پنجشنبه, ۰۷ بهمن ۱۴۰۰
»   اجتماعی, انرژی, سیاسی  »   اساسی‌ترین راه کنترل ریزگردهای خوزستان تامین آب فلات مرکزی از آبهای آزاد است
۷ اسفند ۱۳۹۵ , ساعت ۹:۳۴

آب، فاضلاب و ریزگردها از مشکلات اساسی خوزستان

اساسی‌ترین راه کنترل ریزگردهای خوزستان تامین آب فلات مرکزی از آبهای آزاد است

نماینده مردم اهواز در مجلس گفت: اساسی‌ترین راه کنترل ریزگردهای خوزستان تامین آب فلات مرکزی از آبهای آزاد است و  نباید انتقال آب از سرشاخه رود کارون به دلیل کمبود شدید آب در خوزستان، چهارمحال و بختیاری و اصفهان و توسعه ریزگردها در استان‌های غربی کشور انجام شود.

علی ساری گفت: آب مورد نیاز فلات مرکزی ایران باید از طریق آب‌های آزاد تامین شود هر چند که انجام این کار در نگاه اول به دلیل سرمایه‌گذاری‌های مورد نیاز، گران قیمت به نظر برسد.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس اظهار کرد: از جمله مصوبات سال ۹۳ کارگروه ملی مبارزه با ریزگردها در استان خوزستان تصویب  ۲۴۰ میلیارد تومان اعتبار برای مبارزه با ریزگردها بود که تا امسال تنها ۱۹ میلیارد تومان پرداخت شد البته بیلان کاری این پرداخت نیز مشخص نیست.

وی افزود: این کارگروه‌ها چون اراده ملی ندارند در عمل نشان داده‌اند که درصد ناچیزی از مصوبات را اجرایی می‌کنند و شاید به همین دلیل است که دولت جدیدا با تخصیص ۳۰ میلیارد تومان اعتبار جدید عزم خود را جزم یک کار جهادی در خوزستان کرده است البته پیشنهاد نمایندگان استان این است که به جای تصویب اعتبارات جدید، بیلان کاری کارگروه ملی مبارزه با ریزگردها از ۹۳ تا ۹۵ به طور شفاف اعلام شود و افراد مسئول به مردم معرفی شوند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس وضعیت تصفیه خانه‌های شهر اهواز را نامناسب دانست و یادآور شد: این سخن به معنای بی اثر بودن اختصاص مبالغ جدید در حوزه پدافند غیرعامل تصفیه خانه‌ها نیست اما مسئله این است که «آب» اهواز به اندازه کافی تصفیه خانه ندارد که بخواهیم درباره دیزل ژنراتورها و موارد اضطراری صحبت کنیم. شاهد سخنم تصفیه خانه شرق اهواز است که به جز یک بخش سایر بخش‌ها قابل استفاده نیست.

نماینده مردم اهواز در مجلس ادامه داد: وزارت نیرو درصدد حل مشکل از طریق پروژه آب الغدیر بود که فازهای مختلف این پروژه نیز دچار مشکل است. معضل آب و فاضلاب استان خوزستان نیازمند اراده ملی است و تا زمانی که چنین اراده‌ای در مسئولان ایجاد نشود مردم خوزستان از گرفتاری ریزگردها خلاص نخواهند شد.

ساری متذکر شد: اساسی‌ترین راه حل کنترل بحران ریزگردها در استان خوزستان توقف انتقال آب از سرشاخه کارون است و تا زمانی که وزارت نیرو در این مسیر حرکت نکند مبارزه با ریزگردها موفقیت لازم را نخواهد داشت.

وی مشکلات اساسی استان خوزستان را آب، فاضلاب و ریزگردها اعلام کرد و افزود: انتقال آب از سرشاخه‌های کارون به استان‌های همجوار و جلوگیری از ورود آب‌های برون‌مرزی به استان از رفع چالش ریزگردها ممانعت می‌کند.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس جلوگیری از انتقال آب از خوزستان را درخواست مردم استان دانست و در عین حال ابراز تاسف کرد: با وجودی که وزیر نیرو و مدیران وزارت نیرو از معضل استان خوزستان به خوبی اطلاع دارند اما همچنان تاکید دارند انتقال آب از خوزستان را بدون پیوست زیست محیطی ادامه خواهند داد. اگر آقایان بخواهند بر این سیاست غیرکارشناسانه و آسیب زننده به مردم  ادامه دهند مجبور خواهیم شد از مکانیزم‌های نظارتی و ابزار قانونی مجلس استفاده کنیم.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی  , انرژی  , سیاسی

مشاهدات میدانی قیمت انواع برنج به ویژه برنج خارجی با آزاد شدن واردات این محصول کمی ارزان شده و برنج های مانده در گمرک در حال ورود به کشور است و زمینه عرضه در بازار را تقویت کرده است. هر کیلوگرم...
بهمن دانایی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اصلاح نرخ خرید تضمینی چغندر قند و افزایش قیمت چغندر بهاره به ١٧٠٠ تومان گفت: دیروز جلسه شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاستهای حمایتی محصولات اساسی کشاورزی تشکیل شد و با مساعدت شخص...

مطالب مرتبط با برچسب