سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   اسماعیل مهاجر؛ به زودی ورکان رهاسازی می‌شود
۱۰ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۲۳:۳۲

اسماعیل مهاجر؛ به زودی ورکان رهاسازی می‌شود

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان با تایید خبر مرگ هیرکان ماده پلنگ رهاسازی شده در پارک ملی گلستان گفت: به زودی ورکان رهاسازی می‌شود.

به نقل از مهر، اسماعیل مهاجر ظهر چهارشنبه در نشست خبری اظهار کرد: هیرکان، ماده پلنگ که شهریورماه سال گذشته با حضور رئیس سازمان محیط زیست در مارک ملی گلستان رهاسازی شد، قطعاً زنده نیست.

وی افزود: تعیین زمان مرگ پس از حضور کارشناسان بین‌المللی و مؤسسه تولیدکننده قلاده که پایان خرداد به ایران می‌آیند اعلام می‌شود.

وی به جزییات این اعلام نظر هم اشاره کرد و ادامه داد: با نصب سیستم ردیاب به نرم‌افزار و تجزیه و تحلیل داده‌ها علت مرگ هیرکان و زمان آن اعلام خواهد شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گلستان اضافه کرد: اینکه عده‌ای اعلام می‌کنند هیرکان تنها ۳۵ روز زنده بوده کذب است و بیشتر جوسازی و غوغاسازی برای انتخاب هیئت دولت است.

ورکان هم رهاسازی می‌شود

وی اضافه کرد: سایت سازمان تحویل پلنگ به باغ وحش نیست و به زودی و پس از اعلام زمان و دلیل مرگ هیرکان، ورکان (پلنگ نر) هم در زیستگاه خودش رهاسازی می‌شود.

وی تصریح کرد: لاشه هیرکان پیدا نشده و در حالی محیط زیست گلستان را متهم به پنهان کاری می‌کنند که ما با نصب قلاده از همان ابتدا قصدمان شفاف سازی بوده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان به موضوع آشوراده هم اشاره کرد و ادامه داد: طرح طبیعت گردی و گردشگری آشوراده در قالب مطالعات تفضیلی و طرح جامع میانکاله انجام شده و در ۲۵ اسفندماه سال گذشته کمیته ارزیابی ماده دو استان گلستان موافقت خود را با مطالعات و اجرای طرح اعلام کرد.

وی اضافه کرد: طرح طبیعت گردی آشوراده باید در کمیته کشوری تبصره دو کشور تأیید شود اما هنوز این کمیته تشکیل نشده است.

مهاجر خاطرنشان کرد: امیدواریم با پایان انتخابات، به زودی (پایان خردادماه) این کمیته تشکیل شده و طرح گردشگری آشوراده تعیین تکلیف شود.

وی به موضوع آتش‌سوزی در آشوراده هم اشاره و تصریح کرد: در آتش‌سوزی روزهای اخیر ۲٫۵ هکتار در اراضی اشوراده در آتش سوخت و به شدت عرصه‌های جنگلی استان مستعد آتش‌سوزی است.

انتقاد به سازمان مدیریت و استانداری

وی بیان کرد: مدیریت بخش قابل توجهی (حدود دو سوم) از جنگلهای استان گلستان با محیط زیست است اما سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و استانداری گلستات در تخصیص اعتبار به محیط زیست بی‌توجهی می‌کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گلستان از کاهش ۹۰ درصدی آتش‌سوزی در عرصه‌های طبیعی و محیط زیستی استان خبر داد و گفت: در مرداد ماه مانور سراسری اطفاء حریق با حضور استان‌های خراسان شمالی، سمنان، مازندران و گلستان در پارک ملی گلستان برگزار می‌شود.

آبی از گلستان به سمنان منتقل نمی‌شود

وی به موضوع انتقال آب سرچشمه‌های زرین گل هم اشاره و تصریح کرد: هم اکنون ابی از سرچشمه‌های استان گلستان به سمت سمنان منتقل نمی‌شود.

مهاجر افزود: هنوز شکایت محیط زیست گلستان و حق آبه داران علی ابادکتول به قوت خود باقی است.

وی تأکید کرد: هنوز تصمیم قطعی در این خصوص گرفته نشده و اگر مردم پیگیر باشند به نتیجه می‌رسند.

وی به موضوع خروج جاده از پارک ملی گلستان هم اشاره کرد و گفت: اجرای واریانت شمالی (آزادراه کلاله- آشخانه) بالای هزار میلیارد تومان هزینه دارد و باید به فاینانس گذاشته شود.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

پیروز کرمی گفت:سرانه دانش آموزی در مدارس  کهگیلویه و بویراحمد ۸.۲ درصد بوده که نسبت به متوسط کشور که تقریبا ۵.۲ می باشد سرانه آموزشی نسبتا خوبی را در استان داریم.  در سال گذشته ۱۷۴ کلاس درس توسط سازمان نوسازی مدارس کهگیلویه...
دکتر پیمان صابریان گفت:پیشرفت های خوب و قابل توجهی را به نظر امکانات نرم افزاری و سخت افزاری داشتیم و دکتر کولیوند زحمات زیادی داشتند.  هدفمان این است که بتوانیم خدمات و امکانات با کیفیتی به مردم ارائه کنیم.  با تامین بودجه،...

مطالب مرتبط با برچسب

بعد از وقوع انفجار در معدن زغال سنگ آزاد شهر و عملیات خارج کردن پیکر معدنکاران جانباخته در این حادثه، به دستور وزیر کمیته‌ای حقیقت‌یاب برای بررسی آنچه در عمق ۱۸۰۰ متری زمین و تونل‌های تاریک معدن زغال سنگ رخ...
دفتر بازرسی سازمان حفاظت محیط زیست پس از انتظاری طولانی گزارش نهایی را در مورد هیرکان اعلام کرد که طبق آن هیرکان فقط  ۳۵ روز بعد از رهاسازی زنده بود.  سازمان محیط زیست پس از سکوت و انتظاری طولانی، در موضعی...