چهارشنبه, ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
»   اجتماعی, فرهنگ و هنر  »   اجرای طرح ” فامیل چتر خانواده ” با هدف احیای نظام خویشاوندی
۷ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۰:۱۹

اجرای طرح ” فامیل چتر خانواده ” با هدف احیای نظام خویشاوندی

با هدف احیای نظام خویشاوندی، توانمندسازی خانواده و همیاری حلقه های فامیلی برای کاهش آسیب های اجتماعی و به ویژه طلاق، طرح ” فامیل چتر خانواده ” در تهران اجرا می شود.

به نقل از ایسنا، فاز نخست این طرح در قالب شناسایی وانسجام بخشی به مناسبات خویشاوندی یکصد حلقه فامیلی شهر تهران آغاز شده و پس از خاتمه، به عنوان نمونه ای الگویی برای اجرا در سطح سایر مناطق تهران و کلانشهرها معرفی خواهد شد.

مسوول دبیرخانه طرح ” فامیل، چتر خانواده ” در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، درباره اجرای این طرح فرهنگی و اجتماعی گفت: تحکیم بنیان خانواده، یکی از دغدغه های مهم اجتماعی و فرهنگی در کشور ما و بویژه در کلانشهر تهران است که در اسناد فرادستی کشورنیز بر آن تاکید شده است.

اکبر بختیاری رییس فرهنگسرای رازی اضافه کرد: اغلب طرح ها و برنامه های مختلفی که تاکنون در زمینه تحکیم بنیان خانواده طراحی و اجرا شده علاوه بر اینکه مساله محور نیستند مبتنی بر کاهش عوامل مخاطره آمیز نیز نمی باشند و صرفا مبتنی بر انتشار پیام هستند. در این گونه برنامه ها فرض بر این است که برای ایجاد تغییرات مطلوب فرهنگی و اجتماعی ، که خود را در نگرش ها و رفتارها نشان می دهد، می توان با انتشار پیام و محتوای آموزشی و فرهنگی، از طریق کارگاه های آموزشی، سخنرانی،  جشنواره ها، برپایی نمایشگاه ها و توزیع محصولات فرهنگی به اهداف مورد نظر دست یافت، این در حالی است که ملاحظاتی همچون متغیرهای مداخله کننده، میزان مشارکت مخاطبان، نیازها، رضایت و خشنودی مخاطبان، کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

مدیر مراکز فرهنگی هنری منطقه ۱۱ با تاکید بر رویکرد جامعه محور در طرح ” فامیل، چتر خانواده ” گفت: بدون شک با طرح هایی که با مشارکت خود خانواده ها و از طریق قادر ساختن آنان برای همیاری، تعیین راهکار، طراحی و اجرای پروژه صورت می گیرد بهتر می توان به هدف مطلوب تحکیم بنیان خانواده دست پیدا کرد، لذا برنامه های این طرح، با تمرکز بر فامیل و خویشاوندان و با رویکرد میدانی اجرا می شود.

بختیاری با اشاره به آغاز مرحله نخست طرح در منطقه ۱۱ به عنوان یکی از مناطق سنتی تهران، اظهار داشت: از میان شهروندان فعال منطقه که قابلیت تعامل بیشتری با خویشاوندان دارند افرادی بعنوان تسهیل گرانتخاب شده و آموزش های لازم را دیده اند و هم اکنون در حال تشکیل حلقه‌های فامیلی هستند که در مرحله دوم پروژه هایی فرهنگی و اجتماعی با هدف تقویت نظام خویشاوندی برای این یکصد حلقه تعریف می شود و در پایان فاز نخست این طرح، جشن اختتامیه و نمایشگاه دستاوردهای حلقه های  فامیلی برگزار خواهد شد.

مسوول دبیرخانه طرح ” فامیل، چتر خانواده ”  آموزش مهارت های زندگی خانوادگی در بین شهروندان، تشکیل گروه های همیاری، ترویج و فرهنگ سازی در زمینه تحکیم بنیان خانواده و پیشگیری از طلاق، بهره گیری از ظرفیت های خانواده ها برای اجرای ابتکارات جهت تحکیم بنیان خانواده، ظرفیت سازی و آموزش خانواده ها برای مداخلات میدانی در نظام خویشاوندی را از جمله محورها و مزیت های این طرح برشمرد و گفت: دبیرخانه طرح ” فامیل، چتر خانواده”  آماده دریافت نظرات و پیشنهادات تمامی شهروندان ایده پرداز و به ویژه کارشناسان مسایل خانواده برای اجرای بهتر این طرح در مراحل بعدی است.

بر اساس گزارش روابط عمومی سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، دبیرخانه طرح ” فامیل، چتر خانواده ” مستقر در فرهنگسرای رازی واقع در بوستان رازی منطقه ۱۱ با شماره تماس ۵۵۴۰۹۵۴۹پاسخگوی شهروندان خواهد بود.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی  , فرهنگ و هنر

به نقل از گاردین، اسپانیا حراج شدن یک تابلو نقاشی که احتمال دارد یکی از آثار «کاراواجو»،‌ نقاش مشهور رنسانس باشد را متوقف کرد. مطالعات دقیق‌تر بر روی این نقاشی که مسیح (ع) را درحالی که زخمی شده است به تصویر...
به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، مهرداد محقق زاده گفت: اجرای متناسب‌سازی مستمری یکی از اصلی ترین دغدغه و مطالبه بازنشستگان و مستمری‌بگیران بوده که همواره موکول به تأمین بار مالی آن توسط دولت شده است...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها