دوشنبه, ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
»   بین الملل  »   افغانستان بازاری مناسب برای صادرات محصولات مازندران
۳ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۹:۱۱

افغانستان بازاری مناسب برای صادرات محصولات مازندران

تبادلات تجاری با کشوری های همسایه یکی از اولویت های اصلی پارلمان بخش خصوصی برای ارزآوری و افزایش صادرات استان مازندران است. متولیان این بخش برای ایجاد ارتباط با بازار های این کشورها برنامه های زیادی را در دستور کار دارند. در همین ارتباط بود که هیاتی از فعالان بخش خصوصی صنعت مازندران به همراه رئیس و نایب رئیس اتاق بازرگانی این استان به کشور افغانستان سفر کرده و با کمیته های اقتصادی و استاندار(والی) ولایت بلخ این کشور دیدارهایی داشتند.

با انعقاد این تفاهم نامه به نظر می رسد که بخش زیادی از برنامه رسیدن به صادرات ۳ میلیارد دلاری در سال برای مازندران محقق شود. برنامه ای که از چند ماه قبل در دستور کاری اتاق بازرگانی مازندران قرار گرفته و تا کنون بخش هایی از روند رسیدن به آن اجرایی شده است.

عبداله مهاجر دارابی رئیس اتاق بازرگانی مازندران در گفت و گو با خبرنگار ایران در مورد سفر اخیر به افغانستان و نتایج آن گفت: افغانستان را بازاری مناسب برای صادرات محصولات استان دانست.

وی افزود: افغانستان کشوری ۱۰۰درصد وارداتی است و به نظر می رسد فرصت های خوبی برای صادرات ایران در این کشور وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه زبان،دین و مرزهای مشترک بین ایران و افغانستان سبب توسعه صادرات خواهد شد،خاطرنشان کرد: تامین انواع کالاهای مصرفی و واسطه‌ای و حضور کالاهای ایرانی در بازار افغانستان می تواند سبب رونق اقتصادی کشور شود.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران با بیان اینکه ظرفیت‌ها و زمینه‌های مساعدی برای حضور بخش خصوصی و فعالان اقتصادی در افغانستان وجود دارد،یادآورشد: استان مازندران می تواند با توجه به این ظرفیت ها تمامی محصولات خود را به افغانستان صادر کند.

مهاجر با اشاره به دیدار خود با کمیته های اقتصادی افغانستان این سفر را برای آینده تجاری مازندران و افغانستان مطلوب دانست و گفت:امید است بتوانیم بازارهای افغانستان را با محصولات تولیدی مازندران در دست بگیریم.

مطالب مرتبط با موضوع بین الملل

به نقل از ایسنا، مسوولان موزه هنر متروپولیتن قصد دارند برای جبران خسارت‌های مالی ناشی از تعطیلی دوران همه‌گیری ویروس کرونا بیش از ۲۰۰ عکس از مجموعه‌های این موزه را در حراجی پیش رو کریستیز به فروش برسانند. خسارت مالی ناشی از...
دکتر حبیب‌الله مسعودی فرید  گفت:اورژانس اجتماعی از سوی سازمان بهزیستی به صورت مناقصه و پیمانکاری به بخش خصوصی واگذار می‌شود و برخی از کلینیک‌های خصوصی هر کسی نمی‌تواند این امتیاز را بگیرد زیرا یکی از طرح‌های به اصطلاح «تپل» بهزیستی...

مطالب مرتبط با برچسب

به نقل از رویترز ; در انفجار خودرو بمب‌گذاری شده در مرکز شرقی افغانستان،شهر غزنی 14 نفر کشته و 180 نفر هم زخمی شدند. این حادثه در نزدیکی یک مدرسه اتفاق افتاده و وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرد در بین مجروحان...
رئیس اتاق مشترک ایران و افغانستان (شعبه مشهد) گفت: ایجاد یک انجمن یا تشکل واحد برای سرمایه گذاران افغانستانی در ایران، کمک خواهد کرد تا صدای واحدی شکل بگیرد و پیگیری موانع و مشکلات این گروه از فعالان اقتصادی، با...