چهارشنبه, ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰
»   اقتصادی  »   بهبود فضای کسب‌ و کار با خاموش کردن ماشین مقررات‌ زایی
۱۷ آذر ۱۳۹۷ , ساعت ۹:۰۴

بهبود فضای کسب‌ و کار با خاموش کردن ماشین مقررات‌ زایی

حسین سلاح ورزی معتقد است در شرایطی که شعار مقررات‌زدایی سر داده می‌شود و قرار است بهبود فضای کسب‌وکار محقق شود، ابتدا باید ماشین مقررات‌زایی را خاموش کرد نه اینکه در فضای احساسی مجوزهای جدیدی پیش پای فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی قرار داد.

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، تورم مقرراتیرا یکی از معضلات موجود در اقتصاد و جامعه ایران دانست و گفت: این تورم و تکثر قوانین و مقررات اثرات نامطلوبی بر اقتصاد و جامعه دارد تا جایی که به قولی گفته می‌شود ما حدود ۱۱ هزار قانون و بیش از ۷۰ هزار مقررات داریم و در رتبه‌بندی جهانی در رده‌های بالای جدول قرار گرفته‌ایم.

حسین سلاح ورزی، افزود: مهم‌ترین تفسیری که از این تکثر و تعدد قوانین و مقررات می‌توان داشت این است که به دلیل قانون‌گذاری و مقررات گذاری غیر شفاف و غیرصریح در گذشته و به دلیل قابل تفسیر و تأویل بودن این قوانین، هر بار مقرراتی و قوانین جدیدی وضع می‌شود که قوانین قبلی را تعریف کند و همین باعث می‌شود اکثر این مقررات یا قابلیت اجرا نداشته باشند یا اینکه در سایه اجرای آنها زمینه برای وقوع فساد، توزیع رانت و شکل‌گیری امضاهای طلایی مهیا شود.

سلاح‌ ورزی با اشاره به اینکه اخیراً عده‌ای از نمایندگان مجلس به دنبال ارائه و تصویب طرحی هستند که بر اساس آن راه‌اندازی و اداره گروه و کانال در پیام‌رسان‌ها و شبکه‌های اجتماعی بدون اخذ مجوز جرم تلقی شده و با مجازات حبس مواجه شود، تصریح کرد: این طرح ذاتاً به‌منزله مقررات زایی است درحالی‌که به نظر می‌رسید دولت‌های یازدهم و دوازدهم در کنار مجلس دهم قرار است در مسیر مقررات زدایی گام بردارند.

او ادامه داد: گروه و کانال‌های ایجاد شده در شبکه‌های اجتماعی، یا کسب‌وکاری را اداره می‌کنند یا فعالیت اجتماعی دارند و اگر مجوزهای جدیدی برای فعالیت آنها تعریف کنیم، مقررات زایی تلقی می‌شود.

 

به عقیده سلاح ورزی، ایجاد هر مجوز جدیدی برای کسب‌وکار یا فعالیت اجتماعی می‌تواند پیامدهای ناخوشایندی به همراه بیاورد و بر همین اساس باید قبل از آن قدری تعمق و تعقل در تبعات و نتایج ایجاد این مجوزها انجام شود.

مطالب مرتبط با موضوع اقتصادی

به نقل از ایلنا،کارگران شرکت‌های هلدینگ داروگر با رسال نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه از وی برای حل مشکلات خود کمک خواستند. حق بیمه‌های پرسنل به سازمان تأمین‌اجتماعی پرداخت نشد و عدم پرداخت مالیات به دولت، شرایطی را بوجود آورد...
احسان الله اسدبیگی گفت،وظیفه ذاتی دولت کمک به تولیدکننده است اما چه کمکی دریافت کرده‌ایم؟ دولت چه کار غیرقانونی برای ما انجام داده‌‌ است؟ کسانی که این ادعا را دارند سند بیاورند. متاسفانه یک چیزهایی در جامعه‌ی ما اتفاق افتاده...

مطالب مرتبط با برچسب

حسین سلاح ورزی رئیس اتاق بازرگانی لرستان در جلسته ستاد اجرای سیاست ها ی اقتصاد مقاومتی که در اتاق بازرگانی لرستان برگزار شد با اشاره به اینکه دو قانون مشخص یکی به نام منطقی کردن نرخ سود تسهیلات بانکی و...
حسین سلاح ورزی در جلسه ستاد اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی افزود: قانون جدید صدور چک ممنوعیت و محرومیت های بیشتری برای تولید کنندگان به همراه داشت که در تبصره ۱ ذیل این قانون اجازه داده شده شورای تامین استان...
خبرهای تصویری
  • نظر سنجی

    چشم انداز رشد اقتصادی ایران در سال 99 را چگونه ارزیابی می کنید؟

    مشاهده نتایج

    Loading ... Loading ...
  • آخرین خبرها