جمعه, ۲۷ فروردین ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   افزایش خطر شیوع بیماری تب کریمه کنگو با کشتار غیرمجاز دام
۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶ , ساعت ۱۲:۳۳

افزایش خطر شیوع بیماری تب کریمه کنگو با کشتار غیرمجاز دام

مدیر کل دامپزشکی استان یزد گفت : کشتار غیرمجاز دام خارج از کشتارگاه، خطر شیوع بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو را به دنبال دارد .

به نقل از ایسنا ، دکتر «علی‌اکبر حدادزاده» با اعلام این خبر اظهار کرد: بیماری تب کریمه‌کنگو، یک بیماری ویروسی مشترک بین دام و انسان است و گزش کنه شایعترین راه انتقال این بیماری از دامی به دام دیگر است که در فصل تابستان شیوع بیشتری پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: از آنجا که این بیماری مهلک به شمار می‌رود، به دامداران و مصرف‌کنندگان گوشت قرمز توصیه می‌شود با رعایت موازین بهداشتی از شیوع و انتقال این بیماری در جمعیت دامی و نیز جامعه انسانی پیشگیری کنند.

مدیر کل دامپزشکی استان در ادامه به اهمیت کشتار اصولی دام در  کشتارگاه و نقش آن در پیشگیری از بیماری تب کریمه کنگو اشاره کرد و گفت: کشتار غیرمجاز دام به معنای کشتار حیوان در خارج از کشتارگاه بدون نظارت کارشناسان دامپزشکی است و یکی از عوامل مهم در شیوع و بروز بیماری تب کریمه کنگو به شمار می‌رود .

این مقام مسئول تصریح کرد: از اهم اقدامات پیشگیرانه در زمینه جلوگیری از شیوع بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو، نظارت بر رعایت کامل ضوابط بهداشتی و قرنطینه‌ای حمل و نقل دام به ویژه در مناطقی که سابقه بروز بیماری وجود دارد و نظارت بر اجرای صحیح ضوابط بهداشتی کشتار دام و تجهیز کشتارگاه‌ها به سردخانه بالای صفر به منظور نگهداری لاشه‌های کشتار شده برای مدت ۲۴ ساعت در دمای صفر تا چهار درجه سانتی‌گراد است که این فرایند منجر به کاهش PH گوشت و از بین رفتن عامل بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو می‌شود.

حدادزاده بازرسی بهداشتی لاشه‌ها پس از کشتار، گزارش‌دهی موارد مضنون به بیماری و اطلاع‌رسانی به عموم مردم از طریق رسانه‌ها در جهت بالا بردن آگاهی عمومی در زمینه رعایت موارد ایمنی را از جمله دیگر اقدامات پیشگیرانه دامپزشکی برشمرد و گفت: امیدواریم با تلاش پرسنل دامپزشکی و آگاهی هر چه بیشتر آحاد جامعه به ویژه گروه‌های در معرض خطر از قبیل بازرسین بهداشتی دامپزشکی، نقل و انتقال‌دهندگان دام، قصابان، دامداران و غیره، شاهد به حداقل رسیدن موارد بروز این بیماری کشنده و مشترک باشیم.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

به نقل از ایسنا، باشگاه پرسپولیس که در سال‌های اخیر با بحران‌های مالی بزرگی دست و پنجه نرم کرده و حالا هم با وجود قهرمانی‌های متعدد در لیگ و نایب‌قهرمانی در آسیا با پول‌های قرضی اداره می‌شود، از نظر دارایی‌های...
به نقل از ایسنا، فدراسیون فوتبال روزهای سیاهی را در سال ۹۹ سپری کرد اما پایان این همه تاریکی، با برگزاری انتخابات همراه بود تا اهالی فوتبال به آینده و سروسامان گرفتن این وضعیت امیدوار باشند. شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها