دوشنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۱
»   اجتماعی  »   امضای تفاهم نامه افزایش حقوق و مبنای حق بیمه “نانوایان”
27 اردیبهشت 1396 , ساعت 10:49

امضای تفاهم نامه افزایش حقوق و مبنای حق بیمه “نانوایان”

رئیس سازمان تامین اجتماعی از انعقاد تفاهم‌نامه میان این سازمان و صنف خبازان و نانوایان خبر داد و گفت: به موجب یکی از بندهای این تفاهم‌نامه شاهد افزایش دستمزد و افزایش مبنای حق بیمه نانوایان در سراسر کشور خواهیم بود.

به نقل از ایسنا، سیدتقی نوربخش در مراسم انعقاد تفاهم‌نامه میان این سازمان و صنف خبازان و نانوایان که در محل سازمان تامین اجتماعی برگزار شد گفت: مذاکرات مستمری با صنف نانوایان و اتاق اصناف ایران آغاز شده است که موارد متعددی برای ایفای تعهدات سازمان تامین اجتماعی و سهولت مزایای بیمه‌ای بر اساس قانون کارگاه‌های زیر پنج نفر به صنف نانوایان ارائه خواهد شد.

وی در ادامه با بیان آنکه صنف نانوایان و خبازان مشمول قانون کارگاه‌های زیر پنج نفر می شوند، گفت: علاوه بر نانوایان ۳۷ صنف دیگر نیز در شرایط فعلی از این مزایا بهره‌مند می‌شوند که به موجب قانون، دو سوم حق بیمه کارفرما را در این اصناف دولت پرداخت می‌کند.

رئیس سازمان تامین اجتماعی با بیان آنکه تفاهم‌نامه میان سازمان تامین اجتماعی و صنف نانوایان و خبازان امروز امضاء شد افزود: در نظر داریم تا در صنوف مختلف تمرکز بیمه‌ای داشته باشیم تا اقدامات سازمان تامین اجتماعی تخصصی‌تر شود. همانطور که هفته قبل نیز با هنرمندان و اصحاب فرهنگ و رسانه تفاهم نامه‌ای را به امضاء رساندیم.

نوربخش به تفاهم‌نامه با صنف نانوایان و خبازان اشاره کرد و گفت: بر اساس این تفاهم‌نامه در شرق، غرب، شمال و جنوب تهران چهار شعبه تخصصی راه اندازی خواهد شد به طوریکه با راه اندازی این شعب ویژه بتوانیم به صورت تخصصی به امور نانوایان بپردازیم.

نوربخش همچنین خاطرنشان کرد: ماده ۹۲ قانون نظام صنفی در خصوص بازرسی‌هاست که این بازرسی‌ها نیز با تعامل خود اصناف صورت خواهد گرفت و بر اساس این تفاهم‌نامه بازرسی‌ها را به طور مشترک با همکاری اتحادیه صنف نانوایان در قالب قانون ماده ۹۲ نظام صنفی انجام خواهیم داد تا حقی از کسی تضییع نشود و حتی حقوق و سوابق کارگران مقطعی نیز تضعیف نشود.

رئیس سازمان تامین اجتماعی همچنین گفت: از این پس بازرسی از سوی خود صنف نانوایان به صورت به خط انجام خواهد شد.

نوربخش همچنین به اصلاح دستمزدها اشاره کرد و گفت: اصلاح دستمزد مقطوع برای صنوف مختلف از جمله نانوایان انجام خواهد شد که امیدواریم در جریان این اصلاحات دستمزد این قشر ارتقاء پیدا کند تا از این پس شاهد افزایش دستمزد و مبنای حق بیمه نانوایان و خبازان باشیم.

وی همچنین گفت: تا یک ماه آینده رقم نهایی دستمزد مقطوع این قشر اعلام خواهد شد.

به گفته زدا، این فرآیندها برای سایر گروه‌های تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی که دارای تیراژ بالایی هستند اجرا خواهد شد و تمامی این اقدامات در راستای تحولات اداری و به روز کردن سیستم‌های سازمان تامین اجتماعی است.

به گزارش ایسنا، میرخانی، نماینده اتاق اصناف ایران نیز در مراسم امضای این تفاهم‌نامه به مسئله عدم افزایش قیمت نان اشاره کرد و گفت: سیاست‌های دولت یازدهم عدم افزایش قیمت نان است. به طوریکه سه سال است که هیچ افزایش قیمت نانی نداشتیم.

وی ادامه داد: این در حالیست که نانوایان نیز هر ساله به طور طبیعی و منطقی افزایش هزینه‌هایی مانند افزایش دستمزد، افزایش هزینه آب و برق و … را تجربه می‌کنند.

میرخانی افزود: صنف نانوایان صنفی تک محصولی هستند در حالیکه سایر مشاغل در صورت عدم تامین هزینه‌ها می‌توانند محصولات دیگری را نیز ارائه دهند.

وی خاطرنشان کرد: اگر بخواهیم کیفیت نان را حفظ کنیم باید همه هزینه‌ها را ببینیم و در خصوص دستمزد مقطوع صنف نانوایان بررسی‌هایی صورت گیرد وگرنه خسارت مالی به آنها وارد خواهد شد.

نماینده اتاق اصناف ایران در پایان تاکید کرد: اتحادیه نهایت همکاری را برای تدوین تفاهم‌نامه و اجرایی شدن آن خواهد داشت.

مدیرعامل تعاونی نانوایان نیز در این مراسم خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۸۲ هزار واحد نانوایی در کل کشور فعال هستند به طوریکه تا سال گذشته تعداد این واحدها ۷۲ هزار واحد بوده است اما از ششم مهرماه سال ۹۵ حدود ۱۰ هزار واحد رسمی نیز به صنف نانوایان افزوده شده و در حال حاضر نیز این ۸۲ هزار واحد نانوایی تامین کننده ۹۵ درصد نان کشور هستند و تصمیمات این تفاهم‌نامه برای نانوایی‌های کل کشور اجرا خواهد شد.

رئیس سازمان تامین اجتماعی همچنین در این مراسم یادآور شد که هفته آینده تفاهم‌نامه‌ای میان این سازمان و اتاق اصناف ایران نیز منعقد خواهد شد.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران از ساماندهی سازه های تبلیغاتی شهر تهران خبر داد. رضا صیادی  درباره افزایش غیر متعارف سازه‌های تبلیغاتی در تهران و ساماندهی آنها، گفت: خیلی نمی خواهم مسائل را به دوران های مدیریتی ارتباط بدهم، اما اتفاقی...
علی محمد چوپانی رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی گرگان، گفت : در گذشته کشاورزان ما به دولت یارانه می دادند و اخیرا هرچه قیمت جهانی است در دلار نیمایی ضرب می شود و قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی...

مطالب مرتبط با برچسب

 شهر جدید تیس که در شهرستان کنارک استان سیستان و بلوچستان واقع است، با عملکرد سکونتی خدماتی، جمعیت پذیری ۱۵۰ هزار نفر و مساحت ۴۳۰۰ هکتار، از امکانات و پتانسیل های ویژه ای جهت سرمایه گذاری و توسعه در منطقه...

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها