یکشنبه, ۲۳ مرداد ۱۴۰۱
»   اجتماعی  »   از بین رفتن سرمایه اجتماعی محصول تخریب انتخاباتی
18 اردیبهشت 1396 , ساعت 11:01

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد

از بین رفتن سرمایه اجتماعی محصول تخریب انتخاباتی

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انتقاد نسبت به آنچه از بین بردن سرمایه‌اجتماعی در جامعه عنوان می‌کرد، تخریب‌هایی که در زمان انتخابات خصوصا انتخابات ریاست‌جمهوری رایج است را عاملی موثر در از دست رفتن بخشی از سرمایه‌ اجتماعی دانست.

به نقل از اقتصاد ایران، دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی شامگاه چهارشنبه در مجمع سلامت استان فارس گفت: در این دولت خدمات خوبی در حوزه سلامت به جامعه عرضه شد که یکی از این خدمات، پایه‌گذاری مجمع ملی سلامت بود که فارس بعد از یزد دومین استانی است که این مجمع را در سطح استانی تشکیل می‌هد.
وی با تصریح اینکه ۷۵۵ درصد از سلامت در اختیار وزارت بهداشت و مردم نیست، خاطرنشان کرد: این بخش از سلامت در اختیار سایر بخش‌های جامعه از استانداران، فرمانداران، بخشداران گرفته تا روسای تمام سازمان‌ها و نهادهای کشور است.
هاشمی با بیان اینکه بسیاری از علل مرگ و میرها به سایر دستگاه‌ها باز می‌گردد، گفت:  ۷۰۰ درصد از بیماری‌ها غیرواگیر است و تصادفات، سکته‌های قلبی و مغزی و … جزو این بیماری‌ها محسوب می‌شود و به نظر می‌رسد اگر روند کنونی مهار نشود در آینده تعداد افراد معلول و بیمار بیشتر هم خواهد شد.
وزیر بهداشت با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه غذا توسط جهادکشاورزی فارس و با تصریح اینکه از انجام اقدامات گسترده در تمام بخش‌ها اطمینان دارد، خاطرنشان کرد: متاسفانه این روزها شاهد بی‌انصافی نسبت به دولت و اقدامات انجام شده توسط دولت هستیم.
او با بیان اینکه بخشی از سلامت جامعه مربوط به سلامت روانی و اخلاقی است، گفت: آن بخش از سلامت که با روح و اخلاق مرتبط بوده و بنای اجتماع را تشکیل می‌دهد، بسیار اهمیت دارد و همه جوامع متاثر از آن هستند.
وزیر بهداشت ادامه داد: متاسفانه در جامعه دروغ، تهمت، غیبت و تخریب آن هم به هر قیمتی، رواج یافته و در این فصل‌ها (زمان انتخابات) اوج می‌گیرد؛ ما چند انتخابات ریاست‌جمهوری را بعد از انقلاب اسلامی برگزار کرده‌ایم و متاسفانه در هر بار بخشی از سرمایه‌اجتماعی از دست رفته است.
هاشمی اضافه کرد: افرادی به‌عنوان صالح توسط شورای نگهبان تایید می‌شوند و همین افراد در حضور ۸۰ میلیون همه را تخریب می‌کنند؛ این مسائل موجب غصه همه می‌شود؛ می‌گویند خسته هستند، مدیریت سنتی دارند، اما آمارها حکایت از انجام اقداماتی گسترده و تاثیرگذار دارد.
وی با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی رئیس جهادکشاورزی فارس در خصوص کاهش میزان استفاده از سموم کشاورزی در این استان، گفت: سمومی که در گذشته استفاده می‌شد، به دلیل وجود تحریم‌ها از مبدا نادرستی تهیه شده و غیر مرغوب بود؛ استفاده از این سموم گاه تا ۴۰ برابر حد مجاز افزایش داشت و همین موضوع یکی از عوامل مهم سرطان به شمار می‌رود؛ البته این موضوع در تمام دنیا وجود دارد.
وزیر بهداشت تصریح کرد: اگر اقدامی در جمهوری اسلامی انجام شده و می‌شود، همه باید قدر دان باشیم و یکدیگر را متهم و تخریب نکنیم.
وی با بیان اینکه روح و روان مردم بسیار مهم‌ است، گفت: فضای مجازی که می‌شود از آن خوب استفاده کرد، امروز به دلیل استفاده نادرست به تهدیدی تبدیل شده است.
وزیر بهداشت با بیان اینکه دستگاه‌های قضایی و قانون‌گذاری نیز در سلامت جامعه بسیار تاثیرگذار هستند، گفت: سالانه حدود ۱۸ هزار نفر بر اثر تصادف در ایران فوت می‌کنند؛ این موضوع امروز به امری عادی تبدیل شده است؛ هر هفته انگار هواپیمایی سقوط می‌کند، در این بین یا قانون، یا پلیس، یا صنعت، یا جاده، یا فرهنگ رانندگی یا سایر عوامل موثر است و من اعتقاد دارم که همه با هم مشکل دارند.
هاشمی با تصریح اینکه همه در سیاسی کردن مسائل و مشکلات جامعه و مردم استاد هستیم، گفت: قطاری تصادف می‌کند، هیاهو ایجاد می‌کنیم و بعد از آن انگار اتفاق نیفتاده است؛ ساختمان پلاسکو آتش می‌گیرد، یکی دو هفته احساسات مردم را تحریک می‌کنیم و تمام می‌شود حال آنکه امکان دارد هر یک از این حوادث بار دیگر رخ دهد.
او با بیان اینکه در موضوع سلامت اقدامات زیادی پیش‌روی جامعه وجود دارد، گفت: برای سلامت روح و روان باید به آموزه‌های دینی بازگردیم، باید به سال‌های اول انقلاب و دوران دفاع مقدس بازگشت.
وزیر بهداشت وضعیت فارس به لحاظ هماهنگی دستگاه‌های اجرایی در بخش‌های تاثیرگذار بر سلامت را هماهنگ‌تر دانست و با اشاره به آمار ارائه شده در مورد کاهش ابتلا به سالک، گفت: کاهش بیماری سالک در فارس افتخار آمیز است و نمی‌توان گفت تنها کار حوزه پزشکی بوده.
هاشمی با بیان اینکه در ابتدای کار دولت ۱۷۷ استان درگیر بیماری سالک بود، گفت: امروز این بیماری ریشه‌کن نشده و به راحتی هم ریشه‌کن نخواهد شد اما در گام اول جلوی رشد آن گرفته شد و اکنون هم از آمار آن کاسته می‌شود.وزیر بهداشت تصریح کرد که اقدامات تاثیرگذار، آن بخش از اقداماتی است که از دوران کودکی و نوجوانی در فرد و جامعه نهادینه می‌شود.
در جلسه مجمع سلامت استان فارس، از مدیران و مسئولان دستگاه‌های عضو این مجمع قدردانی شد.

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

علی محمد چوپانی رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی گرگان، گفت : در گذشته کشاورزان ما به دولت یارانه می دادند و اخیرا هرچه قیمت جهانی است در دلار نیمایی ضرب می شود و قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی...
نشست بررسی ظرفیتهای مازندران و استرالیا جهت برقراری تعاملات تجاری بین دو طرف، با حضور سفیر استرالیا در تهران، رییس و نایب رییس اتاق بازرگانی مازندران و رییس نمایندگی امورخارجه در مازندران در سالن کنفرانس اتاق برگزار شد. رییس اتاق بازرگنی...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها