سه شنبه, ۳۰ شهریور ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   افتتاح شبکه تحقیقات در حوادث ترافیکی کشور
۲۲ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۴:۱۸

افتتاح شبکه تحقیقات در حوادث ترافیکی کشور

گروه آموزشی سلامت در حوادث ترافیکی و دبیرخانه دائمی شبکه تحقیقات در حوادث ترافیکی کشور با همکاری پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افتتاح شد.

به نقل از ایسنا، گروه پژوهشی «سلامت در حوادث ترافیکی» دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی با همکاری پلیس راهور طی مراسمی با حضور رئیس ‌پلیس راهنمایی و رانندگی کشور و ریاست و معاونان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در این دانشگاه آغاز به کار کرد.

همزمان با آغاز به کار این گروه پژوهشی که مسؤولیت آن طی حکمی از سوی ریاست دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به سردار دکتر موسی امیری، استادیار دانشگاه علوم انتظامی «امین» و جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور سپرده شد، گروه آموزشی سلامت در حوادث ترافیکی و دبیرخانه دائمی شبکه تحقیقات در حوادث ترافیکی کشور نیز با همکاری پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا، در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی افتتاح شد.

سردار تقی مهری، رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور در این مراسم که اساتید حوزه سلامت در حوادث ترافیکی دانشگاه‌های مستقر در تهران و دانشگاه‌های علوم پزشکی شیراز و تبریز حضور داشتند، با تشریح وضعیت کشور به لحاظ ترافیکی و حوادث آن ابراز امیدواری کرد که این کارگروه تحقیقاتی بتواند چالش بزرگ حوادث ترافیکی را که خاص ایران نبوده و مساله جهانی بشمار می‌رود، رفع کند.

وی گفت: سالانه بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر در جهان، جان خود را در حوادث ترافیکی از دست می‌دهند و قریب به پنج میلیون نفر نیز مصدوم می‌شوند.

سردار مهری با اشاره به کاهش چشمگیر مرگ و میر ناشی از حوادث ترافیکی در کشور ، افزود: در سال ۸۴، ۲۷ هزار و ۷۰۰ نفر در حوادث ترافیکی جان خود را از دست دادند، در حالی که این رقم در سال گذشته به کمتر از ۱۶ هزار نفر رسید و اگر همان روند صعودی ادامه می‌یافت، پیش‌بینی ۹۶ هزار کشته در حوادث ترافیکی قطعی بود.

وی تصریح کرد: هرچند که این روند رو به کاهش گذاشته است، اما میزان جان‌باختگان کشور ما در این حوزه همچنان نسبت به اروپا، بیش از دو برابر است و متاسفانه ۵۱ درصد جان‌باختگان کشور ما در سال گذشته مربوط به افرادی بود که در صحنه پیش بیمارستانی و بیمارستانی جان خود را از دست دادند.

رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور با تاکید بر این نکته که هر مشکل بر اساس یافته‌های علمی قابل بررسی و حل شدن است، گفت: امیدوارم با فعال شدن کارگروه تحقیقاتی سلامت در حوادث ترافیکی، به راهکارهای لازم برای حل این معضل برسیم و با برنامه‌ریزی‌ها در این خصوص که قطعا باید «انسان» را محور قرار بدهد، به راه‌حل‌های ارزشمندی جهت ارائه به دولتمردان، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و قوه قضاییه دست یابیم.

سردار مهری افزود: همکاری پلیس راهنمایی و رانندگی با متخصصان در دانشگاه‌ها سبب می‌شود که محققان بجای استفاده از اطلاعات کشورهای خارجی، از اطلاعات کشوری و منطقه‌ای کشور خودمان که نزد پلیس راهنمایی و رانندگی است و با توجه به شرایط و اقلیم کشورمان تهیه شده، استفاده کنند.

وی با اشاره به اینکه ۵۱ درصد جان‌باختگان حوادث ترافیکی در ایران بین سنین ۲۱ تا ۵۰ سال بودند ، اظهار کرد: این آمار نشان می‌دهد که ما هرچقدر در زمینه کاهش حوادث ترافیکی و تصادفات تلاش کنیم، به ارتقای سلامت نیروی کار کشورمان کمک کرده‌ایم و قطعا با همکاری بین پلیس و دانشگاه‌ها ، به راه‌حل‌های مناسب در پیشگیری از حوادث دست می‌یابیم.

سردار مهری همچنین در ارتباط با تولید خودرو در کشور و ایمنی خودروها به عنوان عاملی در پیشگیری از حوادث ترافیکی، گفت: هم‌اکنون ۱۹ میلیون خودرو در حال تردد در کشور داریم که با احتساب موتورسیکلت‌ها، بیش از ۳۰ میلیون دستگاه وسیله نقلیه در کشور ، در حال تردد است که ایمنی آنها نقش موثری در پیشگیری از حوادث ترافیکی دارد.

وی افزود: طبق بررسی‌های پلیس، طی سال‌های گذشته، هشت هزار نقطه حادثه‌خیز در کشور داشتیم که هم اکنون با توجه به اقدامات انجام شده، به پنج هزار نقطه حادثه‌خیز کاهش یافته است.

دکتر حمیدرضا خرم خورشید، رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز در این مراسم همکاری این دانشگاه با پلیس راهنمایی و رانندگی و امضای تفاهم‌نامه دوجانبه را مربوط به سه سال پیش دانست و گفت: مشکلات مربوط به حوادث ترافیکی یک معضل ملی است که یک یا دو ارگان نمی‌تواند نسبت به رفع آن اقدام کند، بلکه نیاز به همکاری تمامی ارگان‌های ذیربط است و می‌طلبد که راهکاری برای همکاری‌های بیشتر بین بخشی نیز داشته باشیم.

خرم خورشید افزود: باید بر اساس تحقیقات، به کارهایمان زمینه علمی بدهیم و برای دانشگاه علوم بهزیستی باعث افتخار است که بتواند از تجربیات پلیس راهنمایی و رانندگی در انجام تحقیقات این حوزه استفاده کند و به ویژه که دانشگاه علوم بهزیستی تفاوت عمده ای با دیگر دانشگاه‌ها دارد و با وجود دپارتمان‌های علوم انسانی در کنار علوم پزشکی، زمینه تحقیقات از ابعاد مختلف فراهم است و می‌توانیم به تمام مباحثی که مورد نیاز حوادث ترافیکی است، بصورت یکجا در دانشگاه علوم بهزیستی، دسترسی داشته باشید.

وی ادامه داد: ضمن آنکه اطلاعات و امکانات پلیس راهنمایی و رانندگی کشور ، فیلد مناسب کشوری را برای محققان و متخصصان این حوزه فراهم می‌آورد و می‌توانند از این پتانسیل به نفع جامعه و رفع مشکلات این حوزه استفاده کنند.

دکتر حمیدرضا خانکه، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز در این مراسم با اشاره به تاریخچه همکاری این دانشگاه با پلیس راهور طی سه سال اخیر، گفت: با امضای تفاهم ‌نامه همکاری دوجانبه، چندین طرح پژوهشی در سطح دکتری و فوق دکتری با پلیس راهور شکل گرفت و در حال پیگیری آن هستیم.

خانکه افزود: امیدواریم با راه‌اندازی گروه و مرکز تحقیقات سلامت در حوادث ترافیکی و دپارتمان مربوطه، بتوانیم اولین داوطلبان مستر حوزه حوادث ترافیکی را جذب کنیم.

وی همچنین با اشاره به تاسیس دبیرخانه شبکه ملی تحقیقات سلامت در حوادث ترافیکی در دانشگاه علوم بهزیستی، اظهار کرد: در عین حال که پتانسیل ارزشمندی به لحاظ نیروی متخصص در این دانشگاه موجود است، اما منابع مالی نیز در حمایت از این بخش مهم و حائز اهمیت است و امیدوارم با تلاش همه و همکاری پلیس راهور ، طرح‌های ملی در این حوزه تعریف شود.

خانکه به هزینه‌کرد ۷ تا ۱۰ درصدی تولید ناخالص ملی در حوزه حوادث ترافیکی اشاره کرد و افزود: متاسفانه ۵۰ درصد آسیب‌ها مربوط به ضعف در اقدامات پیش بیمارستانی است و امیدواریم بتوانیم با طراحی نقشه علمی کشور در این حوزه، شواهدی تولید کنیم که راهگشای مسؤولان کشور در این خصوص باشد.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

پیروز کرمی گفت:سرانه دانش آموزی در مدارس  کهگیلویه و بویراحمد ۸.۲ درصد بوده که نسبت به متوسط کشور که تقریبا ۵.۲ می باشد سرانه آموزشی نسبتا خوبی را در استان داریم.  در سال گذشته ۱۷۴ کلاس درس توسط سازمان نوسازی مدارس کهگیلویه...
دکتر پیمان صابریان گفت:پیشرفت های خوب و قابل توجهی را به نظر امکانات نرم افزاری و سخت افزاری داشتیم و دکتر کولیوند زحمات زیادی داشتند.  هدفمان این است که بتوانیم خدمات و امکانات با کیفیتی به مردم ارائه کنیم.  با تامین بودجه،...

مطالب مرتبط با برچسب