دوشنبه, ۰۴ مهر ۱۴۰۱
»   اقتصادی  »   بسیج سازندگی به کمک اقتصاد مقاومتی آمد
17 اردیبهشت 1396 , ساعت 10:40

بسیج سازندگی به کمک اقتصاد مقاومتی آمد

نهاد مقدس و شجره طیبه بسیج از همان ابتدای تاسیس بوسیله رهبر کبیر انقلاب اسلامی، به عنوان امتداد مردمی همه دستگاه های جمهوری اسلامی در نظر گرفته شد و ماموریت تامین پشتیبانی و حمایت مردمی از این دستگاه ها را بر عهده گرفت.

به نقل از اقتصاد ایران، در این میان بسیج سازندگی به عنوان متولی اصلی فرهنگ جهادی در کشور و نیز نهاد عامل در امر اقتصاد مقاومتی، طی سال های اخیر با عنایت به کاستی های کشور و تنگناهای بوجود آمده برای دولت جمهوری اسلامی در عرصه اقتصادی، کوشیده است تا ظرفیت های مردمی و جهادی خود را در همین مسیر فعال کند.

امضاء تفاهمنامه های متعدد همکاری میان بسیج سازندگی و دستگاه های مختلف دولتی علاوه بر اینکه در مسیر فعال کردن ظرفیت های مغفول و هم افزایی از منظر اقتصاد مقاومتی حائز اهمیت است، تشنگی و ولع بسیج سازندگی برای کمک به رفع چالش های کشور را به روشنی بازگو می کند. نگاهی به تفاهمنامه های امضاء شده میان بسیج سازندگی و دستگاه های دولتی به خوبی نشان می دهد که این سازمان مردمی و جهادی، خلاءهای کشور و نیازهای مردم بویژه مستضعفان را تا چه اندازه درک کرده است.

تفاهم برای سوادآموزی به ۶۰ هزار نفر در سال

یکی از مهمترین موارد، تفاهمنامه همکاری بین بسیج سازندگی و سازمان نهضت سوادآموزی برای ریشه کنی بی سوادی است. در حال حاضر ۲.۵ درصد جمعیت کشور که از لحاظ آماری حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر می شوند در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال، بی سواد و مخاطب نهضت سوادآموزی هستند.

در شرایطی که سازمان نهضت سوادآموزی به علت محدودیت منابع با چالش های اساسی برای رفع بی سوادی از این جمعیت قابل توجه رو به رو است، بسیج سازندگی متعهد شده تا سالانه به یاری نیروهای جهادی سوادآموزی به ۶۰ هزار نفر را بر عهده بگیرد.

تفاهمنامه اعطای تسهیلات قرض الحسنه به روستائیان برای کارآفرینی

معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری دیگر دستگاه دولتی است که با بسیج سازندگی تفاهمنامه همکاری برای اشتغالزایی در روستاها به امضاء رسانده است. معاونت توسعه روستایی و مناطق محروم ریاست جمهوری در این تفاهمنامه نسبت به تامین و واگذاری تسهیلات به واحدها تولیدی، شرکت های سهامی خاص و تعاونی های مستقر در روستاها، برگزاری دوره های آموزش های کوتاه مدت تخصصی برای متقاضیان و کمک به رفع مشکلات بازاریابی، فروش و صادرات محصولات تولید این واحدها متعهد شده است.

سازمان بسیج مستضعفین نیز در قبال برنامه ریزی، هماهنگی، سازماندهی و انجام فعالیت های ترویجی جهت تشویق متقاضیان فعالیت های اقتصاد مقاومتی به منظور تشکیل و عضویت در واحدهای تولید مشارکتی و تعاونی، معرفی شرکت های تشکیل شده روستایی واجد شرایط برای دریافت تسهیلات و خدمات فنی و آموزشی و نیز کمک به زنجیره تولید، فروش و صادرات محصولات این واحدها متعهد شده است.

در این طرح شرکت های سهامی خاص یا تعاونی های روستایی در صورتی واجد شرایط دریافت تسهیلات خواهند بود که حداقل ۲۵ سرپرست خانوار در آن عضویت داشته باشند. تعاونی هایی که ۲۵ تا ۱۹۹ سرپرست خانوار در آن ها عضویت داشته باشند تا سقف ۳۰ میلیارد ریال تسهیلات ۴ درصد دریافت می کنند و سود تسهیلات برای روستاهای مرزی صفر خواهد بود. برای تعاونی های داری ۲۰۰ عضو سرپرست خانوار به بالا نیز سقفی برای پرداخت تسهیلات وجود ندارد.

نکته جالب توجه اینکه با توجه به مشکل روستائیان در تامین ضامن معتبر برای بانک های عامل، در این طرح حمایتی کارت یارانه سهامداران به عنوان تضمین بازپرداخت اقساط مورد قبول واقع می شود.

حمایت از تعاونی های اقتصاد مقاومتی

سازمان بسیج سازندگی با وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در راستای سیاست های اقتصاد مقاومتی و به منظور توسعه بخش تعاونی در کشور تفاهمنامه ای دو جانبه امضاء کرده است. ترویج فرهنگ کار تعاونی در میان بسیجیان، ساماندهی کارآفرینان بسیجی در قالب کار جمعی و تعاونی، توسعه عدالت ایجتماعی و ایجاد اشتغال پایدار در روستاها از جمله اهداف این تفاهمنامه است.

سازمان بسیج سازندگی بر اساس این تفاهمنامه متعهد به تشویق بسیجیان برای تشکیل تعاونی از طریق مراکز مقاومت، کمک به تامین فضای مورد نیاز برای راه اندازی شرکت های تعاونی، عرضه محصولات تولیدی تعاونی ها در فروشگاه های تابعه بسیج و حمایت از تشکیل طرح های اقتصاد مقاومتی تعاونی در کشور شده است.

از مهمترین تعهدات وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این تفاهمنامه استفاده از ظرفیت بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون برای تامین ضمانت نامه های بانکی طرح های سرمایه گذاری و اعطای تسهیلات کم بهره به تولید کنندگان عرصه های اقتصاد مقاومتی بسیج است. همکاری در زمینه بازاریابی و فروش محصولات تولیدی واحدهای تعاونی ایجاد شده یکی دیگر از تعهدات قابل ملاحظه وزارت تعاون است.

تسهیل فعالیت واحدهای صنایع تبدیلی

صنایع تبدیلی و واحدهای کوچک تولیدی یکی از مهمترین بسترها برای اشتغالزایی پایدار و جلوگیری از هدر رفت محصولات کشاورزی است. بسیج سازندگی با هدف تسهیل فرآیند صدور مجوزها برای واحد های صنایع تبدیلی فعال در عرصه اقتصاد مقاومتی، با سازمان غذا و دارو تفاهم نامه امضاء کرده است.

بازنگری در قوانین و ضوابط ایجاد واحدهای تولیدی و فرآوری محصولات غذایی صنایع کوچک، تسهیل در فرآیند صدور مجوزهای بهداشتی واحد های کوچک تولیدی و فرآوری محصولات غذایی و شرکت های پشتیبان، استفاده از ظرفیت بسیج برای شبکه ای کردن واحدهای کوچک تولیدی و استفاده از نیروهای بسیجی برای نظارت بر واحدهای تولیدی مواد غذایی از مهمترین موضوعات این تفاهم نامه است.

اهمیت این تفاهمنامه زمانی روشن می شود که بدانیم بسیج سازندگی ظرف ۴ سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار کارگاه کوچک تولیدی راه اندازی کرده است.

انقلاب در واکسیناسیون

بسیج سازندگی آذر ماه سال ۹۵ و در هفته بسیج اقدامی جهادی را عملی کرد که در نگاه بسیاری از ناظران در وهله نخست غیرممکن به نظر می‌رسید. بسیج سازندگی در راستای کمک به اقتصاد مقاومتی و تأمین امنیت غذایی کشور ظرف سه روز با مشارکت گسترده بسیجیان، ۱۵ میلیون قطعه طیور را در سراسر کشور واکسینه کرد. در این طرح بزرگ که یک رکورد دست نیافتنی در جهان محسوب می‌شود، با مشارکت ۱۱ هزار بسیجی داوطلب، ۱۵ میلیون قطعه طیور در ۱۲ استان و ۱۱ هزار و ۵۰۰ روستای کشور واکسینه شدند. در این طرح علاوه بر واکسیناسیون طیور بومی، عمل سرشماری این پرندگان نیز انجام گرفت.

واکسیناسیون ۱۵ میلیون قطعه طیور آن هم فقط ظرف سه روز توسط خیل بسیجیان داوطلب، نشان‌دهنده اقیانوس ظرفیت های بی پایان بسیج بویژه در عرصه اقتصاد مقاومتی است. بسیجیان با نشان دادن ظرفیت عظیم خود در عرصه های گوناگون، حجت را بر همه دستگاه‌های نظام تمام کردند. اکنون این نهادها و دستگاه های کشور هستند که می‌توانند از ظرفیت جهادی و انقلابی بسیج به هر میزان که اراده داشته باشند، استفاده کنند.

پایان خبر- س ر
فرصت پرس

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

قطر در سال ۲۰۱۷، ممنوعیت ۱۲ ساله توسعه بزرگترین میدان گاز طبیعی جهان را که بیشتر آن در زیر آب های خلیج فارس قرار داد، لغو کرد. در مدت کوتاهی پس از آن اعلام کرد قصد دارد از سهم خود...
برخی از اعضای شورای اسلامی شهر گرگان با اشاره به انجام برخی مزایده‌ها برای املاک شهرداری گرگان، خواستار بازنگری جدی در روند کارشناسی و قیمت گذاری بر مستغلات این نهاد شدند. رسمی و علنی پارلمان شهری گرگان با موضوع ضرورت...

مطالب مرتبط با برچسب

احمد حسین زادگان در دیدار اعضای اتاق بازرگانی و اتاق تعاون استان با اشاره به تحریم های ظالمانه، ضرورت درک شرایط حساس کشور و لزوم همدلی و مشارکت همه آحاد جامعه در مقابله با دشمنان انقلاب، عنوان کرد: اقتصاد مقاومتی...
اجرای طرح کارت‌های اعتباری خرید کالای ایرانی با توسعه جامعه هدف، تنوع محصولات به احتمال زیاد تا یک ماه آینده نهایی می شود. به نقل از ایسنا، صدور کارت‌های اعتباری خرید کالای ایرانی از ابتدای دی‌ماه سال گذشته متوقف و با...

پاسخ دهید

خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 1401 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها