شنبه, ۰۱ آبان ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   ارزآوری ۲۰ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی‌ برای کشور
۸ مرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۲۲:۰۷

ارزآوری ۲۰ میلیارد دلاری صنعت پتروشیمی‌ برای کشور

مدیرعامل هلدینگ گسترش نفت و گاز پارسیان، ارزآوری ۲۰ میلیارد دلاری سالانه صنعت پتروشیمی‌ برای حفظ کشور در مقابل تحریم ها را از نتایج اجرای درست اصل ۴۴ عنوان کرد.

مرتضی عزیزی در همایش ارزیابی عملکرد خصوصی‌سازی در اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ قانون اساسی گفت: اگر اصل ۴۴ نبود، به طور حتم نرخ ارز امروز عدد دیگری را نمایش می‌داد. در زمانی که حلقه تحریم‌ها تنگ‌تر می‌شد و فروش نفت برای کشور قطع شد، تزریق سالانه ۲۰ میلیارد دلار ارز پتروشیمی‌ها توانست کشور را در مقابل تحریم‌ها حفظ کند. اگر اصل ۴۴ نبود قطعاً این ارز نیز وجود نداشت.

عزیزی با بیان اینکه اصلاح ساختار تولید فروش و صادرات طی ۱۰ سال گذشته در هلدینگ نفت و گاز پارسیان و شرکت‌های تابعه آن صورت گرفته است، افزود: امروز پتروشیمی پردیس چهارمین شرکت خاورمیانه و بزرگترین تولیدکننده اوره در جهان است. ۹۰ درصد تولید اوره کشور و بزرگترین تولیدکنندهم متانول دنیا در کنار برخورداری از رتبه ۵ صد شرکت برتر ایرانی را برخوردار است و این درحالی است که تاکنون ۲ میلیارد دلار پروژه در این مجموعه صورت گرفته و ۷ میلیارد دلار دیگر نیز در دست اقدام است.

وی گفت: با راه‌اندازی فاز یک پتروشیمی پردیس، در حالی کشور از واردات کود شیمیایی راحت شده که هم‌زمان با راه‌اندازی فاز ۲ در این مجتمع، هم‌اکنون صادرکننده اوره به عنوان بزرگترین واحد تولید کود شیمیایی دنیا هستیم. در پتروشیمی تبریز نیز در حالی این شرکت طی ۲۰ سال مالکیت دولت همواره زیان‌ده بوده که ظرف یک سال پس از واگذاری به بخش خصوصی، توانسته از سود ۲۰ میلیارد تومانی و در عین حال جبران زیان انباشته برخوردار شود و در عین حال ظرفیت تولید این شرکت به ۱۱۲ درصد در سال ۱۳۹۵ برسد. هم‌اکنون ۵۰ درصد تولیدات پتروشیمی تبریز به کشورهای ترکیه، روسیه و اتحادیه اروپا صادر می‌شود.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

علیرضا نادعلی گفت:امروز نیاز داریم با کار و خدمت و اقدامات مؤثر، هم رضایت را در شهروندان تهرانی ایجاد نماییم و هم با طراحی های درست و به جا به ایجاد حس رضایت‌مندی در آنها مبادرت بورزیم. اینک در آغاز یک...
طبق بخشنامه‌ اجرایی تامین منابع مالی دولت از طریق فروش اموال و املاک مازاد، دستگاه‌های اجرایی یک ماه مهلت دارند فهرست آن را در اختیار وزارت اقتصاد قرار دهند و اگر دستگاهی همکاری نکرد به ستاد هماهنگی اقتصادی دولت معرفی...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها