چهارشنبه, ۱۰ آذر ۱۴۰۰
»   اجتماعی, اقتصادی, بانک و بیمه  »   افزایش تمکین مالیاتی با افزایش رضایتمندی مودیان حاصل می شود
۱۹ بهمن ۱۳۹۵ , ساعت ۱۱:۲۷

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان :

افزایش تمکین مالیاتی با افزایش رضایتمندی مودیان حاصل می شود

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان گفت: افزایش تمکین مالیاتی با افزایش رضایتمندی مودیان حاصل می شود .

میرحیدر رضوی  اظهار کرد: بررسی‌ها و مطالعات صورت گرفته در کشورهای مختلف جهان حکایت از این امر مسلم دارد که رابطه مستقیم و تنگاتنگی میان رضایت‌مندی و جلب اعتماد مودیان از یکسو و تمکین مالیاتی از سوی دیگر وجود دارد. این موضوع در کشور ما نیز مصداق داشته، به همین سبب از آغاز شکل‌گیری سازمان امورمالیاتی کشور، مودی‌مداری و جلب اعتماد و رضایت‌مندی آنان یکی از مهمترین و اساسی‌ترین طرح‌ها و برنامه‌های این سازمان بوده است.

وی افزود: متولیان و دست‌اندرکاران سازمان مذکور به خوبی به این موضوع واقف‌اند که هر چه مودیان رضایت‌مندی بیشتری از سیستم‌های مالیاتی داشته باشند به همان نسبت نیز تمکین مالیاتی فزونی گرفته و در نتیجه وصول مالیات افزایش می‌یابد و این امر در نهایت به افزایش درآمدهای مالیاتی منتج می‌شود و از آنجایی که شاهد کاهش شدید قیمت نفت هستیم و این امر در کاهش منابع درآمدی دولت بسیار چشمگیر است پس ز این رو می‌طلبد دولت تلاش خود را در تحقق سایر منابع درآمدی از جمله درآمدهای مالیاتی معطوف کند.

رضوی یادآور شد: صاحب‌نظران و کارشناسان معتقدند که برای افزایش سهم درآمدهای مالیاتی در وهله نخست می‌بایست درجه اعتماد و رضایت‌مندی مودیان افزایش یابد. گفتنی است که تحقق این امر فقط در گرو تشخیص دقیق درآمد مشمول مالیات و تعیین مالیات حقه امکان‌پذیر بوده، که لازمه آن داشتن اطلاعات دقیق از فعالیت‌های مودیان و اسناد و مدارک آنان است.

این مسئول ادامه داد: به دیگر سخن هر چه فعالیت‌های اقتصادی شفاف‌تر و اسناد و مدارک، دقیق‌تر تنظیم شده باشد. از یکسو امکان محاسبه دقیق‌تر درآمد مشمول مالیات مودیان بیشتر شده و از سوی دیگر نیز میزان اعتراض‌های فعالان اقتصادی هم به حداقل ممکن کاهش می‌یابد. در نهایت تمکین داوطلبانه مالیات افزایش و وصول مالیات نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن میسّر می‌شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان تصریح کرد: ملاحظه می‌شود که شفافیت فعالیت‌های مودیان اهمیت فوق‌العاده‌ای در تعیین دقیق درآمد مشمول مالیات آنان خواهد داشت از این‌رو قانون‌گذار در آخرین اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۳۱ تیرماه ۹۴ تلاش داشته است با گنجاندن برخی از مواد در راستای شفافیت فعالیت‌های اقتصادی اشخاص حقیقی و حقوقی گام‌های موثر و بلندی را بردارد.

پایان خبر – ن ش

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی  , اقتصادی  , بانک و بیمه

مشاهدات میدانی قیمت انواع برنج به ویژه برنج خارجی با آزاد شدن واردات این محصول کمی ارزان شده و برنج های مانده در گمرک در حال ورود به کشور است و زمینه عرضه در بازار را تقویت کرده است. هر کیلوگرم...
بهمن دانایی در گفتگو با خبرنگار مهر درباره اصلاح نرخ خرید تضمینی چغندر قند و افزایش قیمت چغندر بهاره به ١٧٠٠ تومان گفت: دیروز جلسه شورای قیمت‌گذاری و اتخاذ سیاستهای حمایتی محصولات اساسی کشاورزی تشکیل شد و با مساعدت شخص...

مطالب مرتبط با برچسب