سه شنبه, ۱۶ آذر ۱۴۰۰
»   اجتماعی, فرهنگ و هنر  »   اجرای طرح ” فامیل چتر خانواده ” با هدف احیای نظام خویشاوندی
۷ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۱۹

اجرای طرح ” فامیل چتر خانواده ” با هدف احیای نظام خویشاوندی

با هدف احیای نظام خویشاوندی، توانمندسازی خانواده و همیاری حلقه های فامیلی برای کاهش آسیب های اجتماعی و به ویژه طلاق، طرح ” فامیل چتر خانواده ” در تهران اجرا می شود.

به نقل از ایسنا، فاز نخست این طرح در قالب شناسایی وانسجام بخشی به مناسبات خویشاوندی یکصد حلقه فامیلی شهر تهران آغاز شده و پس از خاتمه، به عنوان نمونه ای الگویی برای اجرا در سطح سایر مناطق تهران و کلانشهرها معرفی خواهد شد.

مسوول دبیرخانه طرح ” فامیل، چتر خانواده ” در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، درباره اجرای این طرح فرهنگی و اجتماعی گفت: تحکیم بنیان خانواده، یکی از دغدغه های مهم اجتماعی و فرهنگی در کشور ما و بویژه در کلانشهر تهران است که در اسناد فرادستی کشورنیز بر آن تاکید شده است.

اکبر بختیاری رییس فرهنگسرای رازی اضافه کرد: اغلب طرح ها و برنامه های مختلفی که تاکنون در زمینه تحکیم بنیان خانواده طراحی و اجرا شده علاوه بر اینکه مساله محور نیستند مبتنی بر کاهش عوامل مخاطره آمیز نیز نمی باشند و صرفا مبتنی بر انتشار پیام هستند. در این گونه برنامه ها فرض بر این است که برای ایجاد تغییرات مطلوب فرهنگی و اجتماعی ، که خود را در نگرش ها و رفتارها نشان می دهد، می توان با انتشار پیام و محتوای آموزشی و فرهنگی، از طریق کارگاه های آموزشی، سخنرانی،  جشنواره ها، برپایی نمایشگاه ها و توزیع محصولات فرهنگی به اهداف مورد نظر دست یافت، این در حالی است که ملاحظاتی همچون متغیرهای مداخله کننده، میزان مشارکت مخاطبان، نیازها، رضایت و خشنودی مخاطبان، کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

مدیر مراکز فرهنگی هنری منطقه ۱۱ با تاکید بر رویکرد جامعه محور در طرح ” فامیل، چتر خانواده ” گفت: بدون شک با طرح هایی که با مشارکت خود خانواده ها و از طریق قادر ساختن آنان برای همیاری، تعیین راهکار، طراحی و اجرای پروژه صورت می گیرد بهتر می توان به هدف مطلوب تحکیم بنیان خانواده دست پیدا کرد، لذا برنامه های این طرح، با تمرکز بر فامیل و خویشاوندان و با رویکرد میدانی اجرا می شود.

بختیاری با اشاره به آغاز مرحله نخست طرح در منطقه ۱۱ به عنوان یکی از مناطق سنتی تهران، اظهار داشت: از میان شهروندان فعال منطقه که قابلیت تعامل بیشتری با خویشاوندان دارند افرادی بعنوان تسهیل گرانتخاب شده و آموزش های لازم را دیده اند و هم اکنون در حال تشکیل حلقه‌های فامیلی هستند که در مرحله دوم پروژه هایی فرهنگی و اجتماعی با هدف تقویت نظام خویشاوندی برای این یکصد حلقه تعریف می شود و در پایان فاز نخست این طرح، جشن اختتامیه و نمایشگاه دستاوردهای حلقه های  فامیلی برگزار خواهد شد.

مسوول دبیرخانه طرح ” فامیل، چتر خانواده ”  آموزش مهارت های زندگی خانوادگی در بین شهروندان، تشکیل گروه های همیاری، ترویج و فرهنگ سازی در زمینه تحکیم بنیان خانواده و پیشگیری از طلاق، بهره گیری از ظرفیت های خانواده ها برای اجرای ابتکارات جهت تحکیم بنیان خانواده، ظرفیت سازی و آموزش خانواده ها برای مداخلات میدانی در نظام خویشاوندی را از جمله محورها و مزیت های این طرح برشمرد و گفت: دبیرخانه طرح ” فامیل، چتر خانواده”  آماده دریافت نظرات و پیشنهادات تمامی شهروندان ایده پرداز و به ویژه کارشناسان مسایل خانواده برای اجرای بهتر این طرح در مراحل بعدی است.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، دبیرخانه طرح ” فامیل، چتر خانواده ” مستقر در فرهنگسرای رازی واقع در بوستان رازی منطقه ۱۱ با شماره تماس ۵۵۴۰۹۵۴۹پاسخگوی شهروندان خواهد بود.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی  , فرهنگ و هنر

مشاهدات میدانی قیمت انواع برنج به ویژه برنج خارجی با آزاد شدن واردات این محصول کمی ارزان شده و برنج های مانده در گمرک در حال ورود به کشور است و زمینه عرضه در بازار را تقویت کرده است. هر کیلوگرم...
بهمن دانایی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اصلاح نرخ خرید تضمینی چغندر قند و افزایش قیمت چغندر بهاره به ١٧٠٠ تومان گفت: دیروز جلسه شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاستهای حمایتی محصولات اساسی کشاورزی تشکیل شد و با مساعدت شخص...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها