پنجشنبه, ۳۰ دی ۱۴۰۰
»   اجتماعی, امور زیربنایی  »   افتتاح نمایشگاه «زمین، نبض مازندران»/ پرداخت هزینه مرکبات مازندران تا پایان بهمن ماه
۶ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۱۱:۵۹

افتتاح نمایشگاه «زمین، نبض مازندران»/ پرداخت هزینه مرکبات مازندران تا پایان بهمن ماه

دلاور حیدرپور ، رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران در حاشیه افتتاح نمایشگاه «زمین، نبض مازندران» در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی درباره زمان پرداخت خسارت باغداران مازندرانی، افزود: خسارت مستقیم برف و تبلیغات دروغین در خارج استان که پرتقال‌های مازندران یخ زده است، سبب ضرر بسیاری به کشاورزان شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران گفت: هنوز اعتبارات دولتی مصوبه هیات دولت برای جبران خسارت باغداران در اختیار جهاد کشاورزی قرار نگرفته است اما تلاش می کنیم تا پایان بهمن، هزینه مرکبات باغداران پرداخت شود.

وی با بیان اینکه دولت مصوبه ای برای جبران خسارت تصویب کرد که در حال عملیاتی شدن است، اضافه کرد: سازمان جهادکشاورزی مازندران به پشتوانه مصوبات وارد بازار شد و پرتقال های یخ زده را از چرخه مصرف خارج کرد. حدود ۱۳۰ هزار تن پرتقال یخ زده با کمک فرمانداری، بخشداری و دهیاری ها با اعتبار نزدیک ۵۰ میلیارد تومان خریداری شد و از چرخه خارج کردیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران با بیان اینکه پرتقال ها را به ۳ قسمت درجه بندی کردیم، گفت: نزدیک ۳۵ هزار تن پرتقال در قالب خرید تضمینی خریداری شده و مقداری به کارخانه کنستانتره و مقداری نیز به خراسان رضوی و ارومیه فرستاده شده است. هنوز اعتبارات دولتی مصوبه هیات دولت در اختیار جهاد کشاورزی قرار نگرفته است اما تلاش می کنیم تا پایان بهمن ماه، هزینه مرکبات باغداران پرداخت شود.

وی بیان کرد: پس از پرداخت خسارت باغداران، معرفی به بانک برای دریافت تسهیلات با بهره ۱۰ درصدی صورت می گیرد و  نیز پول خرید تضمینی به آنان پرداخت می شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران با اشاره به اینکه براساس مصوبه، ذخیره سازی ۳۰۰۰ تن پرتقال در کشور صورت می گیرد، افزود: بخش بیشتر این مرکبات از مازندران تامین می شود که در حال حاضر ذخیره سازی مرکبات به وسیله سازمان تعاون روستایی درحال انجام است.

وی با بیان اینکه بین ۲۲۰۰ تا ۲۴۰۰ تومان نرخ خرید مرکبات از باغداران برای ذخیره سازی است، گفت: سهم استان ها برای خرید مرکبات تعیین و سپس ارسال به استان ها صورت می گیرد.

حیدرپور با بیان اینکه کشاورزی مقرون به صرفه است اما باید توجیه اقتصادی داشته باشد، خاطرنشان کرد: باید در کنار اراضی، گردشگری کشاورزی را توسعه دهیم. با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امکان اجرای تورگردی و روستا گردی وجود دارد. تور گردشگری درآمد جانبی برای کشاورزان فراهم می کند و گردشگران نیز می توانند با قیمت مناسب محصولات را خریداری کنند.

وی با بیان اینکه در مازندران حداقل واحد باغی سه هکتار و زراعت ۵ هکتار است، افزود: مازندران به دلیل منابع آب امکان ۳ بار کشت در اراضی را داراست.

پایان خبر – ن ش

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی  , امور زیربنایی

قطعه‌ سازان کشور به‌عنوان بنگاه‌ های خصوصی فعال در این حوزه، طی دو تحریم بین‌ المللی، با وجود تمام مشکلاتی که بر سر راه تامین مواد اولیه و به موازات آن مبادلات پولی وجود داشت، تا به امروز خطوط تولیدی...
بحث عرضه املاک در بورس‌ کالا مجددا بر سر زبان‌ ها افتاده است؛ تا جایی که آخرین‌ بار شهردار تهران از عرضه املاک شهرداری در این بازار خبر داد. این در حالی بود که روزهای گذشته نیز برخی از مسوولان...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها