دوشنبه, ۲۶ مهر ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   ادعای وجود رانت در واگذاری پالایشگاه کرمانشاه
۲۴ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۲۳:۴۶

ادعای وجود رانت در واگذاری پالایشگاه کرمانشاه

مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی در خصوص ادعای وجود رانت در واگذاری پالایشگاه کرمانشاه گفت: این ادعا تعبیر نمایندگان منتقد بوده که از نظر سازمان خصوصی‌سازی مردود است.

سیدجعفر سبحانی گفت: بازهم تاکید می کنم که کل فرآیند واگذاری پالایشگاه کرمانشاه منطبق با قوانین موضوعه سازمان خصوصی‌سازی و هیات واگذاری بوده است و هیچ نشانه ای از وجود اقدام های غیرقانونی در روند این واگذاری وجود ندارد.
به اعتقاد او مطرح کردن عباراتی مانند رانت، تعبیر نمایندگان منتقد بوده که از نظر سازمان خصوصی‌سازی ادعایی مردود است.
سبحانی اظهار کرد: اتفاقاً هر جایی که واگذاری‌های سازمان خصوصی سازی به بخش خصوصی واقعی اتفاق می افتد، این دست مشکلات و مخالفت ها را داریم مانند پالایشگاه کرمانشاه و آلومینیوم المهدی.
مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی در مورد مطرح شدن موضوع ‘اهلیت خریدار’ نیز گفت: کجای قانون واگذاری استناد کرده است که برای هر واگذاری اهلیت خریدار تشخیص داده شود؟ ضمن اینکه اهلیت مفهومی عام و تعبیربردار است و معنی مشخص و خاصی ندارد.
سبحانی مقایسه بین پالایشگاه آبادان و کرمانشاه را هم نادرست و بی ارتباط دانست و گفت: اینکه منتقدان می‌گویند چرا پالایشگاه آبادان به بخش خصوصی واگذار نشده است، فرافکنی و یک حرف بی ربط و مانند این است که در یک کلاس درس بگوییم چرا فلانی ۲۰ گرفته اما دیگری ۲۰ نگرفته است.
سبحانی وجود رانت در واگذاری پالایشگاه کرمانشاه را هم رد کرد و گفت: معنی رانت این است که مزایده ای برگزار نشود و پالایشگاه پشت درهای بسته به یک فرد مشخص واگذار شود اما وقتی که قیمت اعلام می‌شود، تابلو بورس مشخص است و قیمت ها در پاکت در بسته اعلام شده رانت دیگر مفهومی ندارد.
او تاکید کرد: با قاطعیت پشت واگذاری شرکت پالایش نفت کرمانشاه ایستاده ایم و هرگز از آن عقب‌ نشینی نخواهیم کرد.
مشاور رئیس کل سازمان خصوصی سازی در پایان از اظهارات رئیس ستاد انتخاباتی حجت الاسلام حسن روحانی در کرمانشاه در باره تجدید نظر در مورد واگذاری پالایشگاه هم اظهار بی اطلاعی کرد.
با این وضعیت و اختلاف نظرها، هنوز مشخص نیست که سرنوشت پالایشگاه کرمانشاه به کجا می انجامد.

پالایشگاه ۲۰ هزار بشکه ای کرمانشاه پنج فرآورده اصلی بنزین، نفت سفید، نفت کوره، نفتِ ‌گاز و گاز مایع دارد و نیمی از سوخت استان را تامین می کند.
این پالایشگاه با بیش از ۹۰ سال قدمت بعد از پالایشگاه آبادان قدیمی ترین پالایشگاه کشور است.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

معاون فنی و عمرانی شهردار کرج گفت: تا ماه آینده مناقصه پیمانکار مشخص و مسئله طرح روشنایی پل حصارک رفع می‌شود. به نقل از خبرگزاری مهر علی اصغر همتی در خصوص خاموشی پل چند سطحی شهدای حصارک اظهار کرد: وقتی معابر،...
سرپرست باشگاه پرسپولیس گفت: امیدوارم در لیگ قهرمانان آسیا قهرمان شویم و حالا حالاها خبر خوب داشته باشیم. به نقل از خبرگزاری مهر، مجید صدری قبل از اعزام کاروان تیم فوتبال پرسپولیس به کشور عربستان برای تقابل با الهلال در لیگ...

مطالب مرتبط با برچسب