چهارشنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۰
»   اقتصادی, امور زیربنایی, انرژی  »   احداث کارخانه اسید در شهربابک کرمان / کمبود آب جدی شهرستان شهربابک
۶ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۱۱:۳۰

نماینده مردم شهربابک:

احداث کارخانه اسید در شهربابک کرمان / کمبود آب جدی شهرستان شهربابک

علی اسدی ، ماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی گفت: شهرستان شهربابک به سمت صنعتی شدن رفته که این موضوع در کنار فواید بسیار، مضراتی هم داشته است.

وی با بیان اینکه «جلسات متعددی با مسئولان و وزارت صنعت، معدن و تجارت در خصوص برنامه‌هایی برای رفع آلایندگی صنعت در این شهرستان برگزار شده است» افزود: بخشی از آلایندگی مربوط به ذرات مس است که از دودکش ها خارج می‌شود و می‌توانست به راحتی جلوگیری شود و بخشی نیز مربوط به گازهای مضر است.

نماینده مردم شهر بابک در مجلس شورای اسلامی گفت: پیگیری کردیم تا شورای عالی معادن به صورت استانی در استان‌ها و به ریاست استاندار برگزار شود و این طرح بعد از تصویب در مجلس شورای اسلامی برای تایید از سوی شورای نگهبان ارسال شده است.

اسدی بیان کرد: در گذشته آلایندگی مس خاتون آباد می‌توانست با یک مدیریت صحیح و با طرح‌هایی که ذکر شد برطرف شود، اما این کار صورت نگرفت و خوشبختانه تاکنون برنامه‌هایی برای به حداقل رسیدن آلودگی انجام شده است و فعالیت در رفع این آلایندگی ادامه دارد.

وی با اشاره به کمبود آب شهرستان شهربابک با توجه به کشاورزی‌های بی رویه گفت: در برنامه ششم توسعه مسئله مدیریت آب به عنوان یک برنامه جدی در نظر گرفته شده است که نمایندگان با تصویب طرح‌هایی جهت مدیریت کردن آب به طور جدی ورود کردند.

اسدی با بیان اینکه «شهر بابک چند سال آینده با کمبود مواجه می‌شود» خاطرنشان کرد: در صورت راه اندازی فاضلاب شهرستان بسیاری از معادن که در حال فعال شدن هستند از این آب استفاده خواهند کرد و در بخش کشاورزی باید محصولاتی را در این منطقه و با کمک کارشناسان تولید کنیم که از نظر اقتصادی و آب توجیه داشته باشند.

نماینده مردم شهربابک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: راه هایی که باعث صرفه جویی مصرف آب در بخش کشاورزی می‌شود را با جدیت دنبال می‌کنیم و در برنامه ششم توسعه کمک‌های مالی در جهت مدیریت کردن منابع آب در شهرها به طوری جدی دیده شده است و امیدواریم تا سال آینده تغییرات کارآمدی را در حوزه آب داشته باشیم.

وی با بیان اینکه «متاسفانه بخش های گردشگری شهربابک با قدمت بالای خود شناخته شده نیست» گفت: دو سال است که میمند ثبت یونسکو شده است، بنابراین بایستی در جهان شناخته شده باشد اما این اتفاق نیفتاده و تغییراتی ایجاد نشده است.

اسدی خاطرنشان کرد: متاسفانه کار فرهنگی و تبلیغاتی بر روی فیروزه شهر بابک نشده و در حال فراموش شدن است.

وی با اشاره به اینکه «برای شرکت مس مقرون به صرفه نیست تا فیروزه را استخراج کند» گفت: با همکاری شرکت مس گروهی مامور شده‌اند تا فیروزه را استخراج و جداسازی کنند و در جایی نگهداری و به تعاونی شهرستان واگذار کنند.

همچنین، اسدی ادامه داد: با توجه به بدهی ۶۵۰ میلیارد تومانی شرکت مس به دولت مقرر شده که با احداث کارخانه اسید در شهربابک کرمان ، بدهی دولت را با سود حاصل از آن پرداخت کند.

وی تاکید کرد: ظرفیت اشتغالزایی در صنعت سنگ فیروزه نزدیک به ۱۵۰۰ نفر است و در همین رابطه جلساتی با بانک‌ها تشکیل شده تا بتوان بازار فروش را به خارج از مرزها هدایت کنیم.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , امور زیربنایی  , انرژی

فضل خرم،گفت:برای جبران  یک میلیون و 600 هزار تن کسری علوفه مراتع حداقل باید ماهانه 120 تا 130 هزارتن نهاده دامی در اختیار عشایر قرار گیرد. وی،یکی از بزرگ‌ترین‌ مشکلات سال 1400 عشایر را تامین خوراک دام عنوان کرد و افزود:...
حسن رنگرز گفت: آیینی درخور و شایسته انجام شده و این اتفاق بزرگ است. امیدوارم موزه بتواند بیش از گذشته ورزش کشور را به تصویر بکشد. نساجی ظرفیت زیادی داشته و سبقه خوبی دارد. سکوهای وطنی را ساختیم و کار آن تمام...

مطالب مرتبط با برچسب

افراد جوان مبتلا به آسم با کوتاه شدگی تلومرها که با افزایش سن رخ می دهد، روبرو هستند. به نقل از مهر، محققان دانشگاه کالیفرنیا هشدار دادند میزان بالای آلودگی هوا مرتبط با ترافیک منجر به نوع ویژه آسیب به DNA...
مرکز پایش آلودگی هوای محیط زیست استان تهران، شاخص آلودگی هوای پایتخت را ۶۶ و در وضعیت «ناسالم برای گروه‌های حساس» اعلام کرد. به نقل از مهر، محمد رستگاری معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان تهران گفت: وضعیت...