دوشنبه, ۲۶ مهر ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   بازار تولید داخلی اسباب بازی، در رکود به سر می برد
۹ آبان ۱۳۹۵ , ساعت ۷:۴۶

بازار تولید داخلی اسباب بازی، در رکود به سر می برد

بازار تولید کننده محدود اسباب بازی داخلی با واردات انبوه اسباب بازی به کشور، در رکود به سر می برد.

این روزها با نگاه کردن به ویترین اکثر اسباب‌بازی‌فروشی‌ها به‌ندرت اسباب‌بازی‌های ساخت داخل را می‌بینیم. اکثر این اسباب‌بازی‌هایی که مورد استفاده کودکان و نوجوانان بوده، ساخت کشورهای دیگر و وارداتی هستند. کودکان ناخواسته جذب طرح و رنگ متنوع اسباب‌بازی‌های خارجی می‌شوند. پس ناگزیر تا زمانی که در زمینه تولید اسباب بازی، کیفیت و تنوع رنگ به جایگاهی نرسیده‌ایم که بتوایم بازار داخل را تشویق به استفاده از این کالا بکنیم، والدین و کودکان‌شان مجبور به خریداری اسباب‌بازی‌های تولید خارج هستند.

با توجه به آماری که در اختیار ما گذاشته می‌شود، شاید بسیاری از این اسباب بازی ها به صورت قاچاق وارد کشور شوند و تهاجم فرهنگی را القا خواهندکرد. از طرفی دیگر، وارداتی که به‌صورت انبوه از کشوهای دیگر به‌ویژه چین داریم، تولیدکنندگان محدود اسباب‌بازی را در معرض خطر ورشکستگی قرار داده است.

حسین ارشادی(جامعه شناس) می گوید: بسیاری از اسباب‌بازی‌های خارجی که واردات قانونی ندارند، حاوی پیام‌های مبتذل بوده و ابتدا با ایجاد بی‌هویتی، بی‌اعتمادی و از خود بیگانگی بنیان ارزش‌های پذیرفته شده کودکان و نوجوانان را فرو می‌ریزند و سپس الگوهای خود را به آنها تحمیل و تزریق می‌کنند. والدین نباید در خرید اسباب‌بازی جنبه الهام‌بخشی و تقلید کودکان از آن نوع اسباب بازی خاص را به فراموشی بسپارند و بهتر است والدین اسباب بازی تولید داخل را که منطبق بر فرهنگ و آیین بومی است، خریداری کنند.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

معاون فنی و عمرانی شهردار کرج گفت: تا ماه آینده مناقصه پیمانکار مشخص و مسئله طرح روشنایی پل حصارک رفع می‌شود. به نقل از خبرگزاری مهر علی اصغر همتی در خصوص خاموشی پل چند سطحی شهدای حصارک اظهار کرد: وقتی معابر،...
سرپرست باشگاه پرسپولیس گفت: امیدوارم در لیگ قهرمانان آسیا قهرمان شویم و حالا حالاها خبر خوب داشته باشیم. به نقل از خبرگزاری مهر، مجید صدری قبل از اعزام کاروان تیم فوتبال پرسپولیس به کشور عربستان برای تقابل با الهلال در لیگ...

مطالب مرتبط با برچسب