چهارشنبه, ۲۵ فروردین ۱۴۰۰
»   فرهنگ و هنر, فرهنگی  »   بررسی روند مناقصات پروژه ساخت موزه بزرگ و تالار مرکزی اراک
۱۷ فروردین ۱۴۰۰ , ساعت ۱۵:۱۵

بلاتکلیفی دو پروژه فرهنگی ناتمام استان مرکزی در دولت‌های نهم تا دوازدهم ؛ انتظار ۱۰ و ۱۴ ساله مردم استان برای ساخت موزه بزرگ و تالار مرکزی اراک/پیشرفت ۵۰ درصدی،حاصل کار تا کنون/تکمیل یک سالن تالار، شاید تا پایان بهار امسال

بررسی روند مناقصات پروژه ساخت موزه بزرگ و تالار مرکزی اراک

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی : در حال حاضر به تازگی مناقصه یک سالن این تالار با اعتبار 22 میلیارد تومان انجام شده و پیمانکار مربوطه نیز فرایند عملیات اجرایی یک سالن را در این تالار آغاز خواهد کرد. قرارداد تکمیل و تجهیز سالن نخست آن از محل اعتبارات سال 1399 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد شده است. سالن دوم این تالار نیز برای بهره برداری به 25 میلیارد تومان بودجه نیاز دارد که در مراحل بعدی تأمین اعتبار خواهد شد و مناقصه آن نیز برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، سال ۱۳۸۹،زمانی که علی اکبر شعبانی‌فر استاندار استان مرکزی و هوشنگ بازوند نیز در پست معاونت عمرانی این استان بودند ، استارت احداث موزه بزرگ اراک زده شد.از آن زمان تا کنون ۱۰ سال می‌گذرد، اما تنها با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی همچنان بلاتکلیف باقی مانده است. پیش از این نیز یعنی در سال ۱۳۸۶ و در زمان دولت نهم، همزمان با زمانی که عبدالله سهرابی استاندار بود و باز هم هوشنگ بازوند بر صندلی معاونت عمرانی استانداری مرکزی تکیه زده بود، فرآیند احداث تالار مرکزی اراک نیز آغاز شد،اما به گفته مسئولان مربوط این پروژه نیز پس از گذشت ۱۴ سال، هنوز نیمه کاره است و قرار است تا در ۶ ماه آینده به بهره‌برداری برسد.

۱۵ میلیارد تومان؛ پیش بینی اعتبار اولیه موزه بزرگ اراک

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی در رابطه با روند احداث موزه اراک، گفت: طراحی موزه بزرگ اراک با وسعت ۸۴۵۹ مترمربع از سال ۱۳۸۹ آغاز شده و از سال ۱۳۹۰ پس از اتمام مراحل طراحی، پیش بینی بودجه اولیه به میزان ۱۵ میلیارد تومان، فرایند عملیات اجرایی احداث آن نیز آغاز شده است. بر اساس فعالیت هایی که برای احداث این موزه انجام شده تا به حال حدود ۱۲ میلیارد تومان اعتبار برای آن هزینه شده است.

مصطفی مرزبان در گفت وگو با خبرنگار ایلنا، افزود: اعتبارات موزه بزرگ اراک ملی است و از سال ۱۳۹۰ تاکنون نیز هر ساله بر اساس اعتبارات و تخصیص هایی که به پروژه ابلاغ می شود، قراردادها منعقد می شود و پیمانکار عملیات اجرایی را آغاز می کند. در حال حاضر ۴۵ تا ۵۰ درصد از این پروژه پیشرفت فیزیکی دارد.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر جامعه و افزایش قیمت ها و همچنین تخصیص اسناد خزانه‌ای که به موزه داده شده، فرایند عملیات اجرایی این موزه با مشکلاتی بسیاری مواجه شده و در حال حاضر نیز با ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی در حال سیر تکاملی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی اظهار داشت: در سال جاری نیز از میزان ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان اعتباری که برای آن در نظر گرفته شده تا به این لحظه تنها یک میلیارد تومان آن به صورت اسناد خزانه تخصیص پیدا کرده است و کارگاه پیمانکار اجرایی احداث آن نیز فعال است.

مرزبان تصریح کرد: پیش بینی می شود برای بهره برداری نهایی از این پروژه ۳۰ میلیارد تومان دیگر اعتبار مورد نیاز باشد تا در صورت تزریق به پروژه به سرانجام رسیده و به بهره برداری نهایی برسد. اگر اعتبارات مورد نیاز این پروژه تزریق شود، ظرف مدت ۲ سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

تاکنون ۵۹ میلیارد تومان هزینه شده است

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی نیز در راستای فرایند احداث و بهره برداری از تالار مرکزی اراک، گفت: فرایند احداث پروژه تالار مرکزی شهر اراک با وسعت ۱۶ هزار مترمربع از سال ۱۳۸۶ با پیش بینی بودجه ۲۲ میلیارد تومان آغاز شده و تا به این لحظه که در سال ۱۳۹۹ قرار داریم با افزایش هزینه های لازم تاکنون ۵۹ میلیارد تومان اعتبار برای احداث این تالار هزینه شده است.

حجت الاسلام عباس دانشی در گفت و گو با خبرنگار ایلنا، افزود: در حال حاضر عملیات ساختمانی تمامی بخش های عمومی، آموزشی و فرهنگی این تالار به پایان رسیده و آماده بهره برداری است. همچنین در تالار مرکزی اراک ۲ سالن تئاتر و موسیقی پیش بینی شده است. برای احداث و تکمیل نهایی این ۲ سالن بیش از ۴۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است تا به بهره برداری کامل برسد.

وی ادامه داد: در حال حاضر به تازگی مناقصه یک سالن این تالار با اعتبار ۲۲ میلیارد تومان انجام شده و پیمانکار مربوطه نیز فرایند عملیات اجرایی یک سالن را در این تالار آغاز خواهد کرد. قرارداد تکمیل و تجهیز سالن نخست آن از محل اعتبارات سال ۱۳۹۹ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد شده است. سالن دوم این تالار نیز برای بهره برداری به ۲۵ میلیارد تومان بودجه نیاز دارد که در مراحل بعدی تأمین اعتبار خواهد شد و مناقصه آن نیز برگزار خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی اظهار داشت: تالار مرکزی اراک ظرف ۶ ماه نخست سال ۱۴۰۰ با یک سالن آماده بهره برداری خواهد بود و امیدواریم با اقدامات انجام شده تالار مرکزی شهر اراک در ۶ ماهه نخست سال ۱۴۰۰ با تکمیل سایر بخش های آن و یک سالن به بهره برداری برسد.

حجت الاسلام دانشی تصریح کرد: در سفر اخیر محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، تلاش شد تا اعتبار دیگر برای سالن دوم این تالار دریافت کنیم تا تالار مرکزی اراک همزمان با هر ۲ سالن خود به بهره برداری برسد. این موضوع نیز در حال پیگیری و در مراحل اجرایی است.

وی بیان داشت: بسیار امیدواریم که این اعتبار تأمین شود تا بتوانیم در سال آینده این تالار را با ۲ سالن به بهره برداری برسانیم. اما اگر در نهایت تلاش ها برای بودجه سالن دوم به نتیجه نرسید، تالار مرکزی اراک با یک سالن و سایر بخش های این تالار که یکی از بزرگترین پروژه های فرهنگی کشور است، به بهره برداری خواهد رسید.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان مرکزی تأکید کرد: تالار مرکزی اراک هنوز تجهیز نشده است و اعتبارات مورد نیاز برای تجهیزات این تالار باید از محل اعتبارات سال ۱۴۰۰ تأمین شود که پیش بینی های آن نیز انجام می شود. به دلیل اینکه این تالار پروژه بسیار عظیم و وسیعی است، رقم خاصی را برای میزان بودجه لازم در راستای تجهیزات آن نمی توان پیش بینی کرد.

حجت الاسلام دانشی ابراز داشت: فرایند احداث پروژه تالار مرکزی اراک ملی است و توسط دفتر طرح های عمرانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عملیات اجرایی و بهره برداری آن پیگیری می شود.

مطالب مرتبط با موضوع فرهنگ و هنر  , فرهنگی

به نقل از گاردین، اسپانیا حراج شدن یک تابلو نقاشی که احتمال دارد یکی از آثار «کاراواجو»،‌ نقاش مشهور رنسانس باشد را متوقف کرد. مطالعات دقیق‌تر بر روی این نقاشی که مسیح (ع) را درحالی که زخمی شده است به تصویر...
به نقل از ایرنا، سید مهدی طلایی مقدم روز یکشنبه به مناسبت ۲۰ فروردین ماه «روز هنر انقلاب اسلامی » در آیین تجلیل از ۵۵ هنرمند فعال شهرستان که با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در تالار شیخ محمدتقی بافقی برگزار...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها