و براساس گزارش ایرنا، احمد توکلی روز چهارشنبه در نشست پرسش و پاسخ با دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در مشهد افزود: سازمانهای جهانی بوسیله قدرتهای بزرگ، تاسیس شده و به گونه ای کار می کنند که سهم و قدرت آنها همیشه محفوظ باشد. با این وجود، نمی شود جدای از دیگر کشورها زندگی کرد.

وی، به عضویت ۳۹ کشور جهان در گروه بین المللی ویژه اقدام مالی اشاره و بیان کرد: اختلاف درمورد اف.ای.تی.اف بر سر این است که آیا شرط و شروط ایران پذیرفته می شود، یا مورد قبول آنها قرار نمی گیرد.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ادامه داد: آمریکا یک کشور ظالم و زورگو است و همه کشورها از او حساب می برند. اگر به اف.ای.تی.اف ملحق نشویم ضربه های بیشتری به کشور وارد می شود و با چند تهدید و تلفن آمریکا نسبت به شرکتهای خارجی، آنها را از ادامه کار با ایران منع می کنند.

وی، گفت: شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز، همین گونه است. پنج کشور داری حق وتو هستند و در حق بقیه ظلم می شود اما به خاطر این کار ایران از آن کناره گیری نکرده و در مجامع بین المللی حضور دارد و حرف خود را می زند. پیامبر(ص) هم در صلح حدیبیه شرط و شروط مشرکان قریش را پذیرفت.

توکلی، به موضوع شفافیت مالی در کشور نیز اشاره و بیان کرد: شفافیت، مانع فساد است. ماده ۲۹ قانون برنامه ششم توسعه نیز از همه مقامات و مدیران می خواهد تمامی دریافتی های خود را اعلام کنند. قرار بود از اسفند پارسال، این کار عملی شود اما برخی مسئولان نمی خواهند مردم در جریان دریافتی آنها باشند،لذا مخالفت می کنند.

وی، در پاسخ به پرسشی در مورد قانون بازنشستگی نیز گفت: در این خصوص، افراط و تفریط شده است. برخی از افراد بازنشسته، لایق ادامه کار هستند اما فشار بیکاری در جامعه، باعث شد نمایندگان یک تصمیم مطلق بگیرند و تصمیمات مطلق نیز همیشه در یک جاهایی استثنادار می شوند.