یکشنبه, ۳۰ خرداد ۱۴۰۰
»   اجتماعی, امور زیربنایی  »   افتتاح نمایشگاه «زمین، نبض مازندران»/ پرداخت هزینه مرکبات مازندران تا پایان بهمن ماه
۶ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۱۱:۵۹

افتتاح نمایشگاه «زمین، نبض مازندران»/ پرداخت هزینه مرکبات مازندران تا پایان بهمن ماه

دلاور حیدرپور ، رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران در حاشیه افتتاح نمایشگاه «زمین، نبض مازندران» در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوالی درباره زمان پرداخت خسارت باغداران مازندرانی، افزود: خسارت مستقیم برف و تبلیغات دروغین در خارج استان که پرتقال‌های مازندران یخ زده است، سبب ضرر بسیاری به کشاورزان شد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران گفت: هنوز اعتبارات دولتی مصوبه هیات دولت برای جبران خسارت باغداران در اختیار جهاد کشاورزی قرار نگرفته است اما تلاش می کنیم تا پایان بهمن، هزینه مرکبات باغداران پرداخت شود.

وی با بیان اینکه دولت مصوبه ای برای جبران خسارت تصویب کرد که در حال عملیاتی شدن است، اضافه کرد: سازمان جهادکشاورزی مازندران به پشتوانه مصوبات وارد بازار شد و پرتقال های یخ زده را از چرخه مصرف خارج کرد. حدود ۱۳۰ هزار تن پرتقال یخ زده با کمک فرمانداری، بخشداری و دهیاری ها با اعتبار نزدیک ۵۰ میلیارد تومان خریداری شد و از چرخه خارج کردیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران با بیان اینکه پرتقال ها را به ۳ قسمت درجه بندی کردیم، گفت: نزدیک ۳۵ هزار تن پرتقال در قالب خرید تضمینی خریداری شده و مقداری به کارخانه کنستانتره و مقداری نیز به خراسان رضوی و ارومیه فرستاده شده است. هنوز اعتبارات دولتی مصوبه هیات دولت در اختیار جهاد کشاورزی قرار نگرفته است اما تلاش می کنیم تا پایان بهمن ماه، هزینه مرکبات باغداران پرداخت شود.

وی بیان کرد: پس از پرداخت خسارت باغداران، معرفی به بانک برای دریافت تسهیلات با بهره ۱۰ درصدی صورت می گیرد و  نیز پول خرید تضمینی به آنان پرداخت می شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران با اشاره به اینکه براساس مصوبه، ذخیره سازی ۳۰۰۰ تن پرتقال در کشور صورت می گیرد، افزود: بخش بیشتر این مرکبات از مازندران تامین می شود که در حال حاضر ذخیره سازی مرکبات به وسیله سازمان تعاون روستایی درحال انجام است.

وی با بیان اینکه بین ۲۲۰۰ تا ۲۴۰۰ تومان نرخ خرید مرکبات از باغداران برای ذخیره سازی است، گفت: سهم استان ها برای خرید مرکبات تعیین و سپس ارسال به استان ها صورت می گیرد.

حیدرپور با بیان اینکه کشاورزی مقرون به صرفه است اما باید توجیه اقتصادی داشته باشد، خاطرنشان کرد: باید در کنار اراضی، گردشگری کشاورزی را توسعه دهیم. با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری امکان اجرای تورگردی و روستا گردی وجود دارد. تور گردشگری درآمد جانبی برای کشاورزان فراهم می کند و گردشگران نیز می توانند با قیمت مناسب محصولات را خریداری کنند.

وی با بیان اینکه در مازندران حداقل واحد باغی سه هکتار و زراعت ۵ هکتار است، افزود: مازندران به دلیل منابع آب امکان ۳ بار کشت در اراضی را داراست.

پایان خبر – ن ش

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی  , امور زیربنایی

سیمین مشکی  گفت:شرکت دانش بنیان پتکو در طی سالهای فعالیت خود، همواره با طی نمودن مسیر رشد و تعالی و نیز بهبود مستمر کیفیت محصولات و ارائه خدمات مناسب به مشتریان خود، سعی نموده است تا  افزایش رضایت حداکثری را...
به نقل از اقتصاد آنلاین،مزایده، اصلی‌ترین روش برای فروش اموال پیش از راه‌اندازی بازار املاک و مستغلات بود. اما با ایجاد بازاری جدید، روش حراج جایگزین روش سنتی برای دارندگان املاک شد. از سوی دیگر ساختار بورس کالا ...

مطالب مرتبط با برچسب