شنبه, ۰۴ تیر ۱۴۰۱
»   اقتصادی  »   اهمیت بندرچابهار در توسعه تجارت هند با کشورهای آسیای میانه
19 اردیبهشت 1396 , ساعت 9:56

سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد

اهمیت بندرچابهار در توسعه تجارت هند با کشورهای آسیای میانه

‘بهروز آقایی’ روز دوشنبه گفت: انتظار می رود تا سال ۲۰۲۰ سالیانه بیش از ۱۶ میلیون تن کالا از هند به کشورهای یاد شده صادر شود، لذا نقش و موقعیت بی‎نظیر بندرچابهار در این تبادلات از مهم‌ترین دلایل پذیرش سرمایه‌گذاری هندی‌ها در این بندر اقیانوسی کشور است.
وی اظهارداشت: در این راستا بر اساس قرارداد تجهیز و بهره‌برداری از ترمینال‌های چند منظوره و کانتینری فاز اول پروژه توسعه بندر شهید بهشتی چابهار که بین شرکت خدمات دریایی و بندری آریا بنادر ایرانیان و (IPGPL) India Ports Global Private Limited هند، امضا شده مقرر است طرف هندی نسبت به خرید تجهیزات استراتژیک بندری اقدام و در این رابطه یک کارگروه مشترک، متشکل از اعضای طرف ایرانی و هندی، ارزیابی مناقصات و تأمین تجهیزات را بر عهده دارد.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان با بیان این که در بخش اول ارزیابی کیفی، فنی و بازرگانی پیشنهادهای شرکت کنندگان در مناقصات این بندر در دستور کار قرار دارد، گفت: در بخش دوم مقرر است هیأت ایرانی جهت بازگشایی پاکات فنی و شروع ارزیابی مناقصه به کشور هند اعزام شود.
وی با اشاره به فینانس ۱۵۰میلیون دلاری هندی ها در بندرچابهار اظهارداشت: در تسهیلات فاینانس بر مبنای تفاهم‌نامه با صندوق توسعه صادرات (EDF) هند، مقرر است طرف هندی تسهیلات فاینانس به ارزش ۱۵۰ میلیون دلار را جهت توسعه بندرچابهار از محل خط اعتباری Exim Bank هند تامین کند و سازمان بنادر و دریانوردی نیز از محل خط اعتباری مذکور خرید تجهیزات استراتژیک دریایی، بندری و مخابراتی و کمک ناوبری مورد نیاز این بندر را انجام دهد که فرآیند تامین این تجهیزات جهت اجرای دستورات بانکی به بانک هندی معرفی شده است.
مدیرکل بنادر و دریانوردی استان سیستان و بلوچستان اظهارداشت: جلب نظر سرمایه گذاران، نیازمند طراحی و ایجاد مدل‌های متنوع قراردادی است که یکی از آنها قرارداد ساخت و بهره‌برداری و انتقال یا اصطلاحاً B.O.T نام دارد که امروزه مورد استقبال قرار گرفته و در قرارداد توسعه بندرچابهار با هندی ها از این مدل سرمایه گذاری استفاده شده است.
آقایی گفت: دلیل عمده استقبال از این مدل قرارداد مسئولیت بسیار محدود کارفرما در قبال ریسک‌های پروژه (مالی، اجرایی، بهره برداری و…) است بطوری که بیشترین ریسک‌های قرارداد و مدیریت به سرمایه‌گذار منتقل می شود به همین دلیل کشورهای در حال توسعه که دارای محدودیت سرمایه و تکنولوژی هستند و آستانه تحمل پذیری ریسک بسیار پایین دارند، به این نوع قراردادها رغبت زیادی نشان می‌دهند.
به نقل از ایرنا، به گفته وی، در طول مدت بهره‌برداری از پروژه، بخش خصوصی مجاز است با اعمال عوارض، اجاره بها، انبارداری و عوارض ترانزیت بار و… به نحو مناسب با بهره برداری از ابنیه و تأسیسات، هزینه‌های ساخت، بهره‌برداری، نگهداری و تعمیرات، سود سرمایه خود را دریافت و مطابق با مفاد قرارداد و در موعد مقرر آنها را سالم و بصورت عملیاتی به کارفرما تحویل دهد.
با توجه به دلایل فوق سازمان بنادرو دریانوردی بعنوان یکی از سازمان های پیشتاز در بهره برداری این نوع قراردادها توافقنامه مشارکت دولت هند در طرح و توسعه بندرچابهار را به مدت ١٠ سال و با مدلB.O.T بر اساس دو منابع تامین مالی طراحی و منعقد کرد که سهم شرکت ایرانی در حوزه صادرات و واردات از درآمدهای حاصله بیشتر بوده و بعد از مدت قرارداد همه تجهیزات خَریداری شده در سرمایه گذاری به مالکیت کشور در می آید.
پیش از این محمد سعیدنژاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرده بود که فاز نخست توسعه بندر اقیانوسی چابهار با بیش از ۸۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری آماده بهره برداری است و اظهار امیدواری کرد پس از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری به طور رسمی افتتاح شود.
وی با اشاره به میزان سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در بندر چابهار افزود: برای افزایش ظرفیت بندر چابهار ۳۰۰ میلیون دلار از محل منابع داخلی سازمان بنادر و دریانوردی، ۴۰۳ میلیون دلار به صورت مشترک از محل صندوق توسعه ملی و سازمان بنادر، ۱۵۰ میلیون دلار سرمایه گذاری از محل فایناس دولت هند و ۸۵ میلیون دلار دیگر در قالب بی او تی ( اجرا، بهره برداری و واگذاری) با هندی ها در این بندر سرمایه گذاری شده که مجموع آن حدود ۸۵۰ میلیون دلار است و ظرفیت این بندر از ۲.۵ میلیون تن به ۸.۵میلیون تن افزایش می یابد.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

علی محمد چوپانی رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی گرگان، گفت : در گذشته کشاورزان ما به دولت یارانه می دادند و اخیرا هرچه قیمت جهانی است در دلار نیمایی ضرب می شود و قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی...
نشست بررسی ظرفیتهای مازندران و استرالیا جهت برقراری تعاملات تجاری بین دو طرف، با حضور سفیر استرالیا در تهران، رییس و نایب رییس اتاق بازرگانی مازندران و رییس نمایندگی امورخارجه در مازندران در سالن کنفرانس اتاق برگزار شد. رییس اتاق بازرگنی...

مطالب مرتبط با برچسب

معاون نظارت بر کالاهای مصرفی سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولید کنندگان گفت: روزانه حدود ۱۰۰تن گوشت قرمز گرم از استرالیا و کشورهای آسیای میانه به کشور وارد می شود. به نقل از صداوسیما، سید داوود موسوی افزود: روند واردات گوشت قرمز...

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها