پنجشنبه, ۲۹ مهر ۱۴۰۰
»   امور زیربنایی, فرهنگ و هنر, فرهنگی, یادداشت ها  »   ازدواج سفید؛ هنجار یا ناهنجاری؟!
۸ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۲۰:۳۳

یک مقاله وارده

ازدواج سفید؛ هنجار یا ناهنجاری؟!

ازدواج سفید بلای جان زندگی‌های مشترک

  واقعیت این است که جوامع بشری در ادوار مختلف تاریخ با  فرازها و فرودهایی حیرت آور و البته، قابل توجه ، روبه‌رو شده اند؛ یعنی انسانها بی توجه به عواقب کردار و رفتار خود، دست به تغییر در نحوه زندگی خویش، زده و برای سهولت در مسیر زندگی، عرف و قانونی را نیز به تصویب رسانده‌اند. در پی، علیرضاگودرزی ( نویسنده کتاب نیاز به بیداری ) طی مقاله ای به بررسی و کاوش یکی از بحرانهای جوامع امروزی ( موضوع ازدواج و تشکیل خانواده ) پرداخته است که با هم می خوانیم.

امروزه، نوع جدیدی از تشکیل خانواده دربرخی از جوامع باب شده که به ازدواج سفید یا سپید  معروف شده است . این نوع ازدواج‌ها، مخالفین و موافقینی داشته که به نقد مختصر آن می‌پردازیم.

ازدواج و تشکیل خانواده یکی ازموضوعاتی بوده که بخش زیادی از قوانین اجتماعی را از گذشته تا به امروز به خود اختصاص داده است اما در حال حاظر ازدواج و تشکیل خانواده در کل جهان با چالش‌های جدی مواجه شده و میزان آن به شدت کاهش یافته یا نحوه شروع یک رابطه تغییر کرده است؛ می‌توان دلیل اصلی این مسئله را تغییرات اجتماعی در کشورهای مختلف جهان و گرایش به سمت فرهنگ غربی دانست.

بسیاری از جوامع به نوعی با دور شدن  از فرهنگ و آیین ملی خود و در مورد کشوری مانند ایران با دوری از سبک زندگی ایرانی ـ اسلامی و گرایش به سبک زندگی غربی، مسئله ازدواج دچار تغییرات ناخوشایند زیادی شده است.

 آمریکا با بهره مندی از ابزار قدرتمند “سینما و رسانه” توانسته فرهنگ مورد نظرش را درسطح جهان، ترویج دهد و با تبلیغ زندگی مدرن، تغییرات هولناکی را در دیگر جوامع ایجاد کند که متاسفانه، باعث تغییر در رویکرد زندگی بسیاری از مردم کشورهای سنتی شده است.

البته، خود جامعه آمریکا نیز در این ارتباط، با بحرانهای اجتماعی بسیار زیادی مواجه شده است تا جایی که برخی از تصمیم ساران عاقل تر این کشور، مجبور شدند برای کاهش میزان این دست بحران‌های اجتماعی  و خانوادگی، قوانین مختلفی  را در آمریکابه تصویب برسانند.

امروزه، شهرهای بزرگ تاثیرات بیشتری از دنیای مدرن گرفته‌اند، ازدواج‌های بدون ثبت، گسترش یافته و جامعه ایران نیز از این گزند، به دور نبوده است؛ در میان جوانان پایبندی به سنتها رو به کاهش بوده و متاسفانه تعداد زوج‌هایی که بدون ثبت قانونی تشکیل زندگی می‌دهند، رو به افزایش است.

برخی از جوانان کشورمان در پیروی از این ناهنجاری فرهنگی، برای مهمترین رویداد زندگی خود بدون مشورت و به طور پنهانی،در قالب ازدواج سفید اقدام می‌کنند؛ در گذشته برای تشکیل یک زندگی مشترک، اقوام و بزرگان یک خانواده حضور می‌یافتند و در جهت  ساخت یک زندگی ایده‌ال، تجارب و اندوخته‌های خود را با جوانان به اشتراک می‌گذاشتند که این موضوع به ساخت یک زیربنای محکم برای شروع زندگی کمک می‌کرد اما امروزه ارتباط و شروع روابط در درون اجتماع صورت می‌گیرد و بسیاری از مادران و پدران از روابط فرزندان خود بی‌اطلاع هستند.

همین موضوع باعث شکل‌گیری زندگیهای مخفی توسط برخی از جوانان شده است؛ داشتن خانه‌های مجردی و روابط آسان دختران و پسران مهمترین نیاز سنین جوانی و علت اصلی برای شروع یک زندگی مشترک را از بین برده است.

در ازدواج‌ سفید، دو طرف برخی مسؤلیت‌های یک زندگی مشترک مانند تامین مخارج زندگی به‌صورت اشتراکی را می‌پذیرند و فقط ثبت قانونی و سند مکتوبی برای آنها وجود ندارد و البته محرمیتی نیز بین دو طرف وجود ندارد؛ در برخی از جوامع غربی، این سبک از زندگی در نهایت به زندگی مشترک ثبت شده می‌انجامد و جوانان برای سنجش آمادگی خود برای شروع یک زندگی مشترک اینگونه راهها را برمی‌گزینند اما آمارهای جهانی نشان می‌دهد که بیشتر اینگونه ازدواجها در نهایت به جدایی ختم شده است پس اینگونه ازدواج‌ها می‌تواند امنیت و بقای یک زندگی مشترک را به‌شدت کاهش دهد.

یکی از خطراتی که در ازدواجهای سفید وجود دارد، از بین رفتن رابطه  انسانی و تنهایی هریک از طرفین است؛ باید به این نکته توجه داشته باشیم که بسیاری از انسانها پس از مدتی نسبت به یکدیگر سرد و کم‌انگیزه می‌شوند و “گذشت” میان هر دو طرف به‌شدت کاهش می‌یابد؛ با عادی شدن روابط جنسی، هیجانات عشقی نیز کمرنگ می‌شود و تعهدات هر یک از طرفین نسبت به هم کاهش می‌یابد؛ امکان دارد با بروز کوچکترین لغزشی در زندگی‌های مشترک(چون هیچ گونه تعهد مکتوبی در میان نیست) به راحتی از  کنار یکدیگر عبور می‌کنند؛ برخی موافقین این نوع ازدواج مدعی هستند که صرفاً تعهدات قلبی می‌تواند سند محکمی برای بقاء یک زندگی مشترک باشد اما گذر زمان، خلاف این ادعا را به اثبات رسانده است.

انسانها در گذر زمان در بسیاری از موارد، تعهدات خود را به گردن نمی‌گیرند و این قوانین مکتوب است که می‌تواند ضامن اجرای بخشی از عدالت باشد؛ در جوامعی که از بنیه دینی و الهی برخوردار نیستند، تنها راه التزام افراد به تعهدات خود، ترس از قوانین و مجازات بوده دانست و این موضوع، عاملی بازدارنده برای هر یک از طرفین در زندگی مشترک محسوب می‌شود؛ زمانیکه عقد مکتوب و قانونی وجود داشته باشد، می‌توان انتظار اجرای سطحی از عدالت برای تامین بخشی از حقوق زوجین را داشت.

با گسترش شیوه ناپسند ازدواجهای سفید، بخش زیادی از حقوق دور طرف، پایمال می‌شود و در این میان، قشر زنان، بازنده اصلی این کارزار خواهند بود زیرا، در صورت فوت هر یک از طرفین، زوج یا زوجه از هیچ حق و حقوقی برخوردار نخواهد بود.

یکی دیگر از معضلات ازدواجهای ثبت نشده، پدیده کودکان بی‌سرپرست است؛ آمارهای جهانی نشان می‌دهد که درصد کودکان بدون سرپرست، هر روزه در سطح جهان افزیش می‌یابد و روند رو به رشد این مسئله، بحرانهای روحی و روانی پیش بینی نشده ای را برای نسلهای آینده، پدید خواهد آورد؛ هر روزه، بر تعداد کودکان تک‌سرپرست افزوده می‌شود زیرا بسیاری از مردان و زنان پس از مدتی از زندگی مشترک بدون ثبت، خانواده خویش را ترک کرده و سپس به دنبال اثبات پدر یا مادر بودن فرزندان خود هستند.

 یکی از دلایل تن ندادن به تعهدات قانونی ازدواج، دستیابی آسان و سریع جوانان به یکدیگر است؛ نیازهای جنسی جوانان در پی ارتباطات آسان از طریق شبکه‌های مختلف اینترنتی و اجتماعی، به راحتی میسر می‌شود که از نظر علم روانشناسی، جایگاه و اهمیت روابط و تعهدات طرفین را به شدت کاهش داده است.

با گسترش ناهنجاری ازدواج سفید، نرخ جمعیت جوامع درگیر این فرهنگ منحط، رو به کاهش خواهد رفت. چنان که یکی از عوامل قطعی پایین آمدن نرخ زاد و ولد در کشورهای غربی، رواج یافتن همین مسئله است.

به گزارش فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع امور زیربنایی  , فرهنگ و هنر  , فرهنگی  , یادداشت ها

به نقل از ایرنا، نقاشی خودویرانگر دختری با بادکنک (Girl With Balloon) از بنکسی در حراجی ساتبیز لندن بالای ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار پوند (۲۵ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار) چکش خورد و رکورد جدیدی برای این هنرمند سرشناس...
معاون فنی و عمرانی شهردار کرج گفت: تا ماه آینده مناقصه پیمانکار مشخص و مسئله طرح روشنایی پل حصارک رفع می‌شود. به نقل از خبرگزاری مهر علی اصغر همتی در خصوص خاموشی پل چند سطحی شهدای حصارک اظهار کرد: وقتی معابر،...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها