چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   فرهنگی  »   ارائه سند ملی صنایع‌ دستی در سال اول برنامه ششم
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۳۱

رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری :

ارائه سند ملی صنایع‌ دستی در سال اول برنامه ششم

معاون رئیس‌جمهور در نشستی با اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با محوریت حوزه صنایع دستی، تأکید کرد: اگر بتوانیم فرصت‌ آشنایی با صنایع‌ دستی را برای کودکان فراهم کنیم، احساس بی‌هویتی در نسل آینده کمتر خواهد شد.

به‌ نقل از ایسنا رئیس سازمان میراث‌ فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری – گفت: یکی از جدی‌ترین موضوعاتی که در این سازمان پیگیری می‌شود، این است که به‌ موازات دو حوزه میراث‌ فرهنگی و گردشگری، بتوانیم حوزه صنایع‌ دستی و هنرهای سنتی را در نظام برنامه‌ریزی و نظام سیاست‌گذاری در جایگاه واقعی خودش قرار دهیم.

او ادامه داد: ما خود را مکلف کردیم که سند ملی صنایع‌ دستی را در سال اول برنامه ششم آماده کنیم. معاونت صنایع‌ دستی با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های موجود این حوزه کارگروه‌هایی را تعریف خواهد کرد تا در پایان سال این سند را ارائه کنیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری با اشاره به اهمیت بحث فروش و صادرات صنایع‌ دستی، گفت: با پایان کار شرکت تصفیه، ظرفیت‌های این شرکت به سازمان تزریق شد و عملا معاونت صنایع دستی از پشتوانه‌ خوبی که اصالتا متعلق به این حوزه بود، برخوردار شد و می‌تواند از این ظرفیت‌ها استفاده کند. همچنین فروشگاه‌های بزرگ صنایع‌ دستی به سازمان برمی‌گردند.

او ادامه داد: به‌عنوان مثال، معاونت صنایع‌ دستی می‌تواند انبار کنار فرودگاه را احیا و آن را تبدیل به مرکزی کند تا در قالب طرح پیوند از ظرفیت‌هایش استفاده شود. همچنین کیوسک‌های صنایع‌ دستی طراحی شوند تا در کنار معابر تاریخی از این کیوسک‌ها استفاده کنیم. ضعف محوطه تاریخی خیابان ۳۰ تیر، این است که بیش از ۱۵ کیوسک اغذیه‌فروشی در آنجا برپا شده است، اما هیچ‌کدام از این کیوسک‌ها، صنایع‌ دستی ارائه نمی‌دهند. وقتی در این خیابان دائم گردشگران داخلی و خارجی تردد می‌کنند، باید عرضه صنایع‌ دستی نیز وجود داشته باشد. قرار است کیوسک‌هایی برای نصب در بافت‌ها و اماکن تاریخی طراحی شود، این کیوسک‌ها حتی می‌توانند به المان‌های شهری نیز تبدیل شوند و محصولات صنایع‌ دستی را عرضه کنند.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بیان این‌که سعی شده از ظرفیت پایگاه‌های میراث‌ فرهنگی، وزارت کشور، دهیاری‌ها، بنیاد مسکن، صندوق کارآفرینی امید و… برای توسعه فعالیت‌های حوزه صنایع‌ دستی کمک گرفته شود، اضافه کرد: معاونت صنایع‌ دستی طرح ۶۰ تا ۷۰ هزار شغل را پیشنهاد داد و می‌توان ظرفیت‌های خوبی را در اشتغال تا پایان سال ایجاد کرد. امیدوارم تا پایان امسال بتوانیم دین کوچکی را به فعالان حوزه صنایع‌ دستی ادا کنیم.

پایان خبر-س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع فرهنگی

کمیسیون فراخوان‌های صندوق توسعه صنایع‌دستی و فرش دستباف و احیا و بهره‌برداری از اماکن تاریخی و فرهنگی:حجم سرمایه‌گذاری جذب شده برای احیای این ۶ بنا حدود ۷۷ میلیارد و ۴۱۹ میلیون ریال است که برای بیش از ۱۰۰ نفر هم...
سهراب بناوند گفت،  این واگذاری از طریق مزایده و سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) انجام می‌شود و تمامی برآورد هزینه‌ها در این سایت اعلام‌شده است. وی با اشاره به اینکه واگذاری این بنا باهدف مشارکت بخش خصوصی در راستای مرمت، احیا و...

مطالب مرتبط با برچسب

به نقل از روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، «زهرا احمدی‌پور» ، رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در دیدار با «ادواردو لوپز بوسکتس»، سفیر اسپانیا در تهران، با بیان اینکه اسپانیا مدل موفقی در حوزه گردشگری است و تجربیات خوبی...
خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها