شنبه, ۰۲ مرداد ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   افتتاح دانشکده فناوری‌های نوین این دانشگاه در سال جاری
۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۵۶

رئیس دانشگاه صنعتی همدان خبر داد

افتتاح دانشکده فناوری‌های نوین این دانشگاه در سال جاری

رئیس دانشگاه صنعتی همدان از افتتاح دانشکده فناوری‌های نوین این دانشگاه در سالجاری خبر داد.

به نقل از ایسنا، دکتر محمود نیلی در بازدید خانواده مرحوم حاج محمدعلی فرشچیان خیّر آموزش عالی، از عملیات احداث دانشکده فناوری‌های نوین دانشگاه صنعتی همدان، با اشاره به پروژه نیمه‌تمام دانشکده مهندسی فناوری‌های نوین دانشگاه صنعتی اظهار کرد: با توجه به مشکلات مالی موجود در بخش حوزه عمرانی، روند این پروژه که از سال ۸۸ شروع شده بود، کُند و به تدریج متوقف شده بود.

وی عنوان کرد: سال ۹۴ خوشبختانه همزمان با حضور رئیس جمهور در استان همدان قراردادی بین دانشگاه صنعتی و بنیاد فرشچیان برای تکمیل دانشکده فناوری‌های نوین منعقد شد.

وی با بیان اینکه این پروژه برای اتمام به ۶ میلیارد تومان اعتبار نیاز داشت، افزود: خانواده فرشچیان با انعقاد قرارداد تا حد ممکن به احداث این دانشکده کمک کردند و دولت نیز مجاب شد با حضور این خیر بزرگوار ۲۵ میلیارد ریال برای اتمام این پروژه اختصاص دهد.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت بحث ورود خیرین به بخش‌های آموزش عالی، ظرف سه گذشته  دانشگاه صنعتی مذاکراتی را با بنیاد پژوهش‌های علوم و هنر محمدعلی فرشچیان داشته و دانشگاه هر جا نیازی داشته مورد حمایت این بنیاد قرار گرفته است.

رئیس دانشگاه صنعتی همدان با بیان اینکه پروژه دانشکده مهندسی فناوری‌های نوین تا کنون ۹۹ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است، تصریح کرد: با برنامه‌ریزی صورت گرفته مردادماه امسال این پروژه به بهره‌برداری می‌رسد.

نیلی در ادامه با بیان اینکه این دانشکده با عنوان دانشکده فناوری فرشچیان در قسمت غربی دانشکده صنعتی واقع شده است، گفت: مساحت این دانشکده ۶ هزار و ۲۰۰ متر مربع در هشت طبقه شامل یک کتابخانه، دو سایت کامپیوتر، ۱۲ آزمایشگاه مرکزی، یک آمفی تئاتر و تعدادی کلاس‌های آموزشی، اتاق اساتید، اتاق دانشجویان دکتری و لابراتور زبان است.

وی در ادامه راهبرد اتخاذ شده در دولت تدبیر و امید در زمینه مشارکت محوری و جذب خیرین را مثبت ارزیابی کرد و یادآور شد: تغییر نگرش در برنامه‌سازی و بودجه‌ریزی دانشگاه از دولت‌محوری به مشارکت‌محوری و حضور خیرین از نکات بارز فعالیت دولت در چهار سال اخیر بوده که مصداق آن حضور بنیاد علوم و هنر فرشچیان در تکمیل و بهره‌برداری از پروژه آزمایشگاه مرکزی دانشگاه صنعتی همدان است.

نیلی تغییر روابط صنعت و دانشگاه را از دیگر راهبردهای اساسی دانشگاه صنعتی دانست و گفت: مدیران صنعت به عنوان مشاوران دانشگاه در برنامه‌ریزی‌های آینده سهیم و دخیل هستند و خوشبختانه در حال حاضر ۳ شرکت بزرگ استان و یک شرکت بزرگ کشور در برنامه‌ریزی دانشگاه صنعتی سهم دارند. 

وی همکاری سازنده با سایر دانشگاه‌های کشور را از دیگر فعالیت‌های ارزنده این دانشگاه دانست و افزود: ایجاد رشته مکاترونیک با دانشگاه تربیت مدرس در راستای کاهش هزینه‌ها در تربیت نیروی ماهر بوده است.

نیلی از همکاری ملی و بین‌المللی دانشگاه صنعتی همدان در راستای رفع نیازهای منطقه خبر داد و اظهار کرد: ایجاد مرکز تحقیقات مهندسی سرد با همکاری دانشگاه بوعلی‌سینا و دانشگاه لولوآ سوئد در همین راستا و در جهت رفع نیازهای منطقه بوده است.

وی به اهمیت ورود خیرین در حوزه‌های آموزشی اشاره و اظهار کرد: ورود خیرین در کشورهای پیشرفته دنیا رویه مهمی است و تا به حال نیز بنیاد فرشچیان در حوزه آموزشی وارد نشده بود اما آن‌ها به خوبی آگاه هستند که ورود به این حوزه از اهمیت بالایی برخوردار است.

وی بنیاد فرشچیان را محرکی برای دولت و دیگر خیرین خواند و افزود: این اقدام باعث شده که دیگران نیز در این عرصه حاضر شوند و حمایت خوبی از سوی مسئولان از دانشگاه صنعتی همدان صورت بگیرد.

فرزند مرحوم فرشچیان نیز با اشاره به اینکه تلاش بسیاری برای به ثمر رسیدن این دانشکده انجام گرفته است، گفت: اگر امروز این دانشکده به این مرحله رسیده به خاطر پیگیری‌ها و تلاش‌های رئیس دانشگاه و مجموعه دانشگاه صنعتی بوده است.

احمدرضا فرشچیان با بیان اینکه بنیاد می‌خواهد دانشکده نمونه در کشور در این دانشگاه ایجاد کند، از مسئولان دانشگاه خواست تا این دانشکده با بهترین امکانات ساخته شود تا بتوان خدمات مطلوبی در این دانشکده به دانشجویان ارائه شود.

وی با بیان اینکه مردم همدان با محبت‌های خود به خانواده فرشچیان لطف بزرگی از خود نشان می ‎ دهند، گفت: با کمبود بودجه و اعتبار تلاش شد تا پروژه به اتمام برسد.

به گزارش ایسنا، به مناسبت سالگرد خیر و نیکوکار بزرگوار کشور زنده یاد حاج محمدعلی فرشچیان، دانشگاه صنعتی همدان میزبان خانواده بنیاد فرشچیان بود و خانواده بزرگوار وی از روند احداث دانشکده مهندسی فناوری‌های نوین بازدید کردند.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

به نقل از ایلنا،در روزهایی که سنگرهای تولید یک به یک، به دست غول بحران اقتصادی و ناکارآمدی سیستمی، در حال تسخیر است؛ شرکت‌هایی وجود دارند که کارگران آن‌ها برای نجات از تبعات بحران دست به دامان مقام‌ها شدند. جلساتی...
به نقل از ایرنا،این مهم در راستای نام‌گذاری سال جاری با عنوان «سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها» توسط رهبر معظم انقلاب، همچنین لزوم حمایت از صاحبان صنایع کوچک انجام شد. به این منظور صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری صنایع کوچک با پذیرش ریسک...

مطالب مرتبط با برچسب