یکشنبه, ۱۰ مرداد ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   بازار تولید داخلی اسباب بازی، در رکود به سر می برد
۹ آبان ۱۳۹۵ , ساعت ۷:۴۶

بازار تولید داخلی اسباب بازی، در رکود به سر می برد

بازار تولید کننده محدود اسباب بازی داخلی با واردات انبوه اسباب بازی به کشور، در رکود به سر می برد.

این روزها با نگاه کردن به ویترین اکثر اسباب‌بازی‌فروشی‌ها به‌ندرت اسباب‌بازی‌های ساخت داخل را می‌بینیم. اکثر این اسباب‌بازی‌هایی که مورد استفاده کودکان و نوجوانان بوده، ساخت کشورهای دیگر و وارداتی هستند. کودکان ناخواسته جذب طرح و رنگ متنوع اسباب‌بازی‌های خارجی می‌شوند. پس ناگزیر تا زمانی که در زمینه تولید اسباب بازی، کیفیت و تنوع رنگ به جایگاهی نرسیده‌ایم که بتوایم بازار داخل را تشویق به استفاده از این کالا بکنیم، والدین و کودکان‌شان مجبور به خریداری اسباب‌بازی‌های تولید خارج هستند.

با توجه به آماری که در اختیار ما گذاشته می‌شود، شاید بسیاری از این اسباب بازی ها به صورت قاچاق وارد کشور شوند و تهاجم فرهنگی را القا خواهندکرد. از طرفی دیگر، وارداتی که به‌صورت انبوه از کشوهای دیگر به‌ویژه چین داریم، تولیدکنندگان محدود اسباب‌بازی را در معرض خطر ورشکستگی قرار داده است.

حسین ارشادی(جامعه شناس) می گوید: بسیاری از اسباب‌بازی‌های خارجی که واردات قانونی ندارند، حاوی پیام‌های مبتذل بوده و ابتدا با ایجاد بی‌هویتی، بی‌اعتمادی و از خود بیگانگی بنیان ارزش‌های پذیرفته شده کودکان و نوجوانان را فرو می‌ریزند و سپس الگوهای خود را به آنها تحمیل و تزریق می‌کنند. والدین نباید در خرید اسباب‌بازی جنبه الهام‌بخشی و تقلید کودکان از آن نوع اسباب بازی خاص را به فراموشی بسپارند و بهتر است والدین اسباب بازی تولید داخل را که منطبق بر فرهنگ و آیین بومی است، خریداری کنند.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

حسین موسوی ،در حاشیه افتتاح و واگذاری مرکز طب کار به شبکه بهداشت و درمان به خبرنگاران گفت: این مرکز با صرف اعتباری در حدود ۷۵۰ میلیون تومان ساخته و به عنوان اولین مرکز طب کار در سطح شهر خدمات...
به نقل از ایرنا، رمان «هری‌پاتر و سنگ جادو»یکی از ۵۰۰ نسخه از چاپ اول نخستین جلد از مجموعه فانتزی هری پاتر است که در سال ۱۹۹۷ میلادی منتشر شد. گذر ۳۰۰ نسخه از این ۵۰۰ کتاب به کتابخانه‌ها افتاد و بسیاری از...

مطالب مرتبط با برچسب