یکشنبه, ۲۸ شهریور ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   اعتبار 52 میلیارد تومانی جهت احیای دریاچه ی ارومیه
۱ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۰:۵۱

اعتبار ۵۲ میلیارد تومانی جهت احیای دریاچه ی ارومیه

«خلیل ساعی»  با بیان اینکه میزان بارندگی در استان ۲۰ درصد نسبت به سال قبل کاهش یافته است، اظهار کرد: میزان بارندگی استان از اول مهر ماه سال ۹۵ تا حال حاضر ۲۰۵ میلی متر ثبت شده است و در حالی که که سال قبل که سال زراعی بود به میزان ۲۷۵ میلی متر ثبت شده است و این آمار نشان دهنده‌ی کاهش بارندگی استان است.

به نقل از ایسنا، ساعی در خصوص میزان اعتبارات تزریق شده به ستاد دریاچه ی ارومیه اعلام کرد: در سال جاری حدود ۵۲ میلیارد تومان به ستاد احیاء اختصاص داده شده است. پروژه ی احیای دریاچه ی ارومیه از سال ۹۳ آغاز به کار کرده و تا سال ۱۴۰۲ ادامه خواهد داشت.

نماینده ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به توقف سدسازی در حاشیه دریاچه ارومیه، گفت: سدها به منظور جلوگیری از سیلاب‌ها و کنترل آب‌ها ساخته می‌شوند ولی اگر این آب ها به دریاچه انتقال داده نشود، طبیعی است که دریاچه خشک می‌شود. در میان سدها، دو سد شهید مدنی و چراغ ویس فعال بوده و برای کمک به احیای دریاچه ی ارومیه آب گیری می کنند. 

وی با بیان اینکه چاه‌های غیر مجاز اطراف دریاچه ی ارومیه شناسایی شده و جمع آوری شده است، اظهار کرد: چاه‌های حاشیه‌ی رودخانه‌ها و اطراف دریاچه ی ارومیه با استفاده بی رویه ی آب یکی دیگر از موارد موثری هستند که باعث خشک شدن دریاچه ی ارومیه می‌شوند.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری آذربایجان‌شرقی تاکید کرد: آموزش کشاورزان و افراد روستایی در صرفه جویی آب حائز اهمیت است؛ چرا که همکاری مردم با ستاد احیای دریاچه، نقش مهمی برای رسیدن به اهداف تعیین شده دارد.

دریاچه ی ارومیه با حدود ۵۲ هزار کیلومتر مربع، بزرگ ترین دریاچه ی داخلی ایران و دومین دریاچه ی شور جهان است که در یونسکو به ثبت رسیده است. 

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

دکتر حبیب‌الله مسعودی فرید  گفت:اورژانس اجتماعی از سوی سازمان بهزیستی به صورت مناقصه و پیمانکاری به بخش خصوصی واگذار می‌شود و برخی از کلینیک‌های خصوصی هر کسی نمی‌تواند این امتیاز را بگیرد زیرا یکی از طرح‌های به اصطلاح «تپل» بهزیستی...
به نقل از ایلنا،هرچند  فروش دستگاه و زمین کارخانه با ورود دادستانی متوقف شده اما شواهد نشان می دهد  مدیران نرگس تلاشی برای تولید ندارند و تمام هم وغم‌شان برای پرداخت حقوق و بیمه کارگران با فروش زمین ها و...

مطالب مرتبط با برچسب

سرپرست شرکت آب منطقه ای آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه سال گذشته مجوز شورای اقتصاد برای جذب اعتبار طرح انتقال آب رودخانه ارس به تبریز صادر شد، گفت: این طرح در مرحله مناقصه است.یوسف غفارزاده اعلام کرد: طرح انتقال آب ارس به...
پس از سال‌های طولانی که از کلنگ‌زنی یکی از پراهمیت‌ترین طرح‌های زیرسازی کشور می‌گذرد، صحبت‌های ارائه شده از سوی مدیر توسعه راه‌های استان آذربایجان شرقی نشان می‌دهد جاده‌ای که تنها ره‌آورد آن مرگ بوده است، به سرانجام شیرین نزدیک می‌شود. به...