دوشنبه, ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
»   اجتماعی, اقتصادی, اقتصادی, امور زیربنایی, صنعت و معدن, مدیران برتر  »   برای اجرای قانون شهرسازی به کرمانشاه رفتیم اما راهمان ندادند!
۵ دی ۱۳۹۷ , ساعت ۲۰:۳۰

رئیس مرکز تحقیقات بتن:

برای اجرای قانون شهرسازی به کرمانشاه رفتیم اما راهمان ندادند!

رئیس مرکز تحقیقات بتن گفت: حاضر شدیم بعد از زلزله کرمانشاه به صورت رایگان بازرسی ساخت و سازهای جدید را انجام دهیم اما به ما گفتند نمی‌خواهیم شما اینجا باشید.

بازسازی زلزله کرمانشاه بنیاد مسکن

 و بر اساس گزارش ایسنا، مصطفی احمدوند در حاشیه کنفرانس ملی بتن، آب و زلزله اظهار کرد: ماه قبل ۱۰۵ زلزله در ایران به وقوع پیوست که در سه استان کرمان، کرمانشاه و یزد شاهد بیشترین تعداد زلزله بودیم. با این حال بررسی‌های ما نشان می‌دهد سازه‌هایی که بعد از زلزله در این استان‌ها تولید می‌شود با استاندارد مطابقت ندارد.

وی، با بیان اینکه فرمول‌ها، روش‌های تولید و آئین‌نامه‌ها موجود است، افزود: این موارد استفاده می‌شود ولی باید ببینیم توسط چه کسی اجرا می‌شود. بنیاد مسکن به ما گفته وارد این مناطق نشویم. ما گفتیم حاضریم بازرسی را رایگان انجام دهیم ولی نمی‌خواهند ما آنجا باشیم.

رئیس مرکز تحقیقات بتن خاطرنشان کرد: بعد از زلزله بم ما کارمان را در آن منطقه آغاز کردیم و همه می‌دانند که این حضور به ارتقای کیفیت ساخت و سازها در آنجا منجر شد.

احمدوند یکی از دلایل تخریب سازه‌ها در زلزله کرمانشاه را کیفیت پایین شن و ماسه عنوان کرد و گفت: طبیعتا بتن استاندارد در مقابل زلزله مقاوم‌تر است اما باید نسبت آب و بتن به یک اندازه دیده شود که اگر این تناسب به هم بخورد سازه کیفیت خود را از دست می‌دهد.

وی با بیان این خبر که موسسه استاندارد در نظر دارد شنبه آینده ویرایش جدیدی از استاندارد بتن را رونمایی کند، گفت: چک لیست، انتقال بتن به کارگاه و بازرسی سه مولفه بسیار مهم در کیفیت بتن است اما ظاهرا قصد دارند در ویرایش جدید این موارد را بردارند و یک چیز جدید ارائه کنند که قطعا این اقدام نمی‌تواند اقدام مناسبی باشد. همین حالا ساختمانی که دارند برای انجمن بتن ایران می‌سازند مشکلات زیادی از نظر طراحی متریال و مقاومت سازه دارد.

در بخش دیگری از این همایش غلامرضا کاتب نماینده گرمسار و آرادان گفت: در سال‌های ۹۰، ۹۱ که بحث مسکن مهر مطرح بود بیشترین مقدار بتن در کشور مصرف شد که به افزایش تحقیقات و کارآمدی بتن در ساختمان‌ها انجامید. البته با وضعیت مطلوب فاصله داریم که باید تلاش کنیم به ارتقای علمی در این زمینه برسیم.

وی، با بیان اینکه اوایل انقلاب در تولید سیمان با چالش جدی مواجه بودیم، خاطرنشان کرد: امروز به راحتی می‌توانیم سیمان صادر کنیم و ذخایر خوبی هم در این کشور داریم.

همچنین، محمد حاج رسولی‌ها، مدیرکل شرکت مدیریت منابع آب ایران در این نشست اظهار کرد: در حال حاضر ۱۷۲ سد مخزنی در کشور داریم که ۴۰ سد بتنی ۲۳ درصد تعداد سدهای کشور را شامل می‌شود اما بیش از ۴۴ درصد آب در سدهای بتنی ذخیره شده که نشان می‌دهد سازه‌های بتنی تملک آب بیشتری به ما می‌دهد.

جواد برنجیان رئیس انجمن بین‌المللی بتن نیز اظهار کرد: در این همایش حدود ۲۰۰ تیم دانشگاهی از ۶۴ دانشگاه شرکت کرده‌اند که نشان می‌دهد استقبال از این کنفرانس طی ۲۱ دوره برگزاری آن افزایش چشمگیری داشته است.

هومان لیاقتی رئیس پردیس فنی مهندسی دانشگاه شهید عباس پور نیز اظهار کرد: این دانشگاه مکانی است که تحقیقات کاربردی مرتبط با صنعت آب و برق، عمران، محیط زیست و انرژی را انجام داده و در منطقه خاورمیانه استثنائی بوده است.

وی با اشاره به این موضوع که محیط زیست همیشه از مخاطرات طبیعی در آسیب بوده است، گفت: بتن پدیده‌ای است که می‌تواند از لحاظ مهندسی کمک کند تا این مخاطرات به حداقل برسد.

وی، همچنین با اشاره به حادثه روز گذشته واژگونی اتوبوس حامل دانشجویان دانشگاه علوم و تحقیقات این ضایعه را تاسف بار خواند و گفت: حوادثی از این دست نشان می‌دهد که تا چه اندازه باید نسبت به اجرای قانون و استاندارد در زمینه‌های شهرسازی جدیت داشته باشیم.

به گزارش فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اجتماعی  , اقتصادی  , اقتصادی  , امور زیربنایی  , صنعت و معدن  , مدیران برتر

محمدتقی زاجکانی ها گفت: از ۴۲ روستای فاقد راه آسفالته، ۳۶ روستا در شهرستان قزوین از جمله ۱۴ روستا در بخش رودبار الموت غربی و ۱۲ روستا نیز در بخش طارم سفلی قرار دارند.  از سوی معاونت برنامه ریزی و امور زیربنایی معاونت...
محصولات ارگانیک به محصولی گفته می‌ شود که بدون دخالت هرگونه ماده‌ی شیمیایی و روش‌ های مصنوعی تولید می‌ شودیعنی محصولی که منشا آن کاملاً طبیعی باشد و در فرآیند تولید آن از هیچ گونه ماده شیمیایی یا فرآیندی که...

مطالب مرتبط با برچسب