یکشنبه, ۰۱ خرداد ۱۴۰۱
»   اقتصادی, بین الملل  »   برگزاری مناقصه میدان آزادگان جنوبی در آذرماه
۲۷ مهر ۱۳۹۵ , ساعت ۸:۵۰

مدیرعامل شرکت نفت ایران خبر داد

برگزاری مناقصه میدان آزادگان جنوبی در آذرماه

به گفته علی کاردر، شرکت‌های ایرانی تنها با پیوستن به شرکت های خارجی می‌توانند در اولین مناقصه بین‌المللی شرکت ملی نفت حاضر شوند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به اولین مناقصه بین‌المللی در قالب قراردادهای جدید صنعت نفت، گفت: اولین مناقصه را قرار است اواخر نوامبر برگزار کنیم.

وی با اشاره به اینکه این مناقصه مربوط به میدان آزادگان جنوبی است، گفت: تاکنون شرکت‌هایی از کشورهای فرانسه، ژاپن، چین و روسیه برای حضور در این مناقصه اعلام آمادگی کرده‌اند.

کاردر در پاسخ به خبرنگار فارس که پرسید شرکت های ایرانی نمی‌توانند به طور مستقل در این مناقصه حضور پیدا کنند، گفت: شرکت‌های ایرانی تنها با جوینت شدن با شرکتهای خارجی می‌توانند در اولین مناقصه بین‌المللی حاضر شوند.

وی در پاسخ به سوال دیگر فارس که پرسید شرکت پرشیا که متعلق به ستاد تدابیر ویژه است اعلام کرد حاضر است با نصف قیمت توتال این میدان را توسعه دهد، چرا شرکت‌های ایرانی نمی‌توانند به طور مستقل در این مناقصه حاضر شوند؟ پاسخ داد: برخی از شرکتهای ایرانی فکر می‌کنند میدان آزادگان یک میدان ساده است و می‌توانند با حفر چاه و تولید این میدان را توسعه دهند،در حالی که می‌بینیم هم‌اکنون خودمان ۲۱ دکل حفاری در این میدان کار گذاشته‌ایم و مشغول حفاری هستیم اما این تنها ۶ درصد از تولید میدان را شامل می‌شود.

کاردر تاکید کرد: توسعه میدان آزادگان نیاز به تکنولوژی‌های بسیار پیشرفته دارد که شرکتهای ایرانی این تکنولوژی‌ها را دارا نیستند به همین دلیل اعلام می‌کنیم اگر تمایل داند در توسعه میدان آزادگان حضور داشته باشند حتماً باید همراه با یک شرکت خارجی معتبر باشد.

مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در ادامه با اشاره به تحریم‌هایی که اخیراً به شرکت ملی نفتکش اعمال شده است، گفت: این تحریم‌ها جدید نیست. در گذشته این تحریم‌ها مطرح شده بود که وکلای شرکت ملی نفتکش نسبت به این موضوع اعتراض کردند و دادگاه‌های اروپا این تحریم‌ها را لغو کرد اما اروپایی‌ها بیکار ننشستند و دوباره نسبت به این موضوع اعتراض کردند که موجب شد دوباره همان تحریم‌ها وضع شوند فارغ از اینکه برجام به امضاء رسید و دیگر اروپایی‌ها نمی‌توانند شرکت‌های ایرانی را مورد تحریم‌ قرار دهند.

پایان خبر – ف م

فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , بین الملل

علی محمد چوپانی رییس اتاق بازرگانی صنایع معادن و کشاورزی گرگان، گفت : در گذشته کشاورزان ما به دولت یارانه می دادند و اخیرا هرچه قیمت جهانی است در دلار نیمایی ضرب می شود و قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی...
نشست بررسی ظرفیتهای مازندران و استرالیا جهت برقراری تعاملات تجاری بین دو طرف، با حضور سفیر استرالیا در تهران، رییس و نایب رییس اتاق بازرگانی مازندران و رییس نمایندگی امورخارجه در مازندران در سالن کنفرانس اتاق برگزار شد. رییس اتاق بازرگنی...

مطالب مرتبط با برچسب

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها