دوشنبه, ۰۶ تیر ۱۴۰۱
»   اجتماعی, اقتصادی, بانک و بیمه  »   افزایش تمکین مالیاتی با افزایش رضایتمندی مودیان حاصل می شود
19 بهمن 1395 , ساعت 11:27

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان :

افزایش تمکین مالیاتی با افزایش رضایتمندی مودیان حاصل می شود

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان گفت: افزایش تمکین مالیاتی با افزایش رضایتمندی مودیان حاصل می شود .

میرحیدر رضوی  اظهار کرد: بررسی‌ها و مطالعات صورت گرفته در کشورهای مختلف جهان حکایت از این امر مسلم دارد که رابطه مستقیم و تنگاتنگی میان رضایت‌مندی و جلب اعتماد مودیان از یکسو و تمکین مالیاتی از سوی دیگر وجود دارد. این موضوع در کشور ما نیز مصداق داشته، به همین سبب از آغاز شکل‌گیری سازمان امورمالیاتی کشور، مودی‌مداری و جلب اعتماد و رضایت‌مندی آنان یکی از مهمترین و اساسی‌ترین طرح‌ها و برنامه‌های این سازمان بوده است.

وی افزود: متولیان و دست‌اندرکاران سازمان مذکور به خوبی به این موضوع واقف‌اند که هر چه مودیان رضایت‌مندی بیشتری از سیستم‌های مالیاتی داشته باشند به همان نسبت نیز تمکین مالیاتی فزونی گرفته و در نتیجه وصول مالیات افزایش می‌یابد و این امر در نهایت به افزایش درآمدهای مالیاتی منتج می‌شود و از آنجایی که شاهد کاهش شدید قیمت نفت هستیم و این امر در کاهش منابع درآمدی دولت بسیار چشمگیر است پس ز این رو می‌طلبد دولت تلاش خود را در تحقق سایر منابع درآمدی از جمله درآمدهای مالیاتی معطوف کند.

رضوی یادآور شد: صاحب‌نظران و کارشناسان معتقدند که برای افزایش سهم درآمدهای مالیاتی در وهله نخست می‌بایست درجه اعتماد و رضایت‌مندی مودیان افزایش یابد. گفتنی است که تحقق این امر فقط در گرو تشخیص دقیق درآمد مشمول مالیات و تعیین مالیات حقه امکان‌پذیر بوده، که لازمه آن داشتن اطلاعات دقیق از فعالیت‌های مودیان و اسناد و مدارک آنان است.

این مسئول ادامه داد: به دیگر سخن هر چه فعالیت‌های اقتصادی شفاف‌تر و اسناد و مدارک، دقیق‌تر تنظیم شده باشد. از یکسو امکان محاسبه دقیق‌تر درآمد مشمول مالیات مودیان بیشتر شده و از سوی دیگر نیز میزان اعتراض‌های فعالان اقتصادی هم به حداقل ممکن کاهش می‌یابد. در نهایت تمکین داوطلبانه مالیات افزایش و وصول مالیات نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن میسّر می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان تصریح کرد: ملاحظه می‌شود که شفافیت فعالیت‌های مودیان اهمیت فوق‌العاده‌ای در تعیین دقیق درآمد مشمول مالیات آنان خواهد داشت از این‌رو قانون‌گذار در آخرین اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۳۱ تیرماه ۹۴ تلاش داشته است با گنجاندن برخی از مواد در راستای شفافیت فعالیت‌های اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی گام‌های موثر و بلندی را بردارد.

پایان خبر – ن ش

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی  , اقتصادی  , بانک و بیمه

علی محمد چوپانی رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی گرگان، گفت : در گذشته کشاورزان ما به دولت یارانه می دادند و اخیرا هرچه قیمت جهانی است در دلار نیمایی ضرب می شود و قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی...
نشست بررسی ظرفیتهای مازندران و استرالیا جهت برقراری تعاملات تجاری بین دو طرف، با حضور سفیر استرالیا در تهران، رییس و نایب رییس اتاق بازرگانی مازندران و رییس نمایندگی امورخارجه در مازندران در سالن کنفرانس اتاق برگزار شد. رییس اتاق بازرگنی...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها