پنجشنبه, ۰۹ تیر ۱۴۰۱
»   اقتصادی, انرژی  »   امواج خطوط برق فشار قوی ؛ سلامت تهرانی ها در خطر است
28 فروردین 1396 , ساعت 12:52

رییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران :

امواج خطوط برق فشار قوی ؛ سلامت تهرانی ها در خطر است

مهندس محمد حقانی ، رییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران گفت: سلامت عموم افراد به ویژه کودکانی که در مجاورت خطوط فشار قوی برق زندگی می کنند و در معرض میدان مغناطیسی این خطوط قرار دارند، در معرض تهدید قرار دارد و به عنوان نمونه قرار گرفتن محل زندگی کودکان در مجاورت خطوط مذکور، خطر ابتلا به سرطان خون در آنان را افزایش می دهد.

وی با اعلام اینکه هر چه مجاورت با خطوط فشار قوی برق و هر چه شدت میدان مغناطیسی ناشی از آن بیشتر باشد، پرتوگیری از آن افزایش یافته و در نتیجه آثار و عوارض آن بر سلامت افراد نیز بیشتر می شود، تأکید کرد: این خطوط نه تنها بر سلامت انسان ها می توانند مؤثر باشند، بلکه بر رشد گیاهان و سلامت درختان نیز می توانند اثرات سوء بر جای بگذارند.

امواج خطوط برق فشار قوی سلامت مردم را به خطر می اندازد

رییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه متأسفانه شاهد همجواری بخشی از شهروندان تهران در محله های مختلف شهر با دکل های انتقال فشار قوی برق هستیم، اظهار کرد: این همزیستی غیر مسالمت آمیز را در بلوار ابوذر در شرق تهران، محله شهران در شمال غرب تهران، محله های شرقی تهران پارس در شمال شرق تهران و محله های بعثت و خزانه در جنوب تهران شاهد هستیم.

حقانی با بیان این که امواجی که از خطوط انتقال فشار قوی برق ساطع می شود، بر سلامت ساکنان نقاطی که در حاشیه این خطوط قرار دارند اثر می گذارد، تصریح کرد: هر چه ولتاژ خطوط فشار قوی بالاتر باشد، میدان مغناطیسی قوی تری ایجاد می‌کند و آثار سوء بیشتری بر سلامت افرادی که تحت تأثیر خطوط مذکور قرار دارند، بر جای می گذارد.

وی با تأکید بر اینکه در زمینه حریم دکل های فشار قوی برق، استانداردهای ملی تعریف شده و بر این اساس، واحدهای مسکونی نباید در میدان هایی قرار بگیرند که مقادیر آن از استانداردهای تعریف شده بیشتر باشد، اضافه کرد: واقعیت این است که متأسفانه این حریم در برخی نقاط تهران از جمله محله های بعثت و خزانه در منطقه ۱۶ رعایت نمی شود.

هیچ هزینه ای بالاتر از به خطر افتادن سلامت مردم نیست

رییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به این که امواجی که از خطوط انتقال فشار قوی برق ساطع می شود، قابل حس و لمس نیستند و آثار آن به مرور زمان بر سلامت شهروندانی که در میدان این امواج قرار دارند آشکار می شود، اظهار کرد: شهرک مخابرات و شهرک پاسارگاد در سعادت آباد از دیگر محله های تهران هستند که دکل های فشار قوی برق در مجاورت آنها قرار دارد.

حقانی با بیان این که نیروگاه حرارتی برق بعثت در سال ۱۳۴۵ در مجاورت شهرک بعثت در جنوب تهران ساخته شد و دکل های انتقال فشار قوی برق آن نیم قرن است که بر زندگی مردم منطقه ۱۶ سایه انداخته، تصریح کرد: این دکل ها عملاً ۶۰ هکتار فضای سبز محصور در محله های بعثت و خزانه با ۵۰ هزار نفر جمعیت را بلا استفاده نموده، ضمن آنکه زیر این دکل ها را به محل امنی برای آسیب های اجتماعی تبدیل نموده است.

وی در پایان با تأکید بر این که باید برای این مشکل جدی، چاره اندیشی شود و با همراهی وزارت نیرو، نسبت به جا به جایی این دکل ها و به زیر زمین بردن بخشی از خطوط انتقال برق منطقه ۱۶ اقدام شود، خاطرنشان کرد: تبدیل خطوط هوایی به زیر زمین از طریق حفر کانال هایی در داخل زمین، اقدامی اجرایی اما پر هزینه است که در بزرگراه طبقانی صدر نیز شاهد اجرای آن بودیم اما نباید فراموش شود که هیچ هزینه ای بالاتر از به خطر افتادن سلامت مردم نیست.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , انرژی

علی محمد چوپانی رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی گرگان، گفت : در گذشته کشاورزان ما به دولت یارانه می دادند و اخیرا هرچه قیمت جهانی است در دلار نیمایی ضرب می شود و قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی...
نشست بررسی ظرفیتهای مازندران و استرالیا جهت برقراری تعاملات تجاری بین دو طرف، با حضور سفیر استرالیا در تهران، رییس و نایب رییس اتاق بازرگانی مازندران و رییس نمایندگی امورخارجه در مازندران در سالن کنفرانس اتاق برگزار شد. رییس اتاق بازرگنی...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها