شنبه, ۰۷ خرداد ۱۴۰۱
»   اقتصادی  »   ایران در تولید دانش رباتیک جزء برترین هاست
3 خرداد 1396 , ساعت 12:14

ایران در تولید دانش رباتیک جزء برترین هاست

ربات ها به تازگی رنگ تازه ای به عرصه فناوری بخشیده اند و با رفع برخی موانع در تولید و سرمایه گذاری بیشتر می توانند آینده درخشانی را در زمینه های کاربردی و اشتغال در کشور رقم بزنند.

به نقل از مهر، یکی از موضوعاتی که این روزها مورد توجه دانشگاهها و مراکز علمی قرار گرفته است، علم رباتیک و مکانیزه کردن کارها توسط ربات  است. ربات‌ها معمولاً در مواردی استفاده می‌شوند که بتوانند کاری را بهتر از یک انسان انجام دهند یا در محیط پر خطر فعالیت کنند. در واقع می توان چنین برداشت کرد که ایجاد رشته مهندسی رباتیک می‌تواند نیازهای صنعتی و اجتماعی را به صورت همزمان بر طرف سازد.

این علم در ایران نیز مورد توجه قرار گرفته به طوریکه رشته رباتیک در دانشگاههای کشور بر پایه دروس علمی و تحقیقات عملی پایه ریزی شده تا ربات هایی برای تسهیل زندگی مردم ساخته شوند. توسعه و تحقیق در مورد کاربردهای جدید نیازمند توجه ویژه به این رشته و تربیت مهندسان خلاق و متخصص است. از طرفی در چند سال گذشته فعالیت‌های چشمگیری در زمینه رباتیک در بین دانش آموزان و دانشجویان صورت پذیرفته که باعث بوجود آمدن طیف وسیعی از علاقه‌مندان به این رشته شده است.

اهمیت به مسابقات ربات ها در دنیا

ربوکاپ یا جام جهانی ربات‌ها، یک پروژه بین‌المللی برای ارتقاء هوش مصنوعی و رباتیک است که فدراسیون جهانی ربوکاپ با طرح مسئله‌ای استاندارد دامنه گسترده ای از فناوری‌های موجود را به مشارکت و آزمون فرا می‌خواند تا به موضوع پرورش تحقیقات هوش مصنوعی و ربات‌های هوشمند پرداخته شود. همچنین ربوکاپ چارچوبی را برای تحقیق در جنبه‌های نرم‌افزاری خود فراهم کرده است.

ایده برگزاری ربوکاپ برای اولین بار از ۲۵ سال پیش در کشور کانادا مطرح شد و رقابتهای ربوکاپ در سال ۱۹۹۶ بصورت رسمی آغاز بکار کرد.

همچنین در سال ۲۰۱۶ حدود ۲۰۰ تیم دانشجویی و ۲۳۰ تیم دانش آموزی از ۴۵ کشور در مسابقات بین المللی ربوکاپ در آلمان شرکت کردند.

زمانیکه که اهمیت به تکنولوژی رباتیک و هوش مصنوعی در دنیا مورد توجه قرار گرفت، ایران نیز این توانایی را در خود دید که می تواند در این زمینه پیشرفت کند. بر همین اساس از سال ۱۳۸۵ گروهی از اساتید و دانشجویان ایرانی اقدام به راه اندازی کمیته ملی ربوکاپ و برگزاری مسابقات ربوکاپ آزاد ایران کردند. از آن پس هر ساله این مسابقات به میزبانی کشور ما، برگزار  شد و در آن افزایش تیم ها نشان از پیشرفت سطح دانش در ایران بود.

خوشبختانه پیشرفت در این حوزه بسیار بالا بوده به طوری که تیمهای ایرانی همه ساله توانسته اند با تیمهای صاحب نام دنیا از دانشگاه ها و موسسات تحقیقاتی مطرح رقابتهای نزدیکی داشته باشند و هر سال مقام های متعدد در خور شان کشورمان کسب کنند.

به نقل از مهر، دکتر سروش صادق نژاد، عضو هیات رئیسه فدراسیون جهانی ربوکاپ در لیگ رباتهای انسان نما در خصوص جایگاه ایران در مقایسه با کشورهای فعال حوزه رباتیک اظهار داشت: همواره ایران در حوزه تولید دانش رباتیک جزء برترین کشورهای حال حاضر دنیا بوده به طوری که محققان ایرانی جزء به روزترین دانشمندان این حوزه  به شمار می روند.

وی افزود: کشورهای مطرحی از آلمان، آمریکا، ژاپن، چین، کانادا، فرانسه، ایتالیا، هلند و مکزیک در این حوزه بسیار فعال هستند. مخصوصا پس از برگزاری مسابقات جهانی ربوکاپ در این کشورها و نگاه تازه مسئولان آن کشورها در این حوزه، سرمایه گذاری عظیمی در این ارتباط برای آنها صورت پذیرفته است.

پایان خبر- س ر

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

علی محمد چوپانی رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی گرگان، گفت : در گذشته کشاورزان ما به دولت یارانه می دادند و اخیرا هرچه قیمت جهانی است در دلار نیمایی ضرب می شود و قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی...
نشست بررسی ظرفیتهای مازندران و استرالیا جهت برقراری تعاملات تجاری بین دو طرف، با حضور سفیر استرالیا در تهران، رییس و نایب رییس اتاق بازرگانی مازندران و رییس نمایندگی امورخارجه در مازندران در سالن کنفرانس اتاق برگزار شد. رییس اتاق بازرگنی...

مطالب مرتبط با برچسب

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها