سه شنبه, ۰۴ آبان ۱۴۰۰
»   فرهنگ و هنر  »   برج 400 ساله عباس‌آباد بهشهر مرمت شد
۱۳ مهر ۱۳۹۷ , ساعت ۲۳:۱۱

در راستای بهسازی ابنیه جهانی

برج ۴۰۰ ساله عباس‌آباد بهشهر مرمت شد

 برج دوم فشار شکن باغ جهانی عباس‌آباد بهشهر که بیش از ۴۰۰ سال قدمت دارد مرمت و پس از ۱۸ سال درهای آن باز شد.

مجموعه باغ ‌های عباس‌آباد با ۵۰۰ هکتار وسعت در ۹ کیلومتری شهر جنوب شرقی بهشهر و در دامنه رشته کوه‌های البرز و در میان جنگل‌های انبوه واقع است و در زمره مهم‌ترین و بزرگ‌ترین باغ‌های تاریخی ایران است.

این مجموعه در قالب پرونده‌ زنجیره‌‌ای باغ‌های ایرانی در سال ۱۳۹۰ در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.
این مجموعه شامل سد عباس‌آباد، مخزن و دریاچه سد، گل‌باغ، کاخ، حمام، آسیاب آبی و ۲ برج آجری است که به دستور شاه عباس در سال‌های ۱۰۲۰ و ۱۰۲۱ هجری قمری در محلی که پیشتر «خرگوران» نام داشت ساخته شد و در حال حاضر مهم‌ترین باغ غیر کویری ایران به ‌شمار می‌آید.
باغ جهانی عباس‌آباد دارای ۲ برج فشار شکن است که برج دوم آن به ارتفاع ۱۴ متر حدود ۱۸ سال پیش درهای آن به خاطر خرابی و احتمال ریزش بسته شد تا مرمت شود.
برج نخست باغ عباس‌آباد سال ۹۶ مرمت و احیای شد، اما به دلیل کمبود اعتبار و همزمانی با فصل برداشت مرمت برج دوم به سال جاری موکول شده بود.
صاحب دِهِشت افزود: برای مرمت این بنا بیش از ۸۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات امانی تامین شد.
وی با اعلام اینکه در حال حاضر بازدید از برج برای عموم به دلیل خطر سقوط در موج‌شکن ممنوع است، افزود: در آینده با ایجاد حصارکشی و برقراری شرایط ایمنی امکان بازدید عموم فراهم خواهد شد، اما تا آن زمان بازدید با مجوز تنها برای محققان‌، پژوهشگران و دانشجویان امکان‌پذیر است.
مجموعه تاریخی باغ عباس‌آباد بهشهر از جمله ۹ باغ تاریخی ایران است.

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع فرهنگ و هنر

به نقل از ایرنا، نقاشی خودویرانگر دختری با بادکنک (Girl With Balloon) از بنکسی در حراجی ساتبیز لندن بالای ۱۸ میلیون و ۵۰۰ هزار پوند (۲۵ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار) چکش خورد و رکورد جدیدی برای این هنرمند سرشناس...
به نقل از خبرگزاری ایرنا - رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آران و بیدگل با اشاره به نامزدی کاروانسرای مرنجاب برای ثبت در میراث جهانی و بازدید نهایی ارزیابان سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد (یونسکو)...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها