دوشنبه, ۲۶ مهر ۱۴۰۰
»   اجتماعی  »   ایجاد 10 مرکز جامع خدمات رسانی در کشور برای بیماران هموفیلی
۸ مرداد ۱۳۹۶ , ساعت ۸:۵۶

ایجاد ۱۰ مرکز جامع خدمات رسانی در کشور برای بیماران هموفیلی

کارشناس هموفیلی اداره بیماری‌های خاص وزارت بهداشت، از ایجاد ۱۰ مرکز جامع خدمات رسانی در کشور برای بیماران هموفیلی که امسال اجرایی می شود، خبر داد.

دکتر راضیه حنطوش‌زاده درباره چگونگی روند ایجاد مراکز جامع هموفیلی که بنا بود از سوی وزارت بهداشت جهت ارائه خدمات به صورت جامع ایجاد شوند، گفت: مراکز جامع هموفیلی در قالب یک برنامه سطح‌بندی اجرا خواهد شد. به این صورت که بر اساس تعداد بیماران و نقشه مناطق جغرافیایی این مراکز را ایجاد می‌کنیم. در این برنامه در هر بخش از کشور یک قطب هموفیلی تعریف می‌کنیم، بطوریکه این قطب بتواند تمام خدمات مربوط به بیماران هموفیلی را اعم از جراحی‌های بزرگ، کارهای ارتوپدی و…انجام دهد و در عین حال هر یک از این قطب‌ها تعدادی از مراکز هموفیلی را تحت پوشش قرار می‌دهند.

وی با بیان اینکه در این برنامه ۱۰ مرکز را به عنوان مراکز جامع پیش‌بینی کرده‌ایم، افزود: البته مراکز جامع از نظر کشورهای اروپایی، آمریکا و فدراسیون جهانی هموفیلی تعریف شده هستند. به این صورت که یکسری از خدمات باید در این مراکز و به صورت چندوجهی ارائه شوند. یعنی اینطور نیست که صرفا بیمار هموفیل به مرکز مراجعه کند، ‌ یک نسخه دارویی دریافت کند و سپس فاکتورش را دریافت کرده و خارج شود؛ بلکه ما باید برای هر یک از بیماران‌مان برنامه داشته باشیم و مشخص کنیم که یک بیمار چه زمانی برای فیزیوتراپی، مشاوره ژنتیک، مشاوره دوره‌ای ارتوپدی و… و. مراجعه کند.

کارشناس هموفیلی اداره بیماری‌های خاص وزارت بهداشت با بیان اینکه ما این ۱۰ مرکز را در ۱۰ نقطه از کشور مستقر می‌کنیم، گفت: البته سعی می‌کنیم مراکز را با توجه به نقشه منطقه جغرافیایی، تعداد بیماران و فاصله میان مراکز مستقر کنیم. بنابراین این ۱۰ مرکز مدنظر ما هستند و سایر مراکز هموفیلی در واقع به عنوان زیرمجموعه‌های این ۱۰ مرکز محسوب می‌شوند.

وی درباره مناطقی که مراکز جامع در آن استقرار می‌یابند، گفت: این مراکز در دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، مشهد، اصفهان، تبریز، شیراز، یزد، کرمان، گلستان، بندرعباس و زاهدان مستقر می‌شوند. خوشبختانه این برنامه امسال عملیاتی شده است. البته باید در نظر داشت که ما نمی‌خواهیم برای این مراکز فضای جدیدی بسازیم، بلکه در نظر داریم تا فضاهای موجود را ارتقاء دهیم. یعنی ویژگی‌هایی را که توقع داریم در یک مرکز جامع وجود داشته باشد، در مراکز موجود تعریف کنیم. تاکید می‌کنم که بزرگ‌ترین رکن این برنامه آموزش به پرسنل، بیماران و خانواده‌ها است.

کارشناس هموفیلی اداره بیماری‌های خاص وزارت بهداشت ادامه داد: مرکز مراقبت جامع، مرکزی‌ است که باید دارای مددکار اجتماعی، فیزیوتراپی، دندان‌پزشکی و … باشد. حال اگر مرکزی داشته باشیم که دارای فیزیوتراپی است، اما سیستم‌های فیزیوتراپی آن قدیمی هستند، اعتباری برایش قائل شده و سیستم‌هایش را ارتقاء می‌دهیم.

وی همچنین اظهار کرد: باید توجه کرد که منظور ما از مراکز مراقبت جامع، صرفا وجود یک فضای فیزیکی بزرگ و جامع الشرایط نیست، بلکه هر مرکزی (ترجیحا بیمارستان جنرال) با تیم درمانی دوره دیده که سیستم ارجاع بیمار برای استفاده از خدمات تخصصی سایر مراکز معتبر را برقرار کند، می‌تواند یک برنامه چند جانبه را برای بیماران اعمال کند و در نهایت مراقبت جامع با هدف بهبود کیفیت زندگی برای بیماران ارائه می‌شود.

حنطوش‌زاده در پایان آخرین آمار بیماران مبتلا به اختلالات خونریزی دهنده در کشور و در سامانه وزارت بهداشت را ۹۵۰۰ نفر دانست و گفت: البته بیمارانی که در سامانه ما ثبت شدند، اغلب بیمارانی هستند که دارو دریافت می‌کنند.

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی

معاون فنی و عمرانی شهردار کرج گفت: تا ماه آینده مناقصه پیمانکار مشخص و مسئله طرح روشنایی پل حصارک رفع می‌شود. به نقل از خبرگزاری مهر علی اصغر همتی در خصوص خاموشی پل چند سطحی شهدای حصارک اظهار کرد: وقتی معابر،...
سرپرست باشگاه پرسپولیس گفت: امیدوارم در لیگ قهرمانان آسیا قهرمان شویم و حالا حالاها خبر خوب داشته باشیم. به نقل از خبرگزاری مهر، مجید صدری قبل از اعزام کاروان تیم فوتبال پرسپولیس به کشور عربستان برای تقابل با الهلال در لیگ...

مطالب مرتبط با برچسب