تر انجام شود.

تولید کک نفتی در جهان در سال ۲۰۱۴ میلادی ۲۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تن بود که کشور چین به تنهایی ۴۹ درصد تولید دنیا را به خود اختصاص داد.
در خاورمیانه نیز در همان سال ۹۵۰ هزار تن کک نفتی تولید شد که کشور کویت رتبه نخست منطقه را داشت.
مصرف کک نفتی در جهان به میزان ۷۶ درصد در صنعت آلومینیوم ، پنج درصد در صنعت فولاد و بقیه در سایر صنایع است.
طرح تولید پترولیوم کک به عنوان یکی از طرح های دانش بنیان کشور است که با هدف دستیابی به فناوری مربوطه و به منظور تامین بخش مهمی از نیاز صنایع تولید آلومینیوم و فولاد کشور اجرا شده است.

ساخت اولین کارخانه تولید کک نفتی ایران از سوی ایمیدرو در دستور کار قرار گرفته است.
مدیر طرح کک نفتی و مدیر گروه تبدیل و بهینه سازی پژوهشکده پالایش پژوهشگاه صنعت نفت گفت: طرح کک نفتی از سال ۹۱ با مشارکت شرکت ایمیدرو آغاز شد و دلیل اصلی آن نیاز این شرکت به کک نفتی به عنوان ماده اولیه تولید آلومینیوم بود. ایمیدرو طرح چند مرحله ای را با پژوهشگاه آغاز کرد که مطالعات خوراک و همچنین موضوعات مرتبط با کاهش گوگرد را شامل می شود.
جواد ایوکپور افزود: طرح ساخت کارخانه تولید کک آندی در مسیر صنعتی شدن است. تخصیص خوراک این کارخانه با همکاری پژوهشگاه نهایی شده و زمین آن در منطقه آزاد اروند از سوی سازمان ایمیدرو در نظر گرفته شده است.
وی اضافه کرد: بررسی های اولیه در این زمینه نیز انجام شده و اسناد مناقصه بین المللی نیز در دست تهیه است و امیدواریم تا تابستان آینده مراحل مناقصه به اتمام برسد و ساخت کارخانه هر چه سریع تر انجام شود.
به گفته وی, برای تامین مالی و برگزاری مناقصه ساخت کارخانه، تهیه گزارش امکان سنجی قابل پذیرش بانک ها ضروری به نظر می رسید؛ از همین رو وجود یک شرکت بین المللی برای مشاوره و کمک برای ساخت کارخانه کک در این مرحله احساس شد.
مدیر گروه تبدیل و بهینه سازی پژوهشکده پالایش پژوهشگاه صنعت نفت ادامه داد: پیشنهاد چند شرکت معتبر و صاحبنام بین المللی بررسی و در نهایت شرکت فرانسوی اکسنس به عنوان مشاور انتخاب شد.
وی بیان داشت: این کارخانه با توجه به تصمیم های گرفته شده در منطقه آزاد اروند، در زمینی به مساحت ۵۰ هکتار با ظرفیت ۲۷ هزار بشکه ساخته می شود که از این میان ۲۰ هزار بشکه آن ته مانده برج تقطیر در خلاء پالایشگاه آبادان است و حدود هفت هزار بشکه آن به عنوان خوراک جانبی از ته ماند سنگین و پالایش شده یکی از واحدهای پالایشگاه اراک تامین می شود.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

معاون فنی و عمرانی شهردار کرج گفت: تا ماه آینده مناقصه پیمانکار مشخص و مسئله طرح روشنایی پل حصارک رفع می‌شود. به نقل از خبرگزاری مهر علی اصغر همتی در خصوص خاموشی پل چند سطحی شهدای حصارک اظهار کرد: وقتی معابر،...
سرپرست باشگاه پرسپولیس گفت: امیدوارم در لیگ قهرمانان آسیا قهرمان شویم و حالا حالاها خبر خوب داشته باشیم. به نقل از خبرگزاری مهر، مجید صدری قبل از اعزام کاروان تیم فوتبال پرسپولیس به کشور عربستان برای تقابل با الهلال در لیگ...

مطالب مرتبط با برچسب