یکشنبه, ۲۲ فروردین ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   استان های هم مرز پاکستان در معرض بیماری تب کریمه
۹ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۱:۰۱

استان های هم مرز پاکستان در معرض بیماری تب کریمه

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد از نبود امکانات لازم برای رصد دام های آلوده، گفت: استان های هم مرز پاکستان در معرض بیماری های مشترک میان انسان و دام هستند.

به نقل از مهر، احمد حمزه در خصوص شیوع بیماری تب کریمه کنگو در برخی استان های کشور، اظهارداشت: متاسفانه در برخی استان های مرزی کشور مکان های قرنطینه برای نگهداری از دام های مشکوک به این بیماری وجود ندارد، به عنوان مثال درشهرستان کهنوج که یکی از مسیرهای انتقال دام از پاکستان به داخل کشور است، مکان های قرنطینه کافی برای مراقبت و مواظبت ازدام های مشکوک وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه امکانات کافی برای نظارت و بازرسی ها درخصوص نحوه کشتار و ذبح دام وجود ندارد، افزود: درگلوگاه های محل تردد دام باید نیرو و ساختمان کافی برای نظارت ها وجود داشته باشد، این درحالی است که درحال حاضر نیرو و ساختمان کافی دردسترس نیست و متاسفانه با کانکس و آن هم با یک نفر نظارت ها انجام می شود.

حمزه با بیان اینکه در استان سیستان و بلوچستان نیز امکانات کافی وجود ندارد، تصریح کرد: تا زمانی که در محل تردد دام امکانات قرنطینه ای کافی وجود نداشته باشد، هر سال تب کریمه کنگو در استان های کشور شیوع پیدا می کند، بنابراین سازمان دامپزشکی به عنوان زیرمجموعه وزارت جهادکشاورزی باید امکانات لازم را برای جلوگیری از شیوع این بیماری در کشور فراهم کند؛ هرچند که متاسفانه برای مسئولان اولویت های دیگری در کشور وجود دارد و به این موارد توجهی نمی شود.

وی با تاکید براینکه کمبود امکانات بارها به مسئولان ذی ربط تذکرداده شده است،گفت: با مسئولان سازمان دامپزشکی دراین خصوص رایزنی شده و با توجه به اینکه برخی بیماری ها میان دام و انسان مشترک هستند، باید برای جلوگیری ازشیوع این بیماری آن هم از طریق واردات دام های آلوده  به کشور تدابیر ویژه اتخاذ شود.

حمزه با اشاره به اینکه مسئولان دامپزشکی نسبت به کمبود منابع انتقاد دارند، افزود: اما وزارت جهادکشاورزی باید در استان های هم مرز با پاکستان برای جلوگیری از شیوع بیماری های مشترک میان انسان و دام بیشتر هزینه کند، ضمن اینکه باید تاکید کرد میزان شیوع بیماری تب کنگو بیشتر از طریق ورود دام های آلوده به کشور ایجاد می شود.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با تاکید بر فراگیری آموزش های لازم ازسوی مردم و رعایت نکات بهداشتی، تصریح کرد: مردم باید از خرید گوشت از مکان های نامطمئن خودداری کرده و از مراکز معتبر گوشت را خریداری کنند، ضمن اینکه در استفاده از گوشت نیز نکات بهداشتی را رعایت کنند.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

به نقل از ایرنا، یک عضو هیات رییسه مجلس تذکرات کتبی نمایندگان به مسئولان اجرایی کشور را قرائت کرد. ایزدخواه به همراه ۴۷ نفر از نمایندگان به رییس جمهور: لزوم ممانعت از دور زدن قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم ها...
در پی تشدید شیوع بیماری کووید ۱۹ و افزایش روند بستری ها، بنابر اعلام ستاد ملی مبارزه با کرونا تمامی پارک‌ها و تفرجگاه‌ها به مدت دو هفته در شهر تبریز تعطیل خواهند بود. برگرفته از سایت باشگاه خبرنگاران...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها