جمعه, ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
»   اقتصادی, انرژی  »   بزرگ ترین سرمایه گذاری غربی ها در بخش انرژی ایران
۱۲ تیر ۱۳۹۶ , ساعت ۱۵:۱۹

بزرگ ترین سرمایه گذاری غربی ها در بخش انرژی ایران

یک مقام وزارت نفت ایران گفت: قرارداد بین المللی توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی روز ۳ ژوئیه (دوشنبه ۱۲ تیر ماه) در مراسمی با حضور زنگنه وزیر نفت ایران و مقامات ارشد توتال فرانسه، CNPC چین و پتروپارس ایران امضا می شود.
به نقل از رویترز، این قرارداد بزرگ ترین سرمایه گذاری غربی ها در بخش انرژی ایران پس از توافق هسته ای و لغو تحریم ها علیه ایران است.
شرکت فرانسوی توتال ۵۰.۱ درصد سهام این پروژه پارس جنوبی را در اختیار خواهد داشت. شرکت ملی نفت چین نیز ۳۰ درصد و شرکت پتروپارس ایران هم ۱۹.۹ درصد سهام پارس جنوبی را دارند.
توتال جزو اولین شرکت هایی است که در بهره برداری از گاز پارس جنوبی سرمایه گذاری کرد. بعد از لغو تحریم ها ایران این شرکت تصمیم گرفت به ایران بازگردد و فاز ۱۱ پارس جنوبی را به ارزش پنج میلیارد دلار توسعه دهد.
در عین حال، خبرگزاری فرانسه نوشت ارزش این پروژه ۴.۸ میلیارد دلار است.
‘پاتریک پویان’ رئیس اجرایی توتال ماه گذشته به رویترز گفته بود پس از لغو بیشتر تحریم ها علیه ایران این شرکت ابتدا یک میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد کرد.گ
ایران سومین تولیدکننده بزرگ در میان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است. این کشور امیدوار است که قرارداد با توتال شرکت های خارجی را ترغیب و جذب کرده و تولید نفت و گاز ایران را افزایش دهد.
پایان خبر- س ر
فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی  , انرژی

آرمین سلسانی ، در حاشیه این نشست در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به موضوعی که برای یکی از معادن واقع در منطقه حفاظت شده پیش آمده و محل اختلاف محیط زیست و سازمان صنعت، معدن و...
به نقل از ایرنا،کلکسیون هنری هری مکلو میلیاردر آمریکایی و همسرش، لیندا، پاییز امسال در رویدادی که بسیاری هنردوستان انتظارش را می‌کشیدند، طی دو مرحله در ساتبیز نیویورک به مزایده گذاشته می‌شود. این کلکسیون شامل ۶۵ اثر هنری است که از جمله مهمترین آنها...

مطالب مرتبط با برچسب