دوشنبه, ۲۶ مهر ۱۴۰۰
»   تئاتر, فرهنگ و هنر  »   اعتراض به اربابان دین فروش کلیسا
۲۶ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۹:۱۲

نگاهی به نمایش اعتراف به کارگردانی شهاب حسینی

اعتراض به اربابان دین فروش کلیسا

نمایش «اعتراف» به کارگردانی شهاب حسینی و هنرنمایی  مرد پیشکسوت عرصه بازیگری، این روزها در سالن اصلی تئاتر شهر تهران به روی صحنه رفته  و  اتفاقاً، مورد استقبال گرم دوستداران وادی نمایش نیز قرار گرفته است. 

براساس شنیده ها، اعتراف، اقتباسی از فیلمنامه یک مجموعه ۱۰ قسمتی تلویزیونی امریکایی نوشته «برد میرمن» است که در سال ۲۰۱۰ توسط خود نویسنده، کارگردانی شد و حال، به صحنه تئاتر در آمده است. متنی که به دین فروشی اربابان کاسبکار کلیسا اشاره دارد و با طرحی داستانی، زندگی یک کشیش را به عرصه نقد و نمایش می کشد.

باری، حضور استاد علی نصیریان و شهاب حسینی، دو بازیگر شایسته و نامدار سینما و تئاتر ایران در نمایش اعتراف، به‌طورقطع، بزرگ‌ترین نقطه قوت این نمایش است که  خیل تماشاگران مشتاق را به تئاتر شهر کشانده است، از این روی، وقتی که مردم علاقه مند، بلیت تئاتر رزرو می‌کنند و  به سوی تئاتر می شتابند، حرکتی بزرگ برای تئاترشهر محسوب می شود که باید آن را قدر دانست.

 در این نمایش، شهاب حسینی، نقش اصلی (رایان) را ایفا می کند و علی نصیریان هم، نقش پدر روحانی در کلیسا رابر عهده دارد.  در این اجرا، می بینیم که شبی، رایان برای اعتراف نزد پدر روحانی می رود و  در قالب اعتراف، از کشتن مردی در شب گذشته که به قول خودش، مستحق مرگ بود، سخن می گوید و کشتن افرادی را که مستحق مرگ اند، شغل خود می داند. رایان، همچنین، اضافه می کند که دوست خود را هم کشته است چون که نمی خواست این دوست، شاهدی بر اعمال جنایتکارانه او باشد.

در ادامه این نمایش، به مرگ  شلدن هافمن اشاره می شود  که رایان، توانست تمامی پولهای مردم بی گناه را از حساب هافمن بیرون بکشد و به مردم بازگرداند، در نهایت، شلدن خود را مستحق مرگ دید و خودکشی کرد.

رایان، طی انجام وظیفه نزد وکیلی رفت که پسربچه ای داشت و از او تقاضای اطلاعاتی را که رئیس اش خواسته بود را کرد، پس از دریافت اطلاعات برای آن وکیل شرط گذاشت تا آن را نکشد و از او خواست تا جان خود را به خاطر خانواده اش فدا کند. وکیل اقدام به خودکشی کرد اما تفنگ تیری نداشت و رایان از وی خواست تا با خانواده اش به مکانی دور بروند و برخلاف تعهد به رئیس اش، آن وکیل را نکشت و ….

رایان در مقابل، پدر روحانی را نیز مجبور کرد تا او هم اعتراف کند و گناهان بزرگ خود را به زبان آورد. پدر روحانی به اجبار گناهان بزرگ خود را تشریح کرد و …

در پایان این داستان اعتراض‌آمیز و هجو گونه علیه کلیسا و اربابان آن، رایان به پدر روحانی می گوید: من پسر تو هستم و تو باعث شکل گیری وضعیت کنونی من هستی! من تو را نمی کشم تا عذاب بیشتری بکشی…

این نمایش در قالب پنج صحنه متفاوت در کنار صحنه اصلی کلیسا قرار گرفته که تا حدی در انتقال مفهوم محتوای کلی این نمایش، همراهی داشتند.

اما با تمام این احوال، نمی توان از بازی استاد نصیریان که یادآور سیطره  داشتن یک بازیگر شاخص تئاتر ایران است، چشم پوشید. 

همچنین، می توان به بازی دل انگیز دو کودک پسر اشاره کرد.

در ادامه، جای دارد یادآور شویم که افکت هایی سینمایی که در این نمایش استفاده شده از جمله خوردن گلوله به بدن و … موجب قطع ارتباط مخاطب شده و تمرکزش به هم می‌ریزد و رشته افکارش در خصوص نمایش از هم گسیخته می‌گردد و دیگر تا انتهای کار، سخت بتواند با نمایش ارتباط پویا و دراماتیکی برقرار نماید.

حالی، روی آوردن به متنی خارجی برای اجرای تئاتر، البته که امتیازی محسوب نمی شود زیرا،  می دانیم که راه اعتلای هنر نمایش ایران از این طریق، ممکن نمی شود و کارگردان نمایش اعتراف هم، ساده ترین راه را انتخاب کرده است؛ چون که بدون داشتن متن ایرانی، چگونه می توان به تئاتر ملی و ایرانی، دست یافت؟! همچنین، مسئولان تئاتر کشور به خوبی می دانند که سپردن سالن اصلی تئاتر شهر برای یک متن خارجی، به طور قطع، راه دستیابی به تئاتری ملی نخواهد بود.

اما، راست و درست گفت آن مرد تئاتر آلمان که «برتولت برشت» نام داشت:« در هرنمایشی (حتی تراژدی) تماشاگر اگر نتواند بخندد، حق دارد که به آن نمایش بخندد» از این روی است که کارگردان اعتراف، این توصیه برشت را رعایت می کند و می بینیم که  تماشاگران در این نمایش به فاصله هایی ، لب به خنده می گشایند و بدین ترتیب، نظریه تئاتری استاد برشت را به اثبات می رسانند.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع تئاتر  , فرهنگ و هنر

به نقل از ایرنا، نقاشی خودویرانگر دختری با بادکنک (Girl With Balloon) از بنکسی در حراجی ساتبیز لندن بالای ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار پوند (۲۵ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار) چکش خورد و رکورد جدیدی برای این هنرمند سرشناس...
به نقل از خبرگزاری ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آران و بیدگل با اشاره به نامزدی کاروانسرای مرنجاب برای ثبت در میراث جهانی و بازدید نهایی ارزیابان سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)...

مطالب مرتبط با برچسب