جمعه, ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   افزایش غافلگیرانه قیمت نفت در بازارهای جهانی
۲۲ خرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۱۴:۲۴

افزایش غافلگیرانه قیمت نفت در بازارهای جهانی

نفت در معاملات روز دوشنبه بازار جهانی با این باور که قیمت‌ها ممکن است پس از ریزش چشمگیر در هفته گذشته به کف رسیده باشد، افزایش یافت.

به نقل از ایسنا، نفت برنت که قیمت پایه بازار جهانی است، ۴۸.۴۱ دلار در هر بشکه معامله شد که ۲۶ سنت یا ۰.۵ درصد نسبت به قیمت نهایی روز جمعه افزایش داشت.

نفت وست تگزاس اینترمدینت با ۲۴ سنت یا ۰.۵ درصد افزایش، در ۴۶.۷ دلار در هر بشکه ایستاد.

هر دو قیمت پایه هفته گذشته در واکنش به آمار افزایش ذخایر نفت آمریکا حدود ۴ درصد کاهش ثبت کردند.

به گفته معامله‌گران، قیمت‌ها به دنبال رشد معاملات سفته ای و افزایش حجم معاملات خرید افزایش یافته است. افزایش معاملات خرید به دنبال کاهش حدود ۱۰ درصدی بهای معاملات برنت و نفت وست تگزاس اینترمدینت از ۲۵ ماه مه که توافق کاهش تولید اوپک تمدید شد، روی داده است.

در حالیکه به نظر می‌رسد بازار مالی تا حدودی اطمینان پیدا کرده که قیمت‌ها ممکن است به کف رسیده باشندَ، اما بازار فیزیکی همچنان با عرضه بالایی مواجه است به خصوص که فعالیت حفاری نفت در آمریکا همچنان رو به رشد است.

طبق آماری که گروه صنعتی بیکرهیوز در روز جمعه منتشر کرد، شرکت‌های انرژی آمریکا در هفته منتهی به ۹ ژوئن، ۸ دکل حفاری جدید اضافه کرده و مجموع دکل‌های حفاری را به ۷۴۱ حلقه رساندند که بالاترین سطح از آوریل سال ۲۰۱۵ بود.

بر پایه آمار رسمی، تولید نفت آمریکا بیش از ۱۰ درصد از اواسط سال ۲۰۱۶ رشد کرده و به ۹.۳ میلیون بشکه در روز رسیده است. طبق پیش بینی اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تولید این کشور احتمالا در سال آینده به بالای ۱۰ میلیون بشکه در روز افزایش خواهد یافت.

بر اساس گزارش رویترز، افزایش تولید آمریکا، تلاش‌های اوپک و سایر تولید کنندگان بزرگ برای حذف مازاد عرضه و حمایت از قیمت‌ها را تضعیف می‌کند. این تولید ‌کنندگان اواخر سال گذشته موافقت کردند تولیدشان را به میزان حدود ۱.۸ میلیون بشکه در روز کاهش دهند و ماه گذشته توافق کردند این کاهش به مدت ۹ ماه دیگر تا پایان سه ماهه اول سال ۲۰۱۸ ادامه پیدا کند.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

آرمین سلسانی ، در حاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به موضوعی که برای یکی از معادن واقع در منطقه حفاظت شده پیش آمده و محل اختلاف محیط زیست و سازمان صنعت، معدن و...
به نقل از ایرنا،کلکسیون هنری هری مکلو میلیاردر آمریکایی و همسرش، لیندا، پاییز امسال در رویدادی که بسیاری هنردوستان انتظارش را می‌کشیدند، طی دو مرحله در ساتبیز نیویورک به مزایده گذاشته می‌شود. این کلکسیون شامل ۶۵ اثر هنری است که از جمله مهمترین آنها...

مطالب مرتبط با برچسب